-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

2015 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2015 Pomem Alımları


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

2014 -2015 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2013 Pomem Alımları

Bilgi Yuvası Ekibi Olarak 2015 POMEM Yani Üniversite Mezunu Polis Alımları Hakkında Merak ettiklerinizin yanıtlarını sizlere kısaca vermek istiyoruz.

Sitemize en çok gelen sorulardan birisi, 2014 ve daha sonraki yıllarda polis alımının nasıl olacağı, lise mezunlarının bir daha polis olup olamayacakları ve üniversite mezunlarının alımlarının devam edip etmeyeceği ile ilgilidir. Öncelikle şunu belirtelim; basın-yayın organlarında verilen haberlerin bir kısmı abartılı, bir kısmı yanlış ve bir kısmı da eksiktir.

2015 POMEM Başvuru Şartları

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

            b) En az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.
            c) Değerlendirme ve seçme işlemlerinin ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.)
·         Askerliğini yapmamış erkek ve bayan adaylar için 22/12/1987 tarihi ve sonrasında doğanlar,
·         Askerliğini yapan, bu tarihte terhis olabileceğini belgeleyen erkek adaylar için 22/12/1985 tarihi ve sonrasında doğanlar.
            ç) Erkekler için 167 santimetreden, bayanlar için 162 santimetreden kısa boylu olmamak.
            d) Sağlık yönünden, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen şartları taşımak.
            e) Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak; fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, idarî yaptırım uygulanmamak veya hüküm giymemiş olmak, bunlardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya yine bunların herhangi birisiyle ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak.
            f) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından;
1) Mahkûm olmamak.
2) Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak.
3) Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.
            g) (e) ve (f) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır.
            ğ) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye bulunmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek, terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış olmak.
            h) Herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşıyor olmamak.
            ı) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
            i) Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukukî bir engeli bulunmamak.
            j) 8/5/2005 tarihli ve 25809 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 11 inci maddesi kapsamında ilişiği kesilenler hariç, Genel Müdürlük bünyesindeki eğitim kurumlarından ayrılmış veya çıkarılmış ya da herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.
            k) KPSS P3 puan türünden, (60,000) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.
            l) İlgili mevzuat kapsamında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçları olumlu olmak.
            şartları aranır.
 
                                                    BAŞVURU ESNASINDA İSTENEN BELGELER
a) Başvuru dilekçesi, (Başvuru esnasında İl Emniyet Müdürlüklerince verilecektir.)
b) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu, (Başvuru esnasında İl Emniyet Müdürlüklerince verilecektir.)
c) Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi yada mezun olduğuna dair ilgili üniversiteden alınan resmi yazı. (Yabancı ülkeden alınan lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)
d) Askerlikten muaf olanların muafiyet belgesi, sağlık nedeniyle muaf olanların sağlık raporu,
e) KPSS Sonuç Belgesinin internet çıktısı,
f) 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğe uygun olarak son bir yıl içinde çekilmiş dört (4) adet vesikalık fotoğraf,
g) Adayların adres bilgileri, Adres Kayıt sisteminden İl Emniyet Müdürlüğünce müracaat esnasında alınacaktır. Adres Kayıt Sistemine kayıtlı olmayanların kayıt yaptırmaları zorunludur. (Askerde olanlar askerlik görevini yaptıkları İl’den müracaat edebileceklerinden birliklerinden askerde olduklarına dair belge getireceklerdir.)

h) Bir (1) adet yarım kapak dosya,

2015 POMEM alım zamanları ve Sınavları belli olduğunda konumuz güncellenecektir. 

Bir önceki makalemiz olan 2011 Yılında Kaç Polis Alınacak-PMYO lara Kaç Kişi Alınacak başlıklı makalemizde emniyet, polis ve polis memuru alımı 2011 hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : lisans mezunu polis alımı 2012lise mezunu polis alımı2012 polis alımıpolis alımı2012 polis alımı ne zaman2012 lisans mezunu polis alımı ne zamanüniversite mezunu polis alımı 2012lise mezunu polis alımı 2012üniversite mezunu polis alımı2012 lisans polis alımı

