15.09.2011  SerdarHan

2013 Paralı Asker Alımları,Alım Şartları?--- Sponsor Reklamlar ---

2013 Sözleşmeli Er Alımları Hakkında Bilgi

Yeni Uygulamaya konulacak olan Profesyonel ve Paralı Askerlik Sistemi yakın zamanda uygulamaya başlanılacak. Sivas İlinde Kurulan Sözleşmeli Er Eğitim Merkezinde ilk uygulamalar ve eğitimler 2012 Yılı Ocak ayında Başlayacak.

Genelkurmay Başkanlığı’nın uzun zamandır üzerinde çalıştığı Profesyonel Askerlik Projesi Sivas’ta hayata geçirilecek. AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz’ın Milli Savunma Bakanı olmasının ardından Sivas’ın Sözleşmeli Er Eğitim Merkezi olması yönündeki talebi gerçekleşiyor. İlk etapta 5 bin sözleşmeli er, 2012 yılı Ocak ayından itibaren gruplar halinde Sivas’ta eğitilecek.

1500 TL MAAŞ ALACAKLAR
AK Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen İş Dünyası ve Savunma Sanayi heyeti toplantısında, Sivas’ın Sözleşmeli Er Eğitim Merkezi olacağını açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde paralı asker dönemini başlatan projeyle ilgili yönetmelik Ağustos ayında yayınlandı. Sözleşmeli erler vatani hizmetini yapan askerlerden seçilecek ve er adayları için birlik komutanları referans verecek. Komutanlar, fiziki kabiliyeti uygun, askerlik mesleğine elverişli er ve erbaşlara, sözleşmeli olmaları için teklif götürecek. Erler terhis olduktan sonra en az 3, en fazla 7 yıl görev yapacak. En fazla 29 yaşına kadar görev yapacak olan erler ayda 1500 TL alacak. Erlerin eline, operasyon tazminatı ile birlikte ayda 2 bin TL’nin üzerinde para geçecek. Sivas’ta 3 aylık özel bir eğitime tabi tutulacak erler daha sonra birliklerine atanacak. İlk etapta 5 bin sözleşmeli er istihdam edilecek.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, daha önce yaptığı açıklamalarda sözleşmeli askerlik eğitim merkezi olabilecek iller arasında Sivas’ın da adının bulunduğunu belirtmişti. Sivaslıların talebine duyarsız kalmayan Bakan Yılmaz, Sivas’ı sözleşmeli er eğitim merkezi seçerek ilk somut vefasını göstermiş oldu. 2012 yılı Ocak ayından itibaren gruplar halinde Sivas’ta eğitilmeye başlanacak sözleşmeli askerler, il ekonomisi ve tanıtımı açısından son derece önem taşıyor.

2012 Milli Savunma Bakanlığı Paralı Asker Alımı

2011 Paralı – Sözleşmeli Askerlik Alımları Başvuruları Şartları

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından Bakanlar Kurulu’nda sunulan, son şekli verilen sözleşmeli er çalışmasının ayrıntılarına ulaşıldı. Profesyonel orduda paralı asker dönemini başlatacak çalışma, uzman çavuşların görev süresinin uzunluğu dikkate alınarak başlatıldı.

Yeni modelle daha kısa dönemler halinde, genç ve dinamik bir kadronun dağda görev yapması hedefleniyor.

Gönül’ün toplanan Bakanlar Kurulu’nda verdiği bilgiye göre sözleşmeli erlerin görev süreleri netleşti.

Vatani görevini tamamlayan erler terhis olduktan sonra en az 3 en fazla 7 yıl görev yapacaklar.

Sabah gazetesinin haberine göre, terhis olduktan sonra açıkta kalma riski de dikkate alınarak hazırlanan taslak, sözleşmeli erlere devlet memuru olabilmeleri için yaş sınırı getiriyor.

Sözleşmeli Er Modelinin Son Şekli:

29 YAŞ SINIRI: Görev süresini tamamlayan sözleşmeli erlerin devlet memuru olabilmesi için yaş sınırı getirilecek. Devlet memuriyetine girme yaşı 30 olduğu için 29 yaşında sözleşmeleri feshedilecek.

2 BİN TL MAAŞ: Ayda ortalama 1500 TL alacak olan sözleşmeli erlere operasyon tazminatı da ödenecek. Bu tazminatlarla birlikte paralı askerlerin eline ayda ortalama 2 bin TL geçecek.

YILLIK İKRAMİYE 10 BİN TL: Görev sürelerini tamamlayan sözleşmeli erlere her yıl için 10 bin TL ikramiye ödenmesi öngörülüyor. Buna göre, 7 yılı tamamlayan sözleşmeli erlere ödenecek tazminat yaklaşık 70 bin TL’yi bulacak.

Ancak, ödenecek tazminat konusunda Çalışma ve Maliye bakanlıklarının bazı çekinceleri bulunuyor.

