13.05.2011  SerdarHan

Adıyaman Cendere Köprüsünün Tarihçesi--- Sponsor Reklamlar ---

Adıyaman Cendere Köprüsünün Tarihçesi,Kimler Yaptırdı,Ne zaman Yapıldı,Hakkında Bilgi

Ülkemiz her bölgesinde farklı doğal ve tarihi güzellikleri barındırmaktadır. Bu yazımızda sizlere Nemrud Dağı yakınlarında bulunan Cendere Köprüsü hakkında bilgi vereceğiz.Adıyaman’da Cendere çayı üzerinde yer alan ve dünyanın hâlen kullanılmakta olan en eski köprülerinden biri olarak anılan tarihi köprü.

Adıyaman’a 55 km mesafede, bugün Eskikale olarak bilinen bir antik yerleşim bölgesinde bulunmaktadır. Kahta ve Sinciki birbirine bağlar. Romalıarın yaptığı 2. en geniş kemerli köprüdür. 120 m uzunluğunda ve 7 m genişliğindedir. Herbiri 10 ton ağırlığında 92 kayadan meydana gelir.

cendere köprüsü,cendere köprüsünün tarihçesi,cendere köprüsü hakkında bilgi,cendere köprüsü

Köprünün üsütündeki Latince bir yazıttan anlaşıldığına gore Roma İmparatoru Septimius Severus (193-211), karısı ve oğulları adına yaptırılmıştır. Orijinalinde 4 korint sütun bulunduğu Kahta tarafındaki ikisinin Septimius Severus ve eşine, Sincik tarafındaki ikisinin ise oğullarına adandığı biliniyor. Ancak oğullardan Geta’ya ait olan sütun, onu öldüren ve kardeşine ait her şeyi yok etmek isteyen Caracallaadlı kardeş tarafından yıktırılmış.

Köprü 1997’de bakımdan geçmiş ve üzerinden 5 ton ağırlığa kadar olan taşıtların geçmesine izin veriliyordu.Yeni köprü yapıldığından araç geçişi tamamen yasaktır. 500 metre doğusuna yeni bir köprü daha yapılmıştır.
Bir önceki makalemiz olan Cilt lekeleri ve lazer tedavisi başlıklı makalemizde Cilt, cilt bakım önerileri ve cilt bakımı ve güzellik hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : cendere köprüsü hakkında kısa bilgicendere köprüsü hakkında bilgiADIYAMAN CENDER KÖPRÜSÜ HAKKINDA KISA BİLGİadıyaman cendere köprüsü tarihçesiadıyaman kprüsünün açılışı ne zamancendere köprüsü ne zaman yapıldıcenderekoprusunezamanyapildi

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bilgi Yuvası Hayata Dair Bilgi