2015 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2015 Pomem Alımları SerdarHan tarafından 22 Haziran 2012 tarihinde , Türk Polisi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
Etiketler:,
  yeni 10
Benzer Konular
2015 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2015 Pomem Alımları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
349 responses to “2015 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2015 Pomem Alımları”
 1. SerdarHan diyor ki:

  Sibel hanım şu an itibarı ile polis olmanız neredeyse bu puanla imkansız. Ancak size daha farklı bir tavsiyem olacak polislikten ziyade gardiyanlığı deneyin 70 üzeri puan alarak. Daha iyi olur.

 2. Ayfer diyor ki:

  1 ekim 1985 liyim acaba yaş sınırına takılır mıyım?

 3. aysn bsrsln diyor ki:

  bayanım ve lisans mezunuyum kpss puanım barajda kaldı.10.02.86 doğumluyum seneye başvurabilir miyim şansım var mı 😕 ve boyum 1.60 kpss den yüksek almam şansımı arttırırmı :)

 4. ayşe diyor ki:

  serdar bey 2012 kpss den 70 aldım sizce bu yıl mülakatlara çağrılır mıyım?

 5. SerdarHan diyor ki:

  Çok zor hatta imkansız diyebilirim.

 6. Muhammed Ali DEMİR diyor ki:

  slm arkadaşlar ben size bir şey sorcam ben önlisans mezunuyum ama ilhiyat bölümü ben polisliqi düşünüyorum 4yıllık bitiren polis olabiliyor. peki herhanqi bir bölümden mezun olan önlisans mezunları polis olabiliyormu. bana msj atabilirmisiniz yardımcı olabilirmisiniz. malidemir_@hotmail.com

 7. SerdarHan diyor ki:

  Önlisans mezunları üniversite sınavı yoluyla polis olabilirler..

 8. aynur diyor ki:

  serdar bey 72 puanla şimdi olacak olan mülakatlara çağrılırmıyım

 9. SerdarHan diyor ki:

  Moral bozmak gibi olmasın ama imkansıza yakın bir durum..

 10. songül tunç diyor ki:

  serdar han bey pek fazla bişiy bılmıo anlaşılan başvuru yapan tüm bayanlar mülakata alınacaktır puanı ne olursa olsun

 11. SerdarHan diyor ki:

  Songül hanım ben köylü çocuğuyum anlamam. Siz ne biliyorsanız buyrun paylaşın. Ben mülakata adam alınacaktır yada alınmayacaktır diye bir beyanatta bulundum mu.Okuyun bir yanıtımda varsa böyle bir şey ben bir daha kimseyi yanıtlamayacağım. Ancak bu kadar emin konuşacak kadar bilginiz var demek ki…Pardon siz eğitim şubedemisiniz yoksa personel şubemi bu kadar net konuşuyorsunuz. Alım sayısı üçte bire düşmüşken, geçen yıl 78 puan ve üzeri çağrılmışken bu yıl nasıl siz net cevap veriyorsunuz oldukça garip..

 12. gaye gül diyor ki:

  slm serdar bey ben seneye polisliğe başvurmayı düşünüorum ama yaştan endişem var bana yardımcı olursanız sevinirim ben üniversite mezunu,haziran 1986 doğumluyum seneye 28den gün alıyormuyum çok tşk

 13. SerdarHan diyor ki:

  Yanıtınızı Facebooktan size ilettim.

 14. hande hanoğlu diyor ki:

  merhaba serdarhan bey , ben lise son öğrencisiyiyim polis olamayı çok istiyorum ama boyum 1.60 yüksek öğretim sınavlarından sonrada aldığım puan iyi olursada boy önemlimi ?