İkramiyenin 70 bin TL’yi bulacak olması çok sayıda devlet memurunun 30 yılda aldığı ikramiyenin üstünde olduğu için eşitlik ve adalet ilkelerini gündeme getirdi. Bu nedenle ikramiye sisteminde bazı değişikliklere gidilebileceği belirtiliyor.

ÖZEL GÜVENLİK YA DA KORUMA: Profesyonel askerlik sonrası sözleşmeli erler için 2 seçenek devreye girecek. Teröristle mücadele edecek sözleşmeli erler özel güvenlik elemanı ya da cezaevlerinin dış güvenliğinden çekilen jandarmanın yerini alarak, bu alanlardaki koruma görevlisi olarak istihdam edilecekler.

BEKARLAR SEÇİLECEK: Dağda görev yapmak isteyen erlerde en az ilköğretim mezuniyeti şartı aranacak. Gönüllüler, önce yazılı, daha sonra fiziki sınava tabi tutulacak. Görev verilecek sözleşmeli erler ağırlıklı olarak medeni durumu bekar olanlardan seçilecek.

3 AY EĞİTİM: Sözleşmeli er olmaya hak kazananlar Isparta Dağ ve Komando Okulu’nda 3 aylık özel bir eğitime tabi tutulacak. Eğitimleri tamamlananların birliklere atamaları yapılacak.

10 BİN KİŞİ ALINACAK: İlk etapta 10 bin sözleşmeli er istihdam edilecek.


2013 Paralı Asker Alımı başvuru tarihleri, 2012 Paralı Asker Alımı gereken belgeler, 2013 Paralı Asker Alımı ne zaman, 2013 Paralı Asker Alımı şartları, 2013 Ücretli Asker Alımı gereken belgeler, 2013 Ücretli Asker Alımı şartları, 2013 Paralı Asker Alımı başvuru tarihleri, 2013 Paralı Asker Alımı gereken belgeler, 2012 Paralı Asker Alımı ne zaman, 2013 Paralı Asker Alımı şartları, Paralı Asker Alım Başvuruları Şartları, Paralı Asker Alımı başvuru tarihleri, Paralı Asker Alımı Başvuruları Şartları 2013, Paralı Asker Alımı gereken belgeler, Paralı Asker Alımı ne zaman, Paralı Asker Alımı şartları, Paralı Asker Alımları, Paralı Asker Alımları 2013, Ücretli Asker Alım Başvuruları Şartları, Ücretli Asker Alımı başvuru tarihleri, Ücretli Asker Alımı Başvuruları Şartları 2012, Ücretli Asker Alımı gereken belgeler, Ücretli Asker Alımı ne zaman, Ücretli Asker Alımı şartları
Alternatif Başlıklar : ücretli askerlikparalı asker alımıücretli asker alımıücretlı er alımıparalı asker alımlarıparalı askerlık sartlarıücretli askerasker alimlariücretli askerlik şartlarıparalı er alımı

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları

için 5 cevap

 1. ibrahim .aysel diyor ki:

  komtanım benide alın madiyatım çok kötü
  ne olur askerliğimi harekat timinde harekatçı olarak yaptım keskin nişançıydım çatışmada bir terrör öldürdüm

 2. erkan turgut diyor ki:

  ya ben sadece türk milleti icin bu basvuruyu yapıyorum annelerin babaların kardeslerın canı yandığı yetti artık kimsenın yüreğine kor düşmesin analar ağlamasın istiyorum sadece türk askeri ölmesin istiyorum bunun icin de talebımı cıddıye alırsanız sevınırım askerlığımı özel tim de yaptım bunun bı yararı olacak ca siz bilirsiniz ama hergün tv ekranlarında askerlerımızın cenazelerini görmek benım morelımı bozuyo artık o şerefsizlere rahat vermek benım zoruma gidiyo bende mılletıme türk askerıne yardım etmek istiyorum hemde ictenlıkle

 3. Gökhan Aslan diyor ki:

  vatan millet namus için yasayan biz türk gençleri bu ülkeyi yalnız bırakmıyacağız. askerliğimi ısparta dağ ve komando tugayında yapıp siirte gönderildim. bu görevede hazırım ortaokul mezunuyum verilenleri elimden gelenin fazlasını yapmaya hazırım bunun içinde çok çaba sarfedeceğim çok niyetlendim daha önce ama olmadı umarım bu sefer olur şanlı türk ordusuna tekrar katılırım, o dağlarda terörüst kovalamayı bile özledim.

 4. rıdvan akbal diyor ki:

  ben vatanımın belkıde en ğüzel yerinde askerlık yapıyom ama o dağlarda terorıs kovalamak bır mermı anlının ortasına cakmak ıstıyorum ve şehadet şerbetını tatmak istıyorum vatanım ıcın öl deseler ğözümü bır an kırkmaz ölürüm

 5. serkan tahmaz diyor ki:

  mevzubahis vatansa gerisi teferruattır ….

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bilgi Yuvası Hayata Dair Bilgi