2015-2016 Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir2015-2016 Başbakanlık Bursu Şartları Hakkında Bilgi

Üniversite öğrencisi olmak isteyen arkadaşlarımızın En çok merak ettiği konuların başında Burs gelmektedir. Burs Denilincede benim aklamı ilk gelen Başbakanlık bursu olmaktadır. Peki Başbakanlık bursu Nedir ve nasıl alınır merak ediyormusunuz. Eğer cevabınız evet ise sizlere bugün kısaca başbakanlık bursu hakkında bilgiler vermek istiyoruz.
Üniversiteye devam edebilmek için bursa ihtiyacınız varsa işte size bir burs fırsatı; Başbakanlık bursu…

Sınavı kazandınız, istediğiniz üniversiteye de yerleşirseniz değmeyin keyfinize! Peki ya sonrası? Öğrencilikte en çok ihtiyacınız olan şeye, yani bir bursa için başvuruda bulundunuz mu? Ne yapacağımı bilmiyorum diyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

Üniversiteye yerleştiniz, bir baktınız kendinizi birden bire bir yurtta ya da bir kaç arkadaşınızla birlikte bir evde yaşarken buldunuz. Bu ne demek? Öğrencilik hayatı sizin için başladı, demek! Nelere ihtiyacınız olmayacak ki? Tabi bunları karşılamak için ailenizden gelen para çoğu zaman yetmeyecek. Ev kirası, yurt parası, yemek, içmek, kitap, kalem, fotokopiler, sinema, tiyatro… derken bir bakmışsınız  elinizdeki para eriyip gitmiş. Bir destek lazım tabi. İşte bu en zor zamanda öğrencilerin yardımına kavuşan süperman burslar oluyor.

universitePeki ya aldığınız bir burs var mı? Eğer yoksa Allah kolaylık versin! İşte bu son duruma düşmek istemiyorsanız, henüz o duruma sıra gelmeden bütün burslar hakkında bilgi alıp başvurularınıza başlamalısınız. Biz de sizlerin bu zor durumda kalmaması için elimizden geleni yapıyor, burslar hakkında sizleri bilgilendiriyoruz. Öncelikle“başbakanlık bursu” hakkında herşeyi öğrenmelisiniz. İşte başbakanlık bursu hakkında bilmeniz gereken her şey…

Başbakanlık bursu nedir?

Başbakanlık bursu resmi adıyla ‘Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu’ Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu aracalığı ile Açıköğretim Fakültesi dahil tüm lisans ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören üniversitelilerin yararlanabildiği ve 2015 itibariyle burs alma şansınızın en yüksek olduğu burs imkanıdır.

burs başvurularıKimler başbakanlık bursu alabilir?

Üniversiteye yeni gidecek bir adaysanız, öncelikle ÖSS tercih formunuzda bulunan burs, ya da kredi istiyor musunuz? bölümünü işaretlemeniz gerekmektedir. Bu kutuyu işaretlediyseniz, başbakanlık ya da öğrenim kredisinden biri çıkacak demektir. Sonuçlar ise okul açıldıktan sonra öğrenci işleri bürolarına asılır.

Bunun yanı sıra;

1-Ön lisans öğrencileri

2-Lisans öğrencileri

3-Açık Öğretim (Sadece öncelikli öğrenciler, şehit,gazi çocuğu,anne baba ölü vb.)

4-İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez.)

5-Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez)

6-Vakıf Üniversitesi öğrencileri

7-ÖSYM Sınavı sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil dallarında ilk 100′e giren öğrenciler

8-Ülke adına müsabakalara katılan, Amatör Milli Sporcu öğrenciler,

9-İkinci öğretim de okuyan öğrenciler

Burstan yararlanabilir.

Bursunuz hangi durumlarda kesilir?

Başbakanlık bursu her ayın 7′ sinde hesaplara yatar. Bursu almaya hak kazandığınızda alttan 3′ten fazla dersiniz olmadığı sürece bursunuz eğitim süreniz boyunca yatar.

İstenilen Belgeler

Burs müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi, anne, baba meslek belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler alınmamakta ancak, kontrolleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamlarda yapılmaktadır. İstenilen belgeler öğretim kurumlarında ve kurumun www.kyk.gov.tr adresinde ilan edilmekte, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ise adreslerine duyuru yapılmaktadır.

üniversiteli kızÖncelik Belgeleri

Amatör Milli Sporcu belgesi, ilgili federasyondan alınacak,

Şehit veya gazi çocuğu belgesi

(Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar (tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak),

– Lise ve dengi öğrenimlerini Yetiştirme Yurtlarında tamamlama belgesi,

– Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlama belgesi,

– Anne ve/veya babası Yurtkur’da çalışanlar, emekli olanlar (ilgili kuruluştan alacakları onaylı belge),

– 5532 Sayılı Kanun kapsamında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar (valilikten alınacak)

Öğrenciler söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun “Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Küçük bir hatırlatma!

Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi; öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Kimler başbakanlık bursu alamaz?

Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan ögrenciler, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

 • Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler
 • Giriş tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 • Ek (Artık Yıl) süre öğrenim gören öğrenciler,
 • Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
 • Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 • Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler , burs alamaz.

Başbakanlık Bursu, Başbakanlık Bursu 2012, Başbakanlık Bursu 2011, Başbakanlık Bursu 2012, Başbakanlık Bursu Alma Şartları,Başbakanlık Bursu Başvuru Belgeleri, Başbakanlık Bursu Başvuru Formu, Başbakanlık Bursu Başvuru Tarihi, Başbakanlık Bursu Başvurusu,Başbakanlık Bursu Hakkında Bilgi, Başbakanlık Bursu İle İlgili Bilgiler, Başbakanlık Bursu Kesilmesi, Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır?,Başbakanlık Bursu Nasıl Kesinleşir?, Başbakanlık Bursu Ne Kadar?, Başbakanlık Bursu Ne Zaman Biter?, Başbakanlık Bursu Nedir?,Başbakanlık Bursu Şartları, Başbakanlık Bursu Sonuçları, Başbakanlık Bursu Sorgulama, Başbakanlık Bursuna Nasıl Başvurabilirim?,Başbakanlık Bursunu Kimler Alabilir?, Başbakanlık Bursunun Kesilme Sebepleri


2015-2016 Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir SerdarHan tarafından 8 Temmuz 2011 tarihinde , Egitim - Dersler - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.

  yeni 10
Benzer Konular
2015-2016 Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
48 responses to “2015-2016 Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir”
 1. deniz ertekin diyor ki:

  merhaba. burada üniversiteye gidecek bir adaysanız öncelikle öss tercih formunda burs yada kredi istiyor musunuz bölümünü işaretlemeniz gerekiyor demişsiniz de bu internetten tercih yapacaklar için nasıl olacak? okullarda da başvurular internetten yapılıyor peki burs almak için hangi yola baş vurmak gerekirrrr? yardım beklıyroum, cevap verirseniz sevinirim.

 2. bu gu diyor ki:

  ÖSYM Sınavı sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil dallarında ilk 100′e giren öğrenciler denmiş benim merak ettiğim bir şey var, bu yıl bir fakülteye yerleşip önümüzdeki yıl sınava tekrar girersem ve ilk 100de olursam yine bu bursu alabilir miyim

 3. mansure ferman diyor ki:

  ben internetten tercih yaptım ama tercih formunda biyer işaretlemedim hatta öyle bi yer görmedim ne olcak şimdi?? ne olur cevap verin:(((

 4. mansure ferman diyor ki:

  bide ben ikinci öğretim kazandım burstan yararlanabilir miyim?

 5. mansure ferman diyor ki:

  ben tercih yaparken formu işaretlemedim burs istiyorum diye. aslında görmedim öyle biyer? ne olcak şimdi? bide ikinci öğretim kazandım burs alabilir miyim??

 6. merve diyor ki:

  ben tercih yaparken burs istiyorum diye bi yer bir seçenek görmedim ne yapabilirim şimdi başvuru yapabilirmiyim?yapabilirsem de nasıl yaparım?

 7. aysel dinç diyor ki:

  Oğlum tercihlerinden üniverste kazanamadı ama ön kayıtla yetenek sınavlarına girdi ve 4 yıllık üniverste kazandı.burs alabilirmi..Anne babası ayrı boşanmış olan öğrencilere öncelik tanınıyormu?

 8. SerdarHan diyor ki:

  Burs Alabilir. Kendisine Bakmakla Yükümlü olan Kişinin Gelir durumuna bakılır.

 9. Ysmn Ngzg diyor ki:

  Bende tercihlerimi internet üzerinden yaptım ve tercih formunda böyle bi kısım yoktu.Bu burstan haberdar olduğumda ise iş işten geçmiş başvuru süreleri bitmişti.Acaba şimdi başvurma imkanımız yok mu?

 10. kenan diyor ki:

  merhaba eğer başka bir kurumdan burs alınırsa başbakanlık bursu kesilirmi bilgi verirsenz çok mutlu olrum tesekkürler.

 11. SerdarHan diyor ki:

  Resmi Kanaldan burs alınırsa ve Başbakanlık burs biriminin bundan haberi olursa kesilebilir.