 15. SerdarHan diyor ki:

  Hande hanım boyunuz polis olmak için yeterli değil.

 16. serdar yetimoğlu diyor ki:

  ben düzlise okuyom polis olabilir miyim serhan bey

 17. kader ateş diyor ki:

  merhaba 2 yıl üniversite yi açık öğretiden bitiren polis akademisine girebilirmi

 18. SerdarHan diyor ki:

  Akademiye giremezsiniz. Normal polis olmanız içinse iki yol var ya 4 yıl bitirip Pomem yada üniversite sınavına girerek PMYO okuyacaksınız.

 19. mustafa tepeli diyor ki:

  serdar bey merhba ben ortaogretim mezunuyum kpss puanim 65 .boy fizik ve kilo ideal sizce polislik icin sansim varmi.

 20. ECE diyor ki:

  mrh serdar bey…ben lisans mezunları için polis olma koşulları nelerdir kısaca açıklar mısınız?

 21. SerdarHan diyor ki:

  Ece Hanım genel anlamla şartlar konu içerisinde yazıyor. Ancak sizin merak ettiğiniz ekstradan bir şey varsa yanıtlayayım.

 22. Ertan diyor ki:

  Merhaba Serdar Bey .. önlisans mezunuyum kpss 65 puan aldım . aklımı kurcalayan bi kaç soru var.. birincisi su an bu iletiyi yazdıgım tarih itibariyle polislik başvurusu yapabılırmıyım. ön lisanslar kpss sınavı ile polis olamıyolar mı ? kasımda kpss ile polislik basvurusu yapabılcekmıyım .. Sımdıden tesekkrler

 23. SerdarHan diyor ki:

  Önlisans mezunları üniversite sınavına girerek ancak başvuru yapabilir.

 24. tuba putlar diyor ki:

  serdar bey merhaba ben 20 yaşında lise mezunuyum kpss puanım 62 ama ben yinede şansımı denemek istiyorum bu konular hakkındada bilgim yok bilgi verirseniz sevinirim

 25. SerdarHan diyor ki:

  Tuba hanım lise mezunları üniversite sınavına girmeden polis olamazlar.

 26. Şebnem Şebnem diyor ki:

  Serdar bey KPSS Lisans puanım 61 boyum 1.71 12.dönem polis alımları sonar erdi biliyorum ama sanıyorum istenilen başvuru olmamış ek bir alım olur mu bu yakınlarda..Şimdiden çok teşekkür ederim

 27. SerdarHan diyor ki:

  Eğer başvuran öğrenci adayı sayısı yeterli değilse ve arada çok büyük fark yok ise ek alım kolay kolay yapılmaz. Ama ciddi fark varsa alım yapılabilir.

 28. seda ülgen diyor ki:

  Serdar Bey,
  ben iki yıllık meslek yüksek okulu mezunuyum. şimdi açıköğretim den lisans eğitimimi tamamlamaktayım. 3.sınıftayım kpss 2012 puanım 64 polis olma sansım varmı, var ise bunu lisans eğitimini tamamladıktan sonra mı yapabilirim. Polis olmayı çok ama çok istiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim.

 29. emine diyor ki:

  Merhaba bebim boy 1 64 ve kpss puuanim 73 sizce kazanma sabsim var mi basvurular bittimi gardiyabluk basvurulaei ne zanan

 30. Eylül diyor ki:

  merhaba önlisan mezunuyum kpss puanım 66 polis olmabilirmiyim yada ne yapmalıyım ?

 31. SerdarHan diyor ki:

  Ön Lisans Mezunları Üniversite sınavı ile polis olabilir.

 32. ıraz diyor ki:

  SERDAR BEY SİZCE 2013 ŞUBATTA POMEM ALIMI OLUR MU?

 33. ayten çalışır diyor ki:

  merhabalar ben 2013 de yani bu yıl fakülteden mezun olacağım.fakat 2012 deki kpss ye girmedim bu yıl gireceğim.tek yıllarda alınan kpss puanı pomem de geçerli oluyor mu? 2013 p3 puanım olacak.bu kabul görür mü? 2013 deki pomem alımlarına.teşekkürler.

