Abdülhamid İbn Türk kimdir hayatı eserleri buluşlarıAbdülhamid İbn Türk kimdir hayatı eserleri buluşları

Türk Adını Bilim tarihine yazdıranların başında gelmektedir Abdülhamid İbn Türk. Kendisi bir Cebir uzmanıdır ve özellikle iki denklemli bilinmeyen konusunda çalışmaları vardır. Bugün sizlere bu büyük Türk İslam Alimi hakkında bilgiler vereceğiz.
Tarihte Türk lakabını taşıyan nadir Türk bilim adamlarındandır. Hârezmi’nin çağdaşıdır. Cebir konusunda yazmış olduğu kitabın ancak küçük bir bölümü bugün elimizde bulunmaktadır. Burada, özel tipler halinde gruplandırılmış ikinci derece denklemlerinin çözümleri, Hârizmi’ninkilerden daha ayrıntılı olarak verilmiştir.
Mesela x² + c = bx denkleminin, diğer denklem tiplerinden farklı olarak iki çözümü olduğunu ayrı ayrı şekillerle göstermiş olduğu halde, Hârizmi bir tek şekil kullanmıştır; ayrıca Abdülhamid ibn Türk, c * (b/2)² durumunda çözümün imkansız olacağını da şekil vererek kanıtlamıştır. Bu nedenle İbn Türk’ün açıklamasının Hârizmi’ninkinden daha mükemmel olduğu söylenebilir.
İbn Türk’ün söz konusu cebir kitabı, Hârizmi’nin ilk cebir kitabı yazarı olma özelliğini şüpheli bir hale getirmektedir, buna rağmen Hârizmi’nin cebir tarihindeki etkisi tartışılamaz önemdedir.

Abdülhamid İbn Türk İçin Hazırlanın Viki Bilgi Aşağıdadır.

Abdülhamid İbn Türk, veya Abdülhamid İbni Vasi İbni Türk Ebu Fazl, (830[1]) (tam adı Farsça: Abu’l-Fadl ‘Abd al-Hamîd ibn Wâsi’ ibn Turk al-Khuttalî veya, al-Jîlî) dokuzuncu yüzyılda yaşamış bir Türk Müslüman matematikçidir. Öz geçmişi hakkında çok az bilinmektedir. Onunla ilgili iki kayıt vardır, biri Farslı İbn el-Nedim ve diğeri İbn el-Kefti[2] tarafından, fakat bilgiler aynı değildir. Ancak İbn el-Kefti onun adınıʿAbd al-Hamid ibn Wase ibn Türk Jili olarak bahseder. Jili, Gilan anlamına gelir[3]. D. Pingree’ye göre, o Ḵottal (Amu Derya’nın kuzeyinde ve Badaḵšān batısındadır) veya Gilan doğumludur. Abū Barza Fażl b. Moḥammad b. ʿAbd-al-Ḥamīd b. Tork (ö. Bağdat, 27 Ṣafar 298 (4 Kasım 910))[4]‘un onun torunu olduğu görünür.
Onuncu yüzyılda İbn el-Nedim, ʿAbd-al-Ḥamīd[5] ile ilgili onun adının Abu’l-Fadl ‘Abd al-Hamîd ibn Wâsi’ ibn Turk al-Khuttalî (veya, al-Jîlî), soyadının Abû Muhammad olduğunu söyler ve iki eserini listeler:
1. Kitāb al-Jāmeʿ fi’l-ḥesāb (“Kapsamlı hesap kitabı”) altı kitap halindedir; o kayıpdır, belki de, aşağıdaki dördüncü kitabın bir parçasıdır.
2. Kitāb al-Moʿāmalāt (“İşlemler kitabı”) kayıptır. Bu başlıklı ve Kitāb al-Mesāḥa (“Ölçme kitabı”) ile bir kitap daha İbn el-Nedīm tarafından Ebu Barza’ya atfedilir.

İbn el-Kefti[6] ise, el-Fihrist, gibi birinci kitabı tekrarlar, ama ikinci kitap yerine, o aşağıdaki kitapları listeler:
3. Nawāder al-ḥesāb wa ḵawāṣṣ al-aʿdād (“Hesaplama ve Sayıların özellikleri çeşitleri kitabı”), kayıpdır.
4. Kitāb al-Jabr wa’l-moqābala (“Katışık Denklemlerde Mantıki Zaruretler”)[7]

Aydın Sayılı’ya göre; Halife Al-Maʾmūn zamanında Maveraünnehir’de doğan 9. yüzyılın ilk yarısında yaşayan ibn Türk (Abdülhamid İbni Vasi İbni Türk Ebu Fazl) ( ? – 847) Ceyl kentinden olduğu için el-Ceyli veya matematikçi anlamına gelen el-Hasip de denmektedir. Adından da anlaşıldığı gibi Türk oğlu olan bu bilim adamı sayılar teorisi ve cebir konularında çalışmalar yapmıştır. Yapıtları “Kitab-ül Cami fi’l hisap” (altı kitap halindedir),”Kitab’ül muamelat”, “Kitab’ül Mesaha” (Ölçme işleri)’dır[8]

Onun erken dokuzuncu yüzyılda Bağdat’ta yaşadığı ve çalıştığı ve matematik eserleri yayımladığı kesindir[9].

O cebir üzerine bir çalışma yazmış, “Katışık Denklemlerde Mantıki Zaruretler” olarak adlandırılan karesel (ikinci dereceden) denklemlerin çözümü üzerine sadece bir bölümü geriye kalabilmiştir.

Abdülhamid İbn Türk’ün, “Kitāb al-jabr wa al-mukābala” başlıklı el yazması, el-Harezmi’nin el-cebir (al-jabr)’ine çok benzer, aynı zamanda hatta belki ondan daha erken de yayımlanmış olabilir.

Abdulhamit ibn Türk kimdir,Abdulhamit ibn Türk hayatı,Abdulhamit ibn Türk vikipedi


Abdülhamid İbn Türk kimdir hayatı eserleri buluşları SerdarHan tarafından 17 Şubat 2011 tarihinde , Egitim - Dersler - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Abdülhamid İbn Türk kimdir hayatı eserleri buluşları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.