2014 Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır 2014 Asker Celp Dönemleri – Askerlik Sorgulama – Askerlik Yeri Öğrenme – E-Devlet ile İnternetten Askeri Yoklama Nasıl Yapılır2014 Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır 2014 Asker Celp Dönemleri – Askerlik Sorgulama – Askerlik Yeri Öğrenme – E-Devlet ile İnternetten Askeri Yoklama Nasıl Yapılır

Askerim

Gelelim işlemlere; askerlik tecil işlemleri eğer neyi nasıl yapacağınızı biliyorsanız çok basit ve birçok arkadaşınızın anlattığı gibi uzun süren bir işlem silsilesi değildir. Evraklarınız hazır ise en fazla 2-3 saatinizi alır. Tabi buna muayene olma vs. dahil. Tabi bazı şubeler kendisi muayene işlemini yaptığı için kimi zaman bu muayene işlemleri için fazla zaman harcamanıza gerek kalmayabiliyor. Eğer İstanbul gibi büyük şehirlerdetecil işlemi yapacaksanız bu muayene süresi uzayabilir.

Şunu bilmenizde fayda var; resmi dairelere işlem için giderken yanınızda TC Kimlik numarası olan bir kimlik kartı (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb. gibi) ile gitmenizde ve bu kimlik kartlarının iki tane fotokopisini götürmenizde fayda var. Lazım olduğu zaman “buyrun” demek için gerekli. Eğer yanınızda yoksa fotokopi çekmek için şubeden ayrılmak zorunda kalacaksınız. Tabi bu sizin için zaman kaybı demektir. Fotokopi işini hallettiğimizi varsayıyorum. Şubede bize lazım olacak ikinci şey vesikalık fotoğraf. Yerli veya yabancı şube olma durumuna göre vesikalık fotoğraf ihtiyacı artmakta. Siz yanınızda en az 12 tane fotoğraf götürün. Yapacağımız işlem “tecil” işlemi olduğu için yanımızda en son mezun olduğumuz okula ait bir diploma olmalı. Tabi bunun fotokopisi gerekiyor. Notere gidip aslı gibidir yazısı almanıza gerek yok. Fotokopisi ile aslını Askerlik şubesine götürdüğünüz zaman memurlar “Aslı gibidir” kaşesini basacaklardır. Ekstradan 20 TL harcamayın. Bunların yanında birde ehliyetiniz varsa fotokopisi ile birlikte askerlik şubesine gidin.

Bu işlemler yaklaşık olarak 2-3 saatinizi alacağını yukarıda belirtmiştim. Bunu 30 dk. ile 1 saat arasına düşürmek elinizde. Eğer kütüğünüzün bulunduğu yer ile işlem yaptırma istediğiniz yer arasında çok fazla bir mesafe yok ise kütüğünüzün olduğu yere giderek işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz. Bunu bir örnek ile açıklayalım; Siz Tokatlısınız ve İstanbul’daki bir askerlik şubesinde tecil işleminizi yapmak istiyorsunuz. Bu durumda işlem yaptırmak istediğiniz İstanbul şubesi Tokat’taki şubeme faks çekerek sizin İstanbul şubesinde işlem yaptırmak istediğine dair bildirimde bulunacak ve Tokat şubesinin onayını yani faksını bekleyecektir. Faksın gelmesi şubelerdeki iş yoğunluğuna bağlı bir durum. Genellikle aynı gün içerisinde faks gelmekte. Bu süreyi kısaltmak için İstanbul’dan Tokat’a akraba ziyareti yapmanız gerekecektir. Yada acil ise İstanbul’da tecil işleminizi yaptırmak diğer seçeneğiniz olacaktır.

