-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

2013 Altın Ne Zamana Kadar Artacak? – 2013 Altın Yükselecek mi – 2013 Altın Yükselirmi


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Altındaki Artış Devam Mı Edecek?

2013 Altın Ne Zamana Kadar Artacak? – 2013 Altın Yükselecek mi – 2013 Altın Yükselirmi

Altının uzun zamandır alıp başını gitmesi bazı kesimleri mutlu etsede bazı kesimleri yeterince mutsuz etti.Ancak altındaki bu inanılmaz artışın ne zamana kadar devam edeceği ise muamma.Bu yüzden elinde altın oılanlar ne yapacaklarını tam bilmezken altına yatırım yapmak isteyenlerde bu derae kararsız.Ancak bu işin uzmanlarından altının geleceği hakkında çok önemli yorumlar var.İşte o yorumar…

Altın Fiyatları Yükselirmi

Yükseliş Sürecek

Financial Times’ta yayımlanan bir haber analizde, son dönemde artan talebe bağlı olarak değer kazanan altının, enflasyon ya da deflasyon korkusu fark etmeksizin yükselişini sürdüreceği ve 2 bin doların da üzerine çıkabileceği belirtildi.

Son 10 yıllık süreçte beş kat artış gösteren altın  fiyatları ons başına 1,280 doların üzerine çıkarak yeni rekorunu kırdı. Birçok analist altındaki bu yükselişin yılsonuna kadar devam edeceğini öngörürken, fiyatların birkaç yıl içerisinde enflasyona göre ayarlanmış olarak da yeni bir rekor kıracağını tahmin ediyor.

Enflasyona göre ayarlandığında, altın fiyatları bugüne kadarki en yüksek seviyesini 2,250 dolar ile Şubat 1980′de gördü. O tarihte altının onsu nominal olarak 850 dolara ulaşmıştı.

Değerli madeninin fiyatındaki yükseliş kısmen enflasyona yönelik devam eden endişelerden kaynaklanıyor. Ancak son dönemde hiper enflasyon korkusu kadar deflasyonla bağlantılı kaygılar da fiyatların artmasında etkili oluyor. Görünüşte birbiriyle zıt görünen bu iki senaryoya rağmen altın fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Her ne kadar altın gerek enflasyon gerekse de deflasyona karşı birebir koruma sağlamasa da, hem finansal çöküş hem de belirsizlik dönemlerinde her iki senaryo olasılığında, bu değerli maden iyi bir yatırım tercihi olarak kabul ediliyor.

Enflasyondan Çok Deflasyon Korkusu

Eğer merkez bankaları içinde bulunduğu çıkmazda, en basitinden enflasyon ve deflasyon arasında seçim yapmak zorunda olsaydı, hiç şüphe yok ki enflasyonu tercih ederlerdi. Çünkü, merkez bankaları 1980′li yıllarda elde ettiği tecrübelerle enflasyonla nasıl mücadele edeceklerini çok iyi öğrendi.

Bankaların asıl korkusu deflasyonla karşı karşıya kalmak. Bu yüzden, fazla uzağa gitmeden Japonya’nın varlık fiyatlarındaki balonu durdurmak için faizleri artırdığı ve “kayıp bir on yıl” yaşadığı 1990′lı yılları iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Bu sürecin olumsuz etkisi Japonya’da hala hissediliyor.

Altın En Son 70′lerde Böyleydi

Altında en son böyle uzun bir yükseliş eğilimi 1970′li yılların sonunda, küresel ekonominin petrol fiyatlarındaki şoklardan etkilendiği ve yüksek enflasyonun yaşandığı dönemde görüldü.

Ancak daha sonra Paul Volcker başkanlığındaki ABD Merkez Bankası ve Karl Otto Pöhl’ün liderliğindeki Alman Merkez Bankası Bundesbank’ın enflasyonla mücadele çabaları sonuç verdi. Bu iki kurum uygulamalarıyla hem küresel para politikasında hem de büyümede yol gösterici rol oynadı. Bu sayede sağlanan güven altının fiyatında önemli gerilemeyi de beraberinde getirdi. 1990′lı yılların sonuna gelindiğinde altının ons fiyatı 250 dolara kadar düştü.