 12. semra aksu diyor ki:

  merhabalar benimde sorum olacaktı bende burs aluyordum fakat bursum kesilmiş ben tesadüfen öğrendim tesadüfen öğrendiğim de şoke olmuştum alttan bir dersim var fakat dc ile geçtiğim derslerimde var bursum krediye çevrilmiş okuduğum üniversitenin yetkili birimleri başarısız olduğumu belirtmişler ben anlamıyorum dc leri olan arkadaşım bölüm 2.si olabiliyorken bana yapılan tamamen haksızlık başarısız sayılıyorsa dc leri olan öğrenci neden bölüm 2.liğini hak edebiliyor.maddi durumum iyi değil dedim başbakanlığa mesaj gönderdim umarım düzelir arkadaşım not ortalaması 1.97 benim 2nin üstünde bu nasıl iştir anlamadım adaletsizlik bu :(

 13. SerdarHan diyor ki:

  BİMER Başvurusu Yaptıysanız Kıza Zamanda Sonuçlanır.

 14. Silaa91x diyor ki:

  mrhb,ben annemden yetim maaşı alıyorum ve bana bakmakla yükümlü olan kişi de annemdi
  ,yani annem vefat ettkten sonra onun saglık guvencesnden bakılmaya devam ettım ve her ay yetm maası alıyorum.başbakanlık bursuna basvurma hakkım varmı??bir de üniversite 3.sınıfa geçtim ara sınıflarda baglanır mı??

 15. tuğçe diyor ki:

  merhaba.ara sınıf öğrencisiyim burs başvurusunu nasıl yapıcaam yardımcı olursanız sevinirim.

 16. merve diyor ki:

  ben önlisans okuyorum ve 2. sınıfa geçtim bursa baş vurmak istiyorum ne zaman başayacak onu bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 17. ercan bulut diyor ki:

  ben yazın 3 ay çalışmak istiyorum ama bu benim bursuma engel olur mu sigorta da yapacaklar?

 18. SerdarHan diyor ki:

  Burs alıyormusunuz ilk kez mi alacaksınız.

 19. HURŞİT YAŞAR diyor ki:

  4 yıllık bir programda okuyorum bu yıl 2. sınıfı başarılı şekilde bitirdim ve 3. sınıfa geçtim. başbakanlık burs başvurusu yapmak istiyorum ancak babamın bağkur güvencesi yüzünden burs alabilirmiyim öğrenmek istiyorum. babamla ayrıyız ancak resmiyette annemle evliler. acaba başvuru yapsam sonuş ne olabilir lütfen bilgi verebilirmisiniz.

 20. nuran çakır diyor ki:

  benim büyük oglum imam hatip mezunuoldugu için iki yıl sınavları kazanmasına ragmen istedigi bölüme gidemedi biz bakü devet teknik üniversitesine geçen yıl kayıt yaptırdık bir yıl hazırlık okudu bu yıl burs almak istiyor ayrıca küçük oglumda bu sene gitcek kızımda liseyi yatılı okuyor düzenli gelirimiz yok burs alma şansımız varmı bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler büyük oglum bilgisayar mühendisligini küçük oglumda inşaat mühendisligini okucaklar inşallah teşekkürler

 21. tunc diyor ki:

  Vakıf üniversitelerinden kapsamlı burs(ayrıca ayda belirli bi miktar para alanlar) programından yararlanan ögrenciler acaba öğrenim kredisi alabilir mi ?

 22. büşra aydın diyor ki:

  arkadaslar ben burdan nasıl basvuru yapabilirmm güvenlik koduna sürekli yanlıs diyor bir sattr deniyorum lütfnn yardımm edin yaa:((

 23. şükran kaçar diyor ki:

  merhaba ara sınıf öğrencisiyim başbakanlık bursum öğrenime çevrildi tekrar başbakanlık bursuna başvurabilir miyim şartlar ne bilgilendirir misiniz rica etsem

 24. büşra diyor ki:

  ösym formunda burs için işaretlenmesi gereken bir yer yokki elektronik ortamda tercih yaptım hiç ama hiç yok yani. nasıl başvuracağız bu burslara biri açıklama yapsın artık

 25. bilge öz diyor ki:

  ösym tercih formunda burs falan işaretlemiyoruz zaten ekimin son haftası ykyk baglı bolgeden veya yurt mudurluklerinden bavuru formu alıp onu dolduruyoruz

 26. HÜSEYİN DEMİR diyor ki:

  benim kızım 4 yıllık bir bölümün 2. sınıfına geçti. öğrenim kredisi alıyor. başbakanlık bursuna başvuruda bulunabilir mi. Ne zaman başvurması lazım ? Teşekkürler…

 27. yunus diyor ki:

  sa ya ben açık öğretim adalet yerletim de başbakanlık bursa alabilyoz mu açık öğretimden babam da vefat ettti sölersen
  iniz seveinrim

 28. SerdarHan diyor ki:

  Açıköğretim Başbakanlık Bursu Almıyor bildiğim kadarıyla.

