2013 Üniversite Mezunu Subaylık Sınav Tarihleri2012-2013 Üniversite Mezunu Subay Alım Tarihleri

Askerlik Kanununda son yapılan değişiklik sonrasında artık üniversite mezunları TSK Bünyesinde Subay olarak istihdam edilebilecek. Peki Üniversiteyi Bitirdiniz ve Subay Olacaksınız ne yapmanız ve hangi şartları taşımanız lazım sizlere daha önce sunduğumuz 2012 – 2013 Üniversite Mezusu Subaylık Şartları ve Başvuru Koşullarını anlatmıştık. Bu yazımızda ise 2012-2013 Dönemi Üniversite Mezunu Subaylık Sınav Tarihlerini Bulacaksınız.

subay

Üniversite Mezunları Nasıl Subay Olacak

4 Yıllık eğitim veren bir üniversiteden mezun oldunuz ve subay olmak istiyorsunuz. Sizlere genel hatlarıyla subay olmak için hangi şartlara haiz olmanız gerekiyor kısaca anlatalım.

En az 4 yıl süreli fakülte veya yüksekokulları bitiren kadın veya erkeklerden muvazzaf subay olmak için başvuranlar 27 yaşından, lisansüstü öğrenimi tamamlamış olanlar ise 32 yaşından büyük olmamak ve gerekli şartları taşıması şartıyla Genelkurmay Başkanlığı’nca gösterilecek, TSK tarafından harp okullarında yetiştirilemeyen veya yeterince yetiştirilemeyen sınıflarda muvazzaf subaylığa atanabilecek.

Fakülte veya yüksekokul bitirip TSK’da askerlik hizmetine başladıklarında 27 yaşından, lisansüstü öğrenimini tamamlamış olanlarda ise 32 yaşından büyük olmayanlardan muvazzaf subaylığa geçmek isteyenler, muvazzaf subaylığa atanabilecek. Bunlardan, terhislerinin ardından başvuranlar ile askerlik hizmeti sırasında veya terhislerinin ardından fakülte veya yüksekokulları bitirip başvuranlar da subaylığa atanabilecek.

Subaylığa atananlar, askeri eğitimin ardından bir yıllık deneme süresine tabi tutulacak. Eğitimde başarısız olanlar, TSK’ya uyum sağlayamayanların TSK ilişikleri kesilecek. Devletin bu sürede yaptığı masraflar, kanuni faizleriyle birlikte kendilerinden tahsil edilecek.

Temel askerlik eğitiminden çeşitli nedenlerle ilişiği kesilenlerin temel eğitimde geçirdikleri süreler ile temel askerlik eğitiminin ardından subay olarak atananlardan, deneme süresinin bitimine kadar ayrılanların temel eğitimde ve muvazzaf subaylıkta geçen süreleri, askerlik hizmetinden sayılacak.

Toplam hizmet süreleri, askerlik yükümlülük sürelerini karşılayanlar, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Muvazzaf subay adayları sağlık, disiplin, mükafat ve ceza işlemleri bakımından harp okulu öğrencilerinin intibak eğitiminde tabi olduğu kurallara tabi olacak.

Temel askerlik eğitimleri, takvim yılının 30 Ağustos tarihine kadar tamamlanacak. Bu kişilerin subaylık atamaları hangi tarihte olursa olsun, kademe ilerlemesi veya üst rütbeye yükselmelerine esas olacak atamalarında kararname takvim yılının 30 Ağustos tarihi esas alınacak. Ancak, 30 Ağustos tarihinden sonra subay olarak atanacaklara bu işlemden dolayı geriye doğru maaş, maaş farkı ve diğer özlük hakları verilmeyecek.

Sınav Tarihleri Açıklandığında Sitemizde Bulacaksınız.

Konumuz İçinde üniversite mezunu subaylık,üniversite mezunu subay maaşları hakkında bilgiler netleştiğinde yer alacaktır.


2013 Üniversite Mezunu Subaylık Sınav Tarihleri SerdarHan tarafından 11 Mayıs 2012 tarihinde , İş İlanları - Kariyer Fırsatları kategorisine eklenmiştir.

  yeni 10
Benzer Konular
2013 Üniversite Mezunu Subaylık Sınav Tarihleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
16 responses to “2013 Üniversite Mezunu Subaylık Sınav Tarihleri”
 1. levent LEVENT diyor ki:

  YANİ NE VAR BU YAŞI KOYMASANIZ HER YAŞIM GEÇTİĞİNDE BÖYLE ŞEYLER ÇIKIYO BİR ADIM GERİ KALIYOZ YA HANİ HERŞEYDE 35 OOOLMUŞTU YAŞ SINIRI 35 OLSUN YETR BİZDE İŞ SAHİBİ OLALIM

 2. anıl diyor ki:

  Üniversite mezunlarında askerlik yapmış olmak şartı aranacak mı subay olmak için ?

