-----Sponsorlu Bağlantılar-----

2013 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2013 Pomem Alımları


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

2013 -2014 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2013 Pomem Alımları

Sitemize en çok gelen sorulardan birisi, 2011 ve daha sonraki yıllarda polis alımının nasıl olacağı, lise mezunlarının bir daha polis olup olamayacakları ve üniversite mezunlarının alımlarının devam edip etmeyeceği ile ilgilidir. Öncelikle şunu belirtelim; basın-yayın organlarında verilen haberlerin bir kısmı abartılı, bir kısmı yanlış ve bir kısmı da eksiktir.

Eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın “artık üniversite mezunu olmayan polis olamıyor” biçimindeki ifadesini birçok polis adayı ve halen daha polis olarak görev yapanların bir kısmı yanlış yorumlamaktadır. Bu ifade; 2 yıllık (önlisans) veya 4 yıllık (lisans) mezunu olmayanların artık polis olamayacakları biçiminde yorumlanmalıdır. Yani; PMYO’lar zaten önlisans eğitimi veren 2 yıllık kurumlardır ve yine POMEM’lere başvuranlar zaten 4 yıllık MYO veya 4 yıllık fakülte mezunlarıdır. Dolayısıyla, her iki eğitim kurumunu bitirenler de üniversite mezunudurlar.

“Artık üniversite mezunu olmayan polis olamıyor” biçimindeki ifadeyi böyle anlamak lazımdır. 2010 ve sonrasında, lise mezunları, önlisans mezunları ve 4 yıllık fakülte ve 4 yıllık MYO mezunlarının polisliğe alımı devam edecektir. Lise mezunları PMYO’lara, bunun yanında Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ne (PA GBF) başvurabilirler.

Önlisansa devam eden veya mezun olanlar PMYO’ya, bunun yanında Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ne (PA GBF) başvurabilirler.
Lisansa devam eden veya mezun olanlar da, PMYO’ya başvurabilirler. 4 yıllık fakülteden (lisansdan) ve 4 yıllık MYO’lardan mezun olanlar ise sadece POMEM’e başvurabilirler.
PMYO’lara yerleşmek için o yılın ÖSS’sine (bundan sonra YGS) ve PMYO sınavına girmek gerekir.
POMEM’lere girmek içinse ilgili yıl ve bir önceki yılın lisans mezunlarının girdiği KPSS’sinin P3 puanı esas alınmaktadır.
Bu konularda, basın yayın organlarının haberlerinden ziyade, Enmiyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Polis Akademisi’nin (PA) haberlerine itibar edilmelidir.
EGM’nin 2023 yılına kadar olan stratejik planında alınacak polis sayılarına ilişkin bilgiyi görmek için TIKLAYINIZ. Sitemizi takip ederek en doğru haberleri öğreniniz…

Ayrıca aşağıdaki Bilgilere göre başvurunuzu yapabilir polislik ile ilgili sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, polis meslek eğitim merkezlerine alınacak öğrencilerin başvuru işlemleri bugün başladı.

Gelecek yıl başlatılacak 11. ve 12. dönem polis meslek eğitimlerine, 2010 ve 2011 yıllarında KPSS-P3 puan türünden 60 ve üzerinde puan alan ve en az 4 yıllık yükseköğretim kurumlarından veya denkliği kabul edilen yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilecek.

Polis meslek eğitimlerine 9500 ü Erkek 500 Bayan Toplamda 10 000 Kişi alınmaktadır.

Adaylar, başvuru koşulları ve diğer konularla ilgili ayrıntılı bilgiyi il emniyet müdürlüklerinin eğitim şube müdürlüklerinden ve ”www.egitim.pol.tr” internet adresinden öğrenebilecekler.