Özetlersek tecil için gerekli belgeler

En son mezun olduğunuz okulun diploma aslı ve fotokopisi
12 adet vesikalık resim (son altı ayda çekilmiş olmalı)
Varsa sürücü belgeniz
TC kimlik numarasının olduğu, kimlik üzerindeki resmin size benzediği ve yıpranmamış bir nüfus cüzdanı (resme benzemiyorsanız kimliğinizi değiştirin, yoksa işleminiz yapılmayabilir)
ÖSS’ye girecekler ne yapmalı?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki doğum yılınız ile içinde bulunduğunuz yılın farkı 20 ise askerlik çağına gelmişsiniz demektir. Askerlik işlemleri için 20 yaşına girmeniz, yani doğum tarihinizi beklemezler. Örneğin 06/07/1988 doğumlu bir yükümlü 01 Ocak 2008 tarihi itibariyle askerlik işlemi yaptırabilir. Bu konuda dikkatli olun. Askerlik çağına girdiğiniz yıl ÖSS’ye giriyor olmanız askerlik şubesi açısından bir önem arz etmiyor. Bu nedenle durumunuzu belirtir bir dilekçe ile size en yakın askerlik şubesine durumunuzu belirtmeniz gerekiyor. Aksi halde ÖSS’ye giremeden asker yolcusu olursunuz. Sonra ÖSS’ye kışlada girmek zorunda kalabilirsiniz.

Üniversiteyi yeni kazandım veya okuyorum, ne yapmalıyım?

Üniversiteyi yeni kazandıysanız ve askerlik şubesinden herhangi bir tebligat yapılmadıysa hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Bundan sonra siz okulunuzu bitirene kadar tecil işlemlerinizi her yıl öğrenci işleri halledecektir. Fakat bunun bir sınırı var. Örgün öğretimde ki bir öğrenci en fazla 7 yıl öğrenci olarak kalabilmekte. Bu süre aşımında öğrenciliğiniz düşüyor ve size askerlik çağrısı yapılıyor. Üniversite sonrasında yüksek lisans yaparsanız yüksek lisans yaptığınız okulun öğrenci işleri tarafından tecil işlemleriniz yapılmakta. Bunun süresi ise 3 yıl ile sınırlı.

Askerlik yoklamaları,ertelemeleri ve daha fazla bilgi artık : www.turkiye.gov.tr üzerinden yapılmaktadır. PTT şubelerine giderek şifre aldıktan sonra online olarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.

2014 Askerlik Celp Dönemleri İle İlgili Bilgi,

1994 Doğumlu Olup 2014 Yılında Askere Gideceklerle İlgili Birkaç Ön Bilgi

– 1994 doğumlular 2013 yılında muayenelerini olacak ve 2014 yılında askere gideceklerdir. Muayene takvimi ilgili ayrıntılı bilgiyi yakında burada paylaşacağız.

– Celp dönemleri 2012 yılının Temmuz ayında açıklanacaktır. Yani askere hangi celp döneminde gideceğinizi Temmuz 2012′de öğrenebileceksiniz.

– Celp dönemleri nüfusa kayıtlı olduğunuz yere göre açıklanmaktadır. Yani askere giderken ikamet ettiğiniz yerin değil nüfus kaydınızın bulunduğu yere göre gideceksiniz.

İlk Yoklama (01 Nisan – 30 Nisan 2012)

Her yıl askerlik çağına girenlerin nüfus kayıtlarındaki bilgileri içeren ilk yoklama kimlik çizelgeleri 1-30 Nisan tarihleri arasında, nüfusa kayıtlı olunan yerin köy veya mahalle muhtarlıkları ile askerlik şubelerinde askıya çıkarılmak suretiyle ilân edilir.(1111 Sayılı Askerlik Kanunu Madde-83 )

Askı süresi içinde, ilk yoklama kimlik çizelgelerini incelemeniz, isminiz yoksa veya kimlik bilgileriniz hatalı veya eksikse, gerekli düzeltmeleri yaptırmak üzere, 30 Haziran tarihine kadar nüfus idaresine başvurmanız gerekmektedir.

Çizelgedeki kimlik bilgilerinde hata veya eksik bilgi bulunmayanların ikâmet adreslerini listelere yazdırmaları yeterlidir.