 3. mustafaa diyor ki:

  subaylık başvuruları normal sınavla mı alıyo yoksa sınavsız mı sadece mulakat mı var yardımcı olursanız sevinirim…

 4. mert diyor ki:

  abi yeni kanunla üniversitem ezunları kho kaynaklı(piyade,tankçı,yopçu,jandarma) gibi sınıflara muvazzaf olarak atanabilecekmi yada eski sistemmi geçerli zaten mühendis doktor vb muvazzaf atanıyodu yeni kanunla sözleşmeli devridemi bitti

 5. SerdarHan diyor ki:

  Net olarak belli olmamakla beraber bir çok farklı alandan mezun olan başvurabilecek.

 6. VataN diyor ki:

  alımlar hangi tarihte başlıycak acaba kardeşim

 7. selim demir diyor ki:

  Askerliğini yapan başvuru yapabiliyor yoksa askerliğini ypmayanlar mı başvuru yapabiliyor lütfen cevabınızı bekliyorum benm için çok önemli bir de hangi tarihte başvurular olur acaba

 8. yavuz gündoğdu diyor ki:

  slm. yaa ben beden eğitimi 4. sınıf öğrencisiyim. işallah 2013 de mezun oluyorum. 23.12.1985 doğumluyum. acaba subaylık sınavına girebbilirmiyim. yaşla ilgili bi sıkıntım olurmu.

 9. ilkay irvan diyor ki:

  slm başvuru tarihleri ne zaman bilgisi olan yazabilir mi?

 10. nurcan özuçan diyor ki:

  mrb ben sağlık bilimleri f1akultesi adı altında spor bilimleri öğrencisiyim 4.cu sınıfım ben de subay olmak istiyorum acaba basvuru tarıhlerı ne zaman ve sporcu alıyormusunuz neler yapmam gerekir yardımcı olabılırmısınız

 11. ceviz diyor ki:

  slm lütfen sorumu cevaplayuın bu sene 8. sınıf öğrencisiyim ama cinsiyetim kız biz bu sene askeriyenin sınavına gircezmi yoksa kızlar lise bitincemi sınava mülakata giriyor çok merak ediyorum bilen arsa cevaplasın nolur düzgün cevaplayın aranızda cevaplıyacak bilgili insanlar oldugunu biliyorum şimdiden teşekkür ederim

 12. MURAT diyor ki:

  Askerliğini yapan başvuru yapabiliyor yoksa askerliğini ypmayanlar mı başvuru yapabiliyor lütfen cevabınızı bekliyorum

 13. devran diyor ki:

  slm, arkadaslar askerlıgı yapmıs olmak yada yapmamıs olmak herhangı bı sorun yada avantaj temın etmyor. 4 yıllık herhangı bır fakulte mezunu olmak vede sartlarda belırtılen yas sınırını asmamıs olmanız sınava gırmenız ıcın yeterlıdır( lısans mezunu yada son sınıflar ıcın 27 lısansustu egıtım almıs olanlar ıcın 32 yasını gecmemıs olmak sarttır.)

 14. devran diyor ki:

  2013 te subaylıgı hakkazanmıs olanlar, subaylık egıtımıne nezaman alınıyor? Bılgısı olan bırnın yardımcı olmasını beklyorum, sımdıden tesekkurler

 15. vildan hacıbey diyor ki:

  üniverste okuyorum alttan derslerm oldğu için bu yıl mezun olcam subaylık sınavlarına grcem nasıl yapmlıyım bilgi almk istyorum…

 16. Mehmet Ali GÜMÜŞ diyor ki:

  İyi Günler;
  Ben 2012 yılında 2 yıllık üni. bitirdim.Askerliğimi daha yapmadım.Subay olmak istiyorum beni bilgilendirir misiniz?Konu hakkında hiçbir bilgim bulunmamaktadır.Sınav hakkında,doğu görevi hakkında yani nelerden geçiyoruz,neler yapmam gerekiyor.Konuyla ilgili yardımcı olursanız sevirim.

  Kolay Gelsin.TŞK

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.