Bir önceki makalemiz olan 2011 Yılında Kaç Polis Alınacak-PMYO lara Kaç Kişi Alınacak başlıklı makalemizde emniyet, polis ve polis memuru alımı 2011 hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: lisans mezunu polis alımı 2012lise mezunu polis alımı2012 polis alımıpolis alımı2012 polis alımı ne zaman2012 lisans mezunu polis alımı ne zamanüniversite mezunu polis alımı 2012lise mezunu polis alımı 2012üniversite mezunu polis alımı2012 lisans polis alımı

2013 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2013 Pomem Alımları SerdarHan tarafından 22 Haziran 2012 tarihinde , Türk Polisi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
Etiketler:,
  yeni 10
Benzer Konular
2013 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2013 Pomem Alımları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
349 responses to “2013 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2013 Pomem Alımları”
 1. SerdarHan diyor ki:

  Sibel hanım şu an itibarı ile polis olmanız neredeyse bu puanla imkansız. Ancak size daha farklı bir tavsiyem olacak polislikten ziyade gardiyanlığı deneyin 70 üzeri puan alarak. Daha iyi olur.

 2. Ayfer diyor ki:

  1 ekim 1985 liyim acaba yaş sınırına takılır mıyım?

 3. aysn bsrsln diyor ki:

  bayanım ve lisans mezunuyum kpss puanım barajda kaldı.10.02.86 doğumluyum seneye başvurabilir miyim şansım var mı :? ve boyum 1.60 kpss den yüksek almam şansımı arttırırmı :)

 4. ayşe diyor ki:

  serdar bey 2012 kpss den 70 aldım sizce bu yıl mülakatlara çağrılır mıyım?

 5. SerdarHan diyor ki:

  Çok zor hatta imkansız diyebilirim.

 6. Muhammed Ali DEMİR diyor ki:

  slm arkadaşlar ben size bir şey sorcam ben önlisans mezunuyum ama ilhiyat bölümü ben polisliqi düşünüyorum 4yıllık bitiren polis olabiliyor. peki herhanqi bir bölümden mezun olan önlisans mezunları polis olabiliyormu. bana msj atabilirmisiniz yardımcı olabilirmisiniz. malidemir_@hotmail.com

 7. SerdarHan diyor ki:

  Önlisans mezunları üniversite sınavı yoluyla polis olabilirler..

 8. aynur diyor ki:

  serdar bey 72 puanla şimdi olacak olan mülakatlara çağrılırmıyım

 9. SerdarHan diyor ki:

  Moral bozmak gibi olmasın ama imkansıza yakın bir durum..

 10. songül tunç diyor ki:

  serdar han bey pek fazla bişiy bılmıo anlaşılan başvuru yapan tüm bayanlar mülakata alınacaktır puanı ne olursa olsun

 11. SerdarHan diyor ki:

  Songül hanım ben köylü çocuğuyum anlamam. Siz ne biliyorsanız buyrun paylaşın. Ben mülakata adam alınacaktır yada alınmayacaktır diye bir beyanatta bulundum mu.Okuyun bir yanıtımda varsa böyle bir şey ben bir daha kimseyi yanıtlamayacağım. Ancak bu kadar emin konuşacak kadar bilginiz var demek ki…Pardon siz eğitim şubedemisiniz yoksa personel şubemi bu kadar net konuşuyorsunuz. Alım sayısı üçte bire düşmüşken, geçen yıl 78 puan ve üzeri çağrılmışken bu yıl nasıl siz net cevap veriyorsunuz oldukça garip..

 12. gaye gül diyor ki:

  slm serdar bey ben seneye polisliğe başvurmayı düşünüorum ama yaştan endişem var bana yardımcı olursanız sevinirim ben üniversite mezunu,haziran 1986 doğumluyum seneye 28den gün alıyormuyum çok tşk

 13. SerdarHan diyor ki:

  Yanıtınızı Facebooktan size ilettim.

 14. hande hanoğlu diyor ki:

  merhaba serdarhan bey , ben lise son öğrencisiyiyim polis olamayı çok istiyorum ama boyum 1.60 yüksek öğretim sınavlarından sonrada aldığım puan iyi olursada boy önemlimi ?