 34. SerdarHan diyor ki:

  Daha önceki yıllarda kabul edilmişti aksi açıklanmazsa ve alım yapılırsa 2013 Yılında da kabul edilmesi lazım.

 35. SerdarHan diyor ki:

  Şu an için bir planlama yok. Zaten bu alımlar yapıldıktan ve okula başladıktan sonra alım yapılması mantıklı olur.

 36. erkan diyor ki:

  merhabalar serdar bey bu önlisans mezunlarının üniversite sınavı ile polis olabilir diyorsunuz ya onda da yaş sınırı var, peki önlisans mezunu olunca bu yaş sınırında değişiklik oluyormu şimdiden teşekkürler…

 37. SerdarHan diyor ki:

  Ön Lisans Mezunları Lise mezunları ile aynı şartlarda kabul ediliyor aynı yaş ve sağlık şartları geçerlidir.

 38. mustafa dalar diyor ki:

  serdar bey ben önlisans mezunuyum ve 2012 kpss ye girdim ve aynı zamanda işletme 4.sınıftayım açık öğretimde haziranda mezun oluyorum ben lisan mezunu olacağım haziranda ama 2013 yılında kpss lisans b grubu sınavı olmayacaklar diyorlar bende 2012 de önlisans olarak girdim ama haziranda lisans mezunu oluyorum 2012 de aldığım kpss puanım ile başvuru yapabilir miyim

 39. SerdarHan diyor ki:

  2012 KPSS niz ön lisans olduğu için başvuramazsınız. KPSS B 2013 Yılında yapılmayacaktır doğrudur. Ancam POMEM Alımlarında geçtiğimiz yıllarda alımlarda A Grubu ve Eğitim bilimleri için tek yıllarda açılan KPSS sınav sonuçları kabul edilmiştir. Eğer farklı bir uygulama olmazsa 2013 KPSS de kabul edilebilir.

 40. şükriye akyazıcı diyor ki:

  merhaba serdar bey ben ön lisans mezunuyum ama boyum yeterli değil(158) sizce nasıl polis olabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 41. SerdarHan diyor ki:

  Şükriye hanım boy olarak yeterli değilsiniz. Bu yüzden şansınız yok.

 42. şükriye akyazıcı diyor ki:

  hiç bir yolu yok mu peki ? polis olmayı çok istiyorum

 43. SerdarHan diyor ki:

  Şükriye hanım şu an için böyle bir şansınız yok.

 44. ayse diyor ki:

  Uni mezun olcam ama gecn yil kpss ye girmedim simdi girme li miykm onlisans mezunu olcam polislik icin ne yapmm gerekiyor.

 45. SerdarHan diyor ki:

  Ayşe hanım ön lisans mezunları ancak üniversite sınavına girerek polis olabilirler.

 46. emre diyor ki:

  serdar bey merhaba yukarıda bir çok arkadaşım polislikle ilgili belli başlı sorular sormuşlar bazıları kafamdaki soru işaretleri giderse de beni tedirgin eden bir konu var : kpss nin tekli ve çiftli yıllarda olması gibi. Şimdi ben bu sene edebiyat öğretmenliğinden mezun olacağım yani eğitim fakultesi, 1987 liyim. bu yılki kpss sınavına girerek polis olma şansım var mı. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 47. SerdarHan diyor ki:

  Emre Bey Bu yıl mezun olursanız ve Yapılacak KPSS ye girerseniz polis olabilirsiniz.

 48. emre diyor ki:

  çok teşekkür ederim sağolun.

 49. oguz dincsoy diyor ki:

  Emre bey ben fizik bolumu mezunuyom bu yil pomem alimi olacakmii haziranda var diye duydum ne kadar dogru yardimci olursaniz sevinirim

s