-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

2015 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2015 Pomem Alımları


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

2015 -2016 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2013 Pomem Alımları

Son yılların en çok tercih edilen meslek dallarından polislikle ilgili olarak sizlere Sizlere 4 yıllık mezunlar nasıl polis olur, 4 yıllık üniversite mezunlarının polis olma şartları, lisans mezunları için polislik, önlisans mezunu polis alımı, kpss polis alımı, lise mezunu polis alımı hakkında bilgileri sunmak istiyoruz.

Sitemize en çok gelen sorulardan birisi, 2011 ve daha sonraki yıllarda polis alımının nasıl olacağı, lise mezunlarının bir daha polis olup olamayacakları ve üniversite mezunlarının alımlarının devam edip etmeyeceği ile ilgilidir. Öncelikle şunu belirtelim; basın-yayın organlarında verilen haberlerin bir kısmı abartılı, bir kısmı yanlış ve bir kısmı da eksiktir.

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

            b) En az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.
            c) Değerlendirme ve seçme işlemlerinin ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.)
·         Askerliğini yapmamış erkek ve bayan adaylar için 22/12/1987 tarihi ve sonrasında doğanlar,
·         Askerliğini yapan, bu tarihte terhis olabileceğini belgeleyen erkek adaylar için 22/12/1985 tarihi ve sonrasında doğanlar.
            ç) Erkekler için 167 santimetreden, bayanlar için 162 santimetreden kısa boylu olmamak.
            d) Sağlık yönünden, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen şartları taşımak.
            e) Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak; fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, idarî yaptırım uygulanmamak veya hüküm giymemiş olmak, bunlardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya yine bunların herhangi birisiyle ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak.
            f) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından;
1) Mahkûm olmamak.
2) Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak.
3) Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.
            g) (e) ve (f) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır.
            ğ) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye bulunmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek, terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış olmak.
            h) Herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşıyor olmamak.
            ı) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
            i) Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukukî bir engeli bulunmamak.
            j) 8/5/2005 tarihli ve 25809 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 11 inci maddesi kapsamında ilişiği kesilenler hariç, Genel Müdürlük bünyesindeki eğitim kurumlarından ayrılmış veya çıkarılmış ya da herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.
            k) KPSS P3 puan türünden, (60,000) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.
            l) İlgili mevzuat kapsamında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçları olumlu olmak.
            şartları aranır.
polis,polis resimleri,
 
                                                    BAŞVURU ESNASINDA İSTENEN BELGELER
a) Başvuru dilekçesi, (Başvuru esnasında İl Emniyet Müdürlüklerince verilecektir.)
b) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu, (Başvuru esnasında İl Emniyet Müdürlüklerince verilecektir.)
c) Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi yada mezun olduğuna dair ilgili üniversiteden alınan resmi yazı. (Yabancı ülkeden alınan lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)
d) Askerlikten muaf olanların muafiyet belgesi, sağlık nedeniyle muaf olanların sağlık raporu,
e) KPSS Sonuç Belgesinin internet çıktısı,
f) 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğe uygun olarak son bir yıl içinde çekilmiş dört (4) adet vesikalık fotoğraf,
g) Adayların adres bilgileri, Adres Kayıt sisteminden İl Emniyet Müdürlüğünce müracaat esnasında alınacaktır. Adres Kayıt Sistemine kayıtlı olmayanların kayıt yaptırmaları zorunludur. (Askerde olanlar askerlik görevini yaptıkları İl’den müracaat edebileceklerinden birliklerinden askerde olduklarına dair belge getireceklerdir.)

h) Bir (1) adet yarım kapak dosya,

Bilgi Yuvası & Güncel Kariyer Bilgi Sayfaları

Bir önceki makalemiz olan 2011 Yılında Kaç Polis Alınacak-PMYO lara Kaç Kişi Alınacak başlıklı makalemizde emniyet, polis ve polis memuru alımı 2011 hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : 2013 polis alımıpolis alımı 20132013 pomem alımları2013 polis alımlarıpolis alımları 2013pomem 2013 alımlarıpomem 2013universite mezunlari nasil polis olurönlisans polis alımılisans mezunları nasıl polis olur

2015 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2015 Pomem Alımları SerdarHan tarafından 22 Temmuz 2012 tarihinde , Türk Polisi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
  yeni 10
Benzer Konular
2015 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2015 Pomem Alımları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
74 responses to “2015 Polis Alımı – Şartlar ve Tarihler 2015 Pomem Alımları”
 1. volkan unal diyor ki:

  serdar bey yardımcı olun lutfenn

 2. SerdarHan diyor ki:

  Volkan bey Geçtiğimiz yıllarda alımlarda tek yıllarda yapılan KPSS sınavları kabul ediliyordu. Eğer önümüzdeki yıl bir değişiklik olmazsa yine aynı şekilde olacak ve sınava girenlerin başvuruları kabul edilecektir.