 15. SerdarHan diyor ki:

  Hande hanım boyunuz polis olmak için yeterli değil.

 16. serdar yetimoğlu diyor ki:

  ben düzlise okuyom polis olabilir miyim serhan bey

 17. kader ateş diyor ki:

  merhaba 2 yıl üniversite yi açık öğretiden bitiren polis akademisine girebilirmi

 18. SerdarHan diyor ki:

  Akademiye giremezsiniz. Normal polis olmanız içinse iki yol var ya 4 yıl bitirip Pomem yada üniversite sınavına girerek PMYO okuyacaksınız.

 19. mustafa tepeli diyor ki:

  serdar bey merhba ben ortaogretim mezunuyum kpss puanim 65 .boy fizik ve kilo ideal sizce polislik icin sansim varmi.

 20. ECE diyor ki:

  mrh serdar bey…ben lisans mezunları için polis olma koşulları nelerdir kısaca açıklar mısınız?

 21. SerdarHan diyor ki:

  Ece Hanım genel anlamla şartlar konu içerisinde yazıyor. Ancak sizin merak ettiğiniz ekstradan bir şey varsa yanıtlayayım.

 22. Ertan diyor ki:

  Merhaba Serdar Bey .. önlisans mezunuyum kpss 65 puan aldım . aklımı kurcalayan bi kaç soru var.. birincisi su an bu iletiyi yazdıgım tarih itibariyle polislik başvurusu yapabılırmıyım. ön lisanslar kpss sınavı ile polis olamıyolar mı ? kasımda kpss ile polislik basvurusu yapabılcekmıyım .. Sımdıden tesekkrler

 23. SerdarHan diyor ki:

  Önlisans mezunları üniversite sınavına girerek ancak başvuru yapabilir.

 24. tuba putlar diyor ki:

  serdar bey merhaba ben 20 yaşında lise mezunuyum kpss puanım 62 ama ben yinede şansımı denemek istiyorum bu konular hakkındada bilgim yok bilgi verirseniz sevinirim

 25. SerdarHan diyor ki:

  Tuba hanım lise mezunları üniversite sınavına girmeden polis olamazlar.

 26. Şebnem Şebnem diyor ki:

  Serdar bey KPSS Lisans puanım 61 boyum 1.71 12.dönem polis alımları sonar erdi biliyorum ama sanıyorum istenilen başvuru olmamış ek bir alım olur mu bu yakınlarda..Şimdiden çok teşekkür ederim

 27. SerdarHan diyor ki:

  Eğer başvuran öğrenci adayı sayısı yeterli değilse ve arada çok büyük fark yok ise ek alım kolay kolay yapılmaz. Ama ciddi fark varsa alım yapılabilir.

 28. seda ülgen diyor ki:

  Serdar Bey,
  ben iki yıllık meslek yüksek okulu mezunuyum. şimdi açıköğretim den lisans eğitimimi tamamlamaktayım. 3.sınıftayım kpss 2012 puanım 64 polis olma sansım varmı, var ise bunu lisans eğitimini tamamladıktan sonra mı yapabilirim. Polis olmayı çok ama çok istiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim.

 29. emine diyor ki:

  Merhaba bebim boy 1 64 ve kpss puuanim 73 sizce kazanma sabsim var mi basvurular bittimi gardiyabluk basvurulaei ne zanan

 30. Eylül diyor ki:

  merhaba önlisan mezunuyum kpss puanım 66 polis olmabilirmiyim yada ne yapmalıyım ?

 31. SerdarHan diyor ki:

  Ön Lisans Mezunları Üniversite sınavı ile polis olabilir.

 32. ıraz diyor ki:

  SERDAR BEY SİZCE 2013 ŞUBATTA POMEM ALIMI OLUR MU?