Son Yoklama (01 Temmuz – 31 Ekim 2013)

Bu yıl yoklaması yapılacaklar ile geçmiş yıllardan erteli olanlardan bu yıl son yoklamaya tabi olanların son yoklamaları 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılacaktır. Bu yıldan itibaren son yoklama çağrı tebligatı yükümlülerin adreslerine gönderilmeyecek, 1111 Sayılı Askerlik Kanununun 5837 Sayılı Kanunla değiştirilen 25’inci maddesi gereğince TRT kanalı ile duyuru yapılacaktır. TRT aracılığı ile yapılan duyurular tebligat yerine geçecektir.
Bulunduğunuz yer askerlik şubesine müracaat ederek, yukarıdaki tarihler arasında yoklamanızı yaptırmanız gerekmektedir. Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe dışında ikâmet etmekte iseniz bölgesinde bulunduğunuz askerlik şubesine başvurunuz.

Son Yoklamanızı Yaptırmak Üzere Askerlik Şubesine Gelirken Aşağıdaki Belgeleri de Yanınızda Bulundurunuz.

– Nüfus Hüviyet Cüzdanı, (T.C.Kimlik Numarası Bulunan)
– 2 adet fotoğraf,
– Diploma aslı ve fotokopisi,
– Bonservis, sertifika veya kurs belgesi aslı ve fotokopisi,
– Trafik sürücü belgesi ve fotokopisi,
– Hastalık ve arızalarına ait rapor veya tedavi belgelerinin aslı ve fotokopisi,
– Türk Silahlı Kuvvetlerine ait fabrika, atölye veya kurumlarda çalışıyor iseler buna ait belge,
– Bölgenizde Verem Savaş Dispanseri varsa, verem taraması sonuç belgesi (varsa).
Son yoklama sırasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene sırasında durumunuzu tabiplere mutlaka bildiriniz.

Öğrenci, hapis, yurtdışında işçi veya işveren olarak bulunuyor veya hastanede yatıyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri 31 Ekim tarihinden önce askerlik şubesine gönderiniz veya gönderilmesini sağlayınız.

Son yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınız veya mazeretinize ait belgeleriniz askerlik şubesine ulaşmadığı takdirde yoklama kaçağı suçunu işlemiş olursunuz ve hakkınızda suç dosyası hazırlanarak ilgili makama gönderilir.

Askerlik zamanı gelen gençler ne zaman nerede asker olacaklarını merak ederler haliyle. Bu yüzden bu tip aramalar yaparlar. Doğru yerdesiniz. Size en net doğru bilgiyi vermeye çalışacağız. Askerlik türk gencinin kutsal bir görevidir. Her türk genci zaman geldiğinde eğer bir sorunu yoksa askere alınır. Askere gitmezseniz asker kaçağı sayılırsınız ve sicilinize işlenir.  Lafı fazla uzatmadan nerede askerliğinizi yapacağınızı, ne zaman başlayacağınızı öğrenmeniz için bikaç bilgi topladık.

 

Askerlik için gerekli işlemleri yapmak için ve sorgulama ile nereye düştüğünüzü öğrenmek için buraya tıklayınız. Eğer düzgün bir bilgiye ulaşamadıysanız. Size bir yöntemden daha bahsedelim. Nerede askerlik yapacağınızı askerlik şubenizden öğrenebilirsiniz. Şubenizin nerede olduğunu bilmiyorsanız. Yine aynı yukarıdaki asal asker alma daire başkanlığının sitesinden ulaşabilirsiniz.

Arkadaşlar Tecil Durumunuza Asal üzerinden ulaşamazsanız Yerel askerlik Şubenizi, Eğer askerlik şubenizin olduğu yerde yaşamıyorsanız bulunduğunuz yer Askerlik şubesine bizzat gidip Bilgi almanızı Öneririz.

E-Devlet Uygulaması

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “MSB Bilgi Sistemi aracılığıyla, bugünden itibaren seferberlik ve asker alma konularında e-devlet hizmetlerinin sunulmasına başlanacağı” bildirildi..

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Yedeklik yoklamalarını askerlik şubelerine gitmeden ve cezalı duruma düşmeden evleri ya da iş yerlerindeki bilgisayarlardan internet üzerinden ya da mobil imzalı olarak cep telefonlarından e-Devlet Kapısını kullanarak yapabilecekler.

Sefer görev emirlerinin veya tatbikat görevlendirmesinin olup olmadığını, kendilerine veya firmalarına ait araç ve iş makinelerinde sefer görev emri olup olmadığını bulundukları yerden elektronik ortamda sorgulamak suretiyle öğrenebilecekler”.