Düşük Fazi Altında da Etkili Oldu

Altında yaşanan son yükseliş büyük oranda diğer yatırım araçlarının cazibesini artmasına neden olan düşük faiz oranlarından kaynaklanıyor. Ancak, merkez bankalarının bir zamanlar olduğu gibi kendi kaderlerini tayin eden kurumlar olduğuna olan inancın azalması da bu duruma önemli etki yapıyor.

Ülke ve belediye borçlarının yarattığı kaygılar ve bununla bağlantılı olarak kurlarla ilgili kaygılar da rahatsızlığı artırıyor.

Aslına bakılırsa altının etkili bir yatırım aracı olmasında enflasyon ve deflasyon korkusundan çok, finansal sistemde o dönemde yaşanan sıkıntıların ne kadar etkili olduğuyla bağlantılı.

Altına Alternatif Madenler

Altının mali sistemdeki sıkıntılı dönemde korunma aracı olarak görülmesi benzer amaçla kullanılabilecek diğer değerli maden ve emtia seçeneklerini akıllara getiriyor.

Bu seçenekler arasında ons fiyatı, altından 300 dolar daha pahalı olan ve endüstriyel üretim sürecinde daha çok talep edilen platinyum başı çekiyor. Yıllık üretilen platinyum miktarının altının yüzde 7.5′ine denk gelmesi de bu olasılığı artırıyor.

Şimdi Gelelim altında kişisel görüşüme 1319 Dolar Seviyelerinde İşlem gören Altın Fiyatları   gelişmiş ülke piyasalarındaki belirsizlikler ortadan kalkar ve ikinci dip riski kalmaz ize bir miktar aşağı yönlü seyir olacaktır. Altın Fiyatları şu anda zirvelerde gezinirken insan ne oluyor diye düşünüyor..Şu andaki seviyelerden belki bir miktar daha yukarı gidebilir ama seviyeler oldukça riskli dikkatti olun arkadaşlar Yüzde 10 Kar edeyim derken Büyük zararlarla Karşılayabilirsiniz..

Saygılarımla

Bir önceki makalemiz olan C Grubu hisseler açıklandı - B Grubu Hisseler Açıklandı başlıklı makalemizde A – B – C Grubu Hisseleri Belli Oldu, a b c grubu hisseler ve B Grubu Hisse Senetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : altının geleceği ile ilgili yorumlaraltının geleceği hakkında yorumlaraltın düşermialtın yükselecekmi 2012altının geleceğialtın yükselirmi 2013altın yukselirmialtın yükselecekmialtin ne zaman artacakaltın ne zaman yükselecek

2013 Altın Ne Zamana Kadar Artacak? – 2013 Altın Yükselecek mi – 2013 Altın Yükselirmi SerdarHan tarafından 4 Ekim 2010 tarihinde , Borsa Günlüğü - Borsada Bugün kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
  yeni 10
Benzer Konular
2013 Altın Ne Zamana Kadar Artacak? – 2013 Altın Yükselecek mi – 2013 Altın Yükselirmi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
18 responses to “2013 Altın Ne Zamana Kadar Artacak? – 2013 Altın Yükselecek mi – 2013 Altın Yükselirmi”
 1. selim diyor ki:

  selam bu altın yükselişi bana göre 2011 de 75000 bulur benim düşüncem bu piyasada çok oyunlar dönüyor altın el degiştirmeside var ama bu artışa bir son verilmesi lazım ve düşmesi lazım altının düşmezde

 2. kübra diyor ki:

  altına yatırım yapmayı düşünüyorum,bazen acabamı desemde çeçen senelerdeki fiyatlarla karşılaştırma yaptığımda mantıklı geliyor ama tabi ne olacağı belli olmaz.fikir verirseniz sevinirim.

