-----Sponsorlu Bağlantılar-----

2013 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2013 Pomem Alımları


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

2012 -2013 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2013 Pomem Alımları

Sizlere 4 yıllık mezunlar nasıl polis olur, 4 yıllık üniversite mezunlarının polis olma şartları, lisans mezunları için polislik, önlisans mezunu polis alımı, kpss polis alımı, lise mezunu polis alımı hakkında bilgileri sunmak istiyoruz.

Sitemize en çok gelen sorulardan birisi, 2011 ve daha sonraki yıllarda polis alımının nasıl olacağı, lise mezunlarının bir daha polis olup olamayacakları ve üniversite mezunlarının alımlarının devam edip etmeyeceği ile ilgilidir. Öncelikle şunu belirtelim; basın-yayın organlarında verilen haberlerin bir kısmı abartılı, bir kısmı yanlış ve bir kısmı da eksiktir.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın “artık üniversite mezunu olmayan polis olamıyor” biçimindeki ifadesini birçok polis adayı ve halen daha polis olarak görev yapanların bir kısmı yanlış yorumlamaktadır. Bu ifade; 2 yıllık (önlisans) veya 4 yıllık (lisans) mezunu olmayanların artık polis olamayacakları biçiminde yorumlanmalıdır. Yani; PMYO’lar zaten önlisans eğitimi veren 2 yıllık kurumlardır ve yine POMEM’lere başvuranlar zaten 4 yıllık MYO veya 4 yıllık fakülte mezunlarıdır. Dolayısıyla, her iki eğitim kurumunu bitirenler de üniversite mezunudurlar.

“Artık üniversite mezunu olmayan polis olamıyor” biçimindeki ifadeyi böyle anlamak lazımdır. 2010 ve sonrasında, lise mezunları, önlisans mezunları ve 4 yıllık fakülte ve 4 yıllık MYO mezunlarının polisliğe alımı devam edecektir. Lise mezunları PMYO’lara, bunun yanında Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ne (PA GBF) başvurabilirler.

Önlisansa devam eden veya mezun olanlar PMYO’ya, bunun yanında Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ne (PA GBF) başvurabilirler.
Lisansa devam eden veya mezun olanlar da, PMYO’ya başvurabilirler. 4 yıllık fakülteden (lisansdan) ve 4 yıllık MYO’lardan mezun olanlar ise sadece POMEM’e başvurabilirler.
PMYO’lara yerleşmek için o yılın ÖSS’sine (bundan sonra YGS) ve PMYO sınavına girmek gerekir.
POMEM’lere girmek içinse ilgili yıl ve bir önceki yılın lisans mezunlarının girdiği KPSS’sinin P3 puanı esas alınmaktadır.
Bu konularda, basın yayın organlarının haberlerinden ziyade, Enmiyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Polis Akademisi’nin (PA) haberlerine itibar edilmelidir.
Ayrıca aşağıdaki Bilgilere göre başvurunuzu yapabilir polislik ile ilgili sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, polis meslek eğitim merkezlerine alınacak öğrencilerin başvuru işlemleri bugün başladı.

Gelecek yıl başlatılacak 10. ve 11. dönem polis meslek eğitimlerine, 2009 ve 2010 yıllarında KPSS-P3 puan türünden 60 ve üzerinde puan alan ve en az 4 yıllık yükseköğretim kurumlarından veya denkliği kabul edilen yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilecek.

Polis meslek eğitimlerine 9 bin 500′ü erkek, 500′ü kadın toplam 10 bin aday alınacak.

Adaylar, başvuru koşulları ve diğer konularla ilgili ayrıntılı bilgiyi il emniyet müdürlüklerinin eğitim şube müdürlüklerinden ve ”www.egitim.pol.tr” internet adresinden öğrenebilecekler.

Bir önceki makalemiz olan 2011 Yılında Kaç Polis Alınacak-PMYO lara Kaç Kişi Alınacak başlıklı makalemizde emniyet, polis ve polis memuru alımı 2011 hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: 2013 polis alımıpolis alımı 20132013 pomem alımları2013 polis alımlarıpolis alımları 2013pomem 2013 alımlarıpomem 2013universite mezunlari nasil polis olurönlisans polis alımılisans mezunları nasıl polis olur

2013 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2013 Pomem Alımları SerdarHan tarafından 22 Temmuz 2012 tarihinde , Türk Polisi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
  yeni 10
Benzer Konular
2013 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2013 Pomem Alımları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
74 responses to “2013 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2013 Pomem Alımları”
 1. volkan unal diyor ki:

  serdar bey yardımcı olun lutfenn

 2. SerdarHan diyor ki:

  Volkan bey Geçtiğimiz yıllarda alımlarda tek yıllarda yapılan KPSS sınavları kabul ediliyordu. Eğer önümüzdeki yıl bir değişiklik olmazsa yine aynı şekilde olacak ve sınava girenlerin başvuruları kabul edilecektir.