İşlemler www.turkiye.gov.tr adresindeki Milli Savunma Bakanlığı bölümünden yapılabilecek. Bu kapsamda Askerlik Durum Belgesi alma dahil tüm askerlik işlemleri çok daha kısa sürede ve her yerden yaptırılabilecek.

‘Bütün Türkiye tek askerlik şubesi’ prensibiyle yerli yabancı askerlik şubesi ayrımı da tamamen kaldırılmış oluyor.

Vatandaşlar artık sadece son yoklama ve askere sevkleri sırasında askerlik şubesine gelme ihtiyacı duyacaklar. Öğrencilerinin erteleme işlemleri için askerlik şubelerine belge göndermesi işlemi son buluyor.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın askerlik erteleme işlemleri ve dövizle askerlik başvuruları Dışişleri Bakanlığı üzerinden elektronik ortamda topluca alınabilecek.

Çeşitle Kaynaklardan derlenmiştir

Bir önceki makalemiz olan Borçtan Kurtulmanın Yolları - Borçlarımdan Nasıl Kurtulabilirim başlıklı makalemizde borç kapama, borç nasıl hızlı kapatılır ve Borç ödemenin yolları hakkında bilgiler verilmektedir.


  yeni 10
Benzer Konular
2014 Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır 2014 Asker Celp Dönemleri – Askerlik Sorgulama – Askerlik Yeri Öğrenme – E-Devlet ile İnternetten Askeri Yoklama Nasıl Yapılır isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
6 responses to “2014 Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır 2014 Asker Celp Dönemleri – Askerlik Sorgulama – Askerlik Yeri Öğrenme – E-Devlet ile İnternetten Askeri Yoklama Nasıl Yapılır”
 1. mehmet ali diyor ki:

  Sayın ilgili,
  Bu yıl (2010-2011) 4. sınıf işletme öğrencisiyim.önlisansdan sonra dikey geçişle 3. sınıfa geçtim şimdide 4. sınıftayım. Önlisans dan sonra 2 yıl tecil hakkımı kullandım. şimdi 2012 ye tecilliyim . fakat 2011 pomem e başvurduğumda askerlikle ilişkim olmaması gerekiyor.
  2011 de mezun olduğumda 2 yıl daha tecil hakkım oluyor mu?
  Göndereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

 2. kılıç kaya diyor ki:

  ben 2008 yılında 2 yıllıgına tecil etmiştim ardından m.y.o. yerleştim okul bitti tekrar tecil edebilirmiyim şimdi benim polislik veya 4 yıllık üniversiteye kayıtta askerlikle ilişkisi olmadıgına kagıt isterlermi yaş 23 cevap verirseniz sevinirim

 3. adssız adsız diyor ki:

  merhaba ben 27.04.1989 doğumluyum 2008 lise mezunuyum aynı yıl içerisinde tecil yaptım ve suan tecil hakımın bitip bitmediğini öğrenmek istiyorumbir bilgi verirseniz cok minettar kalırım

 4. ahmet eren diyor ki:

  ben almanyada yasiyorum subat 2013te 20 yasima giricem nereye basvurmam lazim bir bilgi verseniz iyi olur

 5. ozan diyor ki:

  tecil yaptırmak için sadece lise diplomasının olması gerektiğini duydum.ama ben ilkokul mezunuyum ve açıköğretim lisesinden liseyi bitirmeye calışıyorum..bi açarsanız bu konuyu sper olur.

 6. hakan erler diyor ki:

  DOSTUM BEN BU SENE LİSEDEN MZUN OLDUM DİPLOMAMI ALDIM UNIVERSİTEYE GİTMEDİM DERSHANEYE YAZILDIM. KAGIT BEKLIYODUM EGERSEM GELMIYOMUS ARTIK YANI OGRENDİM BU MEVZUYU ŞİMDİ DİPLOMAYI ALIP GİTSEM TECİL OLURMU YAPACAKSAN YUKARDAKİ İŞLEMLERİN AYNISIMI OLCAK ?

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.