 3. ferhat diyor ki:

  altındaki yükseliş 2011 de devam edecektir.

 4. karalahoz diyor ki:

  ALTIN BUYIL VE 2012 DE ROKOR UZERINE REKOR KIRACAK.

 5. oguz ada diyor ki:

  bence bu arab yarım adasında ki bu olumsuz olaylardan dolayı altın yükselişe geçmiştir eğer diğer ülkelerede isyan olayları sıçrarsa dahada artar altın yülselişi

 6. aysel çadırcı diyor ki:

  LÜTFEN ARTIK BİRİLERİ DUR DESİN BU ARTIŞA KİMLER CEBİNİ DOLDURUYOR GELENEKLERİMİZİ UNUTTURMAYAMI ÇALIŞIYORLAR. ARTIK ALTIN HEDİYE YAPAMAYACAĞIZ.PEKİBORÇLARIMIZ NE OLACAK BİRİLERİNİN ÇOCUKLAR KUYMCULUK İŞİNE GİRDİYSE BU HALKIN SUÇU NE EYYYYYYYYYYYYY SİZLERE SESLENİYORUM BAŞTAKİLER SİZİN TUZUNUZ KURU

 7. SerdarHan diyor ki:

  Keşke türkiyenin elinde olsa aysel hanım

 8. Eylem diyor ki:

  Mayıs sonunda evlenecegım. Ama altın fıyatları o kadar yukseldıkı mayıs ayına kadar alıp almamakta kararsız kaldık. Acaba bı dusus olur mu fıyatlarda. Ne tavsıye edersınız?

 9. SerdarHan diyor ki:

  Şu anda dünya piyasayalarında Libya bahane edilerek bir yükseliş hareketi başladı. Yasemin devrimi öncesi 1300 dolarları gören altın fiyatları oldukça sert yukarı yaptı. Karışıklıklar düzelince altın fiyatlarındaki köpükte geri alınabilir.

 10. Eylem diyor ki:

  Bır sure daha beklemekte fayda var oyleyse. tsk. ederım SerdarHan.

 11. ilyasyılmaz diyor ki:

  altın işi yorum götürmeyecek bir durumda ama !

  altına olan talep, doyuma yaklaştı, spekülatörler altını sevdi her yıl artıyorlar
  piyasasada para bol olunca altın da bundan nasibini aldı hindistan sürekli faiz artırıyor ama altın yinede düşmüyor. bu işin yakında kokusu çıkar.
  75 lirayı aşarsa artık 80 bini görmesi hiç bile değil ama 70 ler de tutunmaya zorlayacak gibi gözüküyor bu ara yatay kalır.

 12. ayşe kaya diyor ki:

  merhabalar..kuyumcu açmayı planlıyorum ama altın fiyatlarındaki aşırı artışlar beni düşündürüyor.İçinde bulunduğumuz dönem bu işe girmek için yanlışmı?.. fiyatlarda düşüş olurmu,olursada büyük bir düşüşmü olur bu..fikir verirseniz çok sevinirim

 13. SerdarHan diyor ki:

  Bu işin ticaretini yapan insan için doğru yada yanlı şzaman yoktur bence.Sonuçta siz alım satım yapacaksınız. Yüklü mal olmadıktan sonra sorun olacağını sanmıyorum.

 14. sevgi kapısız diyor ki:

  altın düşse çok iyi olur çünkü benim düğünüm var çok zorlanıyoruz

 15. datçalı diyor ki:

  altın fiyatlarının yükselmesi ne kadar süer bilmiyorum onu bisem kendime yön vereceğim acaba nasıl olur

 16. SerdarHan diyor ki:

  Altın fiyatları gerçektende oldukça uçuk noktalara geldi ve bu noktalardan sonrada ne olacağını kimse tahmin edemiyor.

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.