 3. SerdarHan diyor ki:

  2011 yılı puanınız nedir

 4. volkan unal diyor ki:

  serday bey lutfen yardımcı olurmusunuz

 5. SerdarHan diyor ki:

  Volkan ben sorunuzu cevapladım diğer yanıtlarıma bakarsanız görürsünüz.

 6. volkan unal diyor ki:

  serdar bey yardımcı olmanızı beklıyorum

 7. volkan unal diyor ki:

  kımse yok muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 8. volkan unal diyor ki:

  ozur dılerım serdar bey net de kı problemden dolayı gorememısım
  tsk ederım cevapladıgınız ıcın ıns boyle bı alım olacak dıye duydum ama ıns olur sızın bılgınız varmı subat da alım olacak felan denılıyor

 9. volkan unal diyor ki:

  ???

 10. ıraz diyor ki:

  serdar bey 2013 şubatta pomem alımı olur mu sizce???????

 11. SerdarHan diyor ki:

  Şu anda konu ile ilgili olarak net bir açıklama yok.

 12. nilgun diyor ki:

  ben işletme mezunuyum 26.03.1986 doğumluyum.2013 te kpss sınavı olmayacak deniliyo doğrumu ve ben pomem e giremeyekmiyim acaba…

 13. SerdarHan diyor ki:

  Nilgün hanım 2013 te KPSS yapılacak ancak B Grubu Değil A grubu kadrolar ve Eğitim bilimleri için yapılacak. Ancak POMEM Alımlarında daha önceki alımlarda Tek yıllarda yapılan sınavlardaki KPPP P 3 puanı ile başvuru kabul edilmişti. Bekleyip göreceğiz bu seneki durumu.

 14. nilgün diyor ki:

  tesekkürler serdar bey. ancak bu yılki sınava hiç hazırlanmadığım için çok kötü geçti.yani puanım yeterli değil.peki 2014 te tekrar kpss hazırlanıp girsem acaba yastan mı kaybederim..çok istiyorum polisliği :)

 15. şule diyor ki:

  merhabalar ben aöf işletme bölümünü bitirdim aöf mezunlarının polis olma şartları neler şimdiden tşk

 16. ayz adıyaman diyor ki:

  selamun aleykum arkadaşlar,benim bu sene üniversite bitiyor. 2012 lisans kppss’sine girmedim her sene oluyor diye ama sonra öğrendim ki her sene olan eğitim bilimleri kpss si imiş peki ben bu sene yani 2013kpss (lisans) ye girip polis olabilir miyim yani olur mu cevap verirseniz sevinirim arkadaşlar şimdiden sağolun

 17. SerdarHan diyor ki:

  Aksi açıklanmazsa 2013 KPSS 3 puanıyla alım yapılacaktır.

 18. SerdarHan diyor ki:

  Diğer üniversite mezunlarıyla aynıdır Şule hanım.

 19. Zeynep A. diyor ki:

  25.01.1986 doğumluyum 2013 kpss girip polisliğe başvurabilirmiyim yaştan dolayı 28 den gün almamış olmak gerkiyor ya teşkkrlr

 20. SerdarHan diyor ki:

  Zeynep hanım ne mezunusunuz.

 21. kadir çoban diyor ki:

  mrb acil cvp bekliyorum ben 24,05,1987 doğumluyum bu yıl işltme 3.cü sınıfdayım yani 2014 de lisans mezunu olacağım 2014 deki pomem e girebilirmiyim 2014 de 28 den gün almış oluyormuyum askerliğimi yapmadım ltfn acil cvppp..

 22. SerdarHan diyor ki:

  2014 POMEM sınavına girebilirsiniz.

 23. oguz dincsoy diyor ki:

  Emre bey ben fizik bolumu mezunuyum 2013 te universte mezunu polis alimi olcskmi haziranda var diye duydum ne kadar dogru aceba

 24. ufuk diyor ki:

  2013 te kpss sinavina girenler polis olabilmek icin basvuru yapabiliyolarmi.

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

s