 29. balkır özyurt diyor ki:

  ben ole bır burs bolumu ısaretlemedım tercıh formunda zaten okulda ınternet uzerınden yapıldıgı ıcın yenı duydum sızden pekı ben sımdı bu bursu nasıl alabılırım cevap verırsenız sevınırım

 30. Oguz Han diyor ki:

  Ben basvuru formuna Burs ve ogrenim kredisi istiyorum yazdim. Simdi ben burs alirsam ogrenci kredisi alamiyorum,ogrenci kredisi alirkende burs alamiyorum. Peki simdi ikisinide alamiyormuyum yani ?Yoksa forma sadece burs veya sadece ogrenim kredisi istiyorummu yazayim ?

 31. zeynep diyor ki:

  mrb ben başvuru yapamıyorum nerden yapacağız lütfen yardım edin

 32. Gizem diyor ki:

  mrblar ben kyk dan başvuru yaptım . başbakalnlık bursuna başvurmak istiyorum katkı bursu dedikleri şey o mu ? ve nereden başvurabilirim yardımcı olursanız sevınırım

 33. SerdarHan diyor ki:

  Katkı Kredidir, Başbakanlık bursu ise karşılıksızdır.

 34. Seda diyor ki:

  Başbakanlık kursuna ne zaman nerden başvurablirim ?

 35. ilayda diyor ki:

  yani bu basbakanlık bursuna ekim ayının son haftası mı basvurucaz ***

 36. ilaydaaaa diyor ki:

  yani bu basbakanlık bursuna ekim ayının son haftası mı basvurucaz ***

 37. aykut oz diyor ki:

  açıkğretim işletme başbakanlık bursu alabilirmi.

 38. SerdarHan diyor ki:

  Eskiden alıyordu ancak şu anda alamıyor.

 39. yağmur kino diyor ki:

  mrblar .. lisans ta son snftayken bir yıl almıştım burs. 2011 de mezun oldum şimdi bir yıl aradan sonra yukseklisans a başlıyoorum.. Burs aLabilrmıyım bu şekilde bilginiz varmıdır acaba ?
  ARA VERENLER ve DAHA ÖNCE BURS ALMIŞ OLANLAR ALAMAZ die bi ibare gördüm de ..
  bu lisans süresince ara veren ve burs alıp bursları elinden alınanlarımı kastediyor . yoksa benide kapsıyormu ,, cvb alabilirsem seviniirm .. teşekkürler :)

 40. yağmur kino diyor ki:

  mrblar .. lisans ta son snftayken bir yıl almıştım burs. 2011 de mezun oldum şimdi bir yıl aradan sonra yukseklisans a başlıyoorum.. Burs aLabilrmıyım bu şekilde bilginiz varmıdır acaba ?
  ARA VERENLER ve DAHA ÖNCE BURS ALMIŞ OLANLAR ALAMAZ die bi ibare gördüm de ..
  bu lisans süresince ara veren ve burs alıp bursları elinden alınanlarımı kastediyor . yoksa benide kapsıyormu ,, cvb alabilirsem seviniirm .. teşekkürler

 41. yağmur kino diyor ki:

  hobaaa herkesin sorusu yayınlanmış anındada benimki nie bekliyo hala daha acabaa :(

 42. unsal diyor ki:

  tamam darlanma yagmur bak yayınlanmıs

 43. mücahit diyor ki:

  yaa şimdi ben anlamadım nerden başvuru yapcaz ne zaman yapcaz tercihde bişi yoktu yani qörmedim öle bişi…

 44. yağmur kino diyor ki:

  hala cvb yok :(

 45. flz diyor ki:

  sorulara cevap alan varsa yazsın lütfennn

 46. sümeyra yazıcı diyor ki:

  burda asgari ücretliye burs verilmez yazıyo. peki o asgari ücretli evli çocuk babası ve ay ssonunu zor getiriyorsa neden bburss verilmiyo? eşim bizze göre güzel bi bölüm kazandı fakat öğrenim ücreti bizi aşıyo. iyi bir messleksahibi olmassı için okuması lazzım yardımcı olun lütfen bi çıkar yol gösterin bari :(

 47. BÜŞRA AL diyor ki:

  Bn aöf sosyal hizmetler bölümünde okuyorum durumumuz müsait degil burs almak istiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevineceğim.

 48. HATİCHE YILMAZ diyor ki:

  ben tarih bölümü mezunuyum şuan özel öğrenci statüsünde devlet üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum. başbakanlık bursu alabılir miyim?

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.