 3. SerdarHan diyor ki:

  2011 yılı puanınız nedir

 4. volkan unal diyor ki:

  serday bey lutfen yardımcı olurmusunuz

 5. SerdarHan diyor ki:

  Volkan ben sorunuzu cevapladım diğer yanıtlarıma bakarsanız görürsünüz.

 6. volkan unal diyor ki:

  serdar bey yardımcı olmanızı beklıyorum

 7. volkan unal diyor ki:

  kımse yok muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 8. volkan unal diyor ki:

  ozur dılerım serdar bey net de kı problemden dolayı gorememısım
  tsk ederım cevapladıgınız ıcın ıns boyle bı alım olacak dıye duydum ama ıns olur sızın bılgınız varmı subat da alım olacak felan denılıyor

 9. volkan unal diyor ki:

  ???

 10. ıraz diyor ki:

  serdar bey 2013 şubatta pomem alımı olur mu sizce???????

 11. SerdarHan diyor ki:

  Şu anda konu ile ilgili olarak net bir açıklama yok.

 12. nilgun diyor ki:

  ben işletme mezunuyum 26.03.1986 doğumluyum.2013 te kpss sınavı olmayacak deniliyo doğrumu ve ben pomem e giremeyekmiyim acaba…

 13. SerdarHan diyor ki:

  Nilgün hanım 2013 te KPSS yapılacak ancak B Grubu Değil A grubu kadrolar ve Eğitim bilimleri için yapılacak. Ancak POMEM Alımlarında daha önceki alımlarda Tek yıllarda yapılan sınavlardaki KPPP P 3 puanı ile başvuru kabul edilmişti. Bekleyip göreceğiz bu seneki durumu.

 14. nilgün diyor ki:

  tesekkürler serdar bey. ancak bu yılki sınava hiç hazırlanmadığım için çok kötü geçti.yani puanım yeterli değil.peki 2014 te tekrar kpss hazırlanıp girsem acaba yastan mı kaybederim..çok istiyorum polisliği :)

 15. şule diyor ki:

  merhabalar ben aöf işletme bölümünü bitirdim aöf mezunlarının polis olma şartları neler şimdiden tşk

 16. ayz adıyaman diyor ki:

  selamun aleykum arkadaşlar,benim bu sene üniversite bitiyor. 2012 lisans kppss’sine girmedim her sene oluyor diye ama sonra öğrendim ki her sene olan eğitim bilimleri kpss si imiş peki ben bu sene yani 2013kpss (lisans) ye girip polis olabilir miyim yani olur mu cevap verirseniz sevinirim arkadaşlar şimdiden sağolun

 17. SerdarHan diyor ki:

  Aksi açıklanmazsa 2013 KPSS 3 puanıyla alım yapılacaktır.

 18. SerdarHan diyor ki:

  Diğer üniversite mezunlarıyla aynıdır Şule hanım.

 19. Zeynep A. diyor ki:

  25.01.1986 doğumluyum 2013 kpss girip polisliğe başvurabilirmiyim yaştan dolayı 28 den gün almamış olmak gerkiyor ya teşkkrlr

 20. SerdarHan diyor ki:

  Zeynep hanım ne mezunusunuz.

 21. kadir çoban diyor ki:

  mrb acil cvp bekliyorum ben 24,05,1987 doğumluyum bu yıl işltme 3.cü sınıfdayım yani 2014 de lisans mezunu olacağım 2014 deki pomem e girebilirmiyim 2014 de 28 den gün almış oluyormuyum askerliğimi yapmadım ltfn acil cvppp..

 22. SerdarHan diyor ki:

  2014 POMEM sınavına girebilirsiniz.

 23. oguz dincsoy diyor ki:

  Emre bey ben fizik bolumu mezunuyum 2013 te universte mezunu polis alimi olcskmi haziranda var diye duydum ne kadar dogru aceba

 24. ufuk diyor ki:

  2013 te kpss sinavina girenler polis olabilmek icin basvuru yapabiliyolarmi.

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.