 33. ayten çalışır diyor ki:

  merhabalar ben 2013 de yani bu yıl fakülteden mezun olacağım.fakat 2012 deki kpss ye girmedim bu yıl gireceğim.tek yıllarda alınan kpss puanı pomem de geçerli oluyor mu? 2013 p3 puanım olacak.bu kabul görür mü? 2013 deki pomem alımlarına.teşekkürler.

 34. SerdarHan diyor ki:

  Daha önceki yıllarda kabul edilmişti aksi açıklanmazsa ve alım yapılırsa 2013 Yılında da kabul edilmesi lazım.

 35. SerdarHan diyor ki:

  Şu an için bir planlama yok. Zaten bu alımlar yapıldıktan ve okula başladıktan sonra alım yapılması mantıklı olur.

 36. erkan diyor ki:

  merhabalar serdar bey bu önlisans mezunlarının üniversite sınavı ile polis olabilir diyorsunuz ya onda da yaş sınırı var, peki önlisans mezunu olunca bu yaş sınırında değişiklik oluyormu şimdiden teşekkürler…

 37. SerdarHan diyor ki:

  Ön Lisans Mezunları Lise mezunları ile aynı şartlarda kabul ediliyor aynı yaş ve sağlık şartları geçerlidir.

 38. mustafa dalar diyor ki:

  serdar bey ben önlisans mezunuyum ve 2012 kpss ye girdim ve aynı zamanda işletme 4.sınıftayım açık öğretimde haziranda mezun oluyorum ben lisan mezunu olacağım haziranda ama 2013 yılında kpss lisans b grubu sınavı olmayacaklar diyorlar bende 2012 de önlisans olarak girdim ama haziranda lisans mezunu oluyorum 2012 de aldığım kpss puanım ile başvuru yapabilir miyim

 39. SerdarHan diyor ki:

  2012 KPSS niz ön lisans olduğu için başvuramazsınız. KPSS B 2013 Yılında yapılmayacaktır doğrudur. Ancam POMEM Alımlarında geçtiğimiz yıllarda alımlarda A Grubu ve Eğitim bilimleri için tek yıllarda açılan KPSS sınav sonuçları kabul edilmiştir. Eğer farklı bir uygulama olmazsa 2013 KPSS de kabul edilebilir.

 40. şükriye akyazıcı diyor ki:

  merhaba serdar bey ben ön lisans mezunuyum ama boyum yeterli değil(158) sizce nasıl polis olabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 41. SerdarHan diyor ki:

  Şükriye hanım boy olarak yeterli değilsiniz. Bu yüzden şansınız yok.

 42. şükriye akyazıcı diyor ki:

  hiç bir yolu yok mu peki ? polis olmayı çok istiyorum

 43. SerdarHan diyor ki:

  Şükriye hanım şu an için böyle bir şansınız yok.

 44. ayse diyor ki:

  Uni mezun olcam ama gecn yil kpss ye girmedim simdi girme li miykm onlisans mezunu olcam polislik icin ne yapmm gerekiyor.

 45. SerdarHan diyor ki:

  Ayşe hanım ön lisans mezunları ancak üniversite sınavına girerek polis olabilirler.

 46. emre diyor ki:

  serdar bey merhaba yukarıda bir çok arkadaşım polislikle ilgili belli başlı sorular sormuşlar bazıları kafamdaki soru işaretleri giderse de beni tedirgin eden bir konu var : kpss nin tekli ve çiftli yıllarda olması gibi. Şimdi ben bu sene edebiyat öğretmenliğinden mezun olacağım yani eğitim fakultesi, 1987 liyim. bu yılki kpss sınavına girerek polis olma şansım var mı. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 47. SerdarHan diyor ki:

  Emre Bey Bu yıl mezun olursanız ve Yapılacak KPSS ye girerseniz polis olabilirsiniz.

 48. emre diyor ki:

  çok teşekkür ederim sağolun.

 49. oguz dincsoy diyor ki:

  Emre bey ben fizik bolumu mezunuyom bu yil pomem alimi olacakmii haziranda var diye duydum ne kadar dogru yardimci olursaniz sevinirim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.