Adıyaman Cendere Köprüsünün TarihçesiAdıyaman Cendere Köprüsünün Tarihçesi,Kimler Yaptırdı,Ne zaman Yapıldı,Hakkında Bilgi

Ülkemiz her bölgesinde farklı doğal ve tarihi güzellikleri barındırmaktadır. Bu yazımızda sizlere Nemrud Dağı yakınlarında bulunan Cendere Köprüsü hakkında bilgi vereceğiz.Adıyaman’da Cendere çayı üzerinde yer alan ve dünyanın hâlen kullanılmakta olan en eski köprülerinden biri olarak anılan tarihi köprü.

Adıyaman’a 55 km mesafede, bugün Eskikale olarak bilinen bir antik yerleşim bölgesinde bulunmaktadır. Kahta ve Sinciki birbirine bağlar. Romalıarın yaptığı 2. en geniş kemerli köprüdür. 120 m uzunluğunda ve 7 m genişliğindedir. Herbiri 10 ton ağırlığında 92 kayadan meydana gelir.

cendere köprüsü,cendere köprüsünün tarihçesi,cendere köprüsü hakkında bilgi,cendere köprüsü

Köprünün üsütündeki Latince bir yazıttan anlaşıldığına gore Roma İmparatoru Septimius Severus (193-211), karısı ve oğulları adına yaptırılmıştır. Orijinalinde 4 korint sütun bulunduğu Kahta tarafındaki ikisinin Septimius Severus ve eşine, Sincik tarafındaki ikisinin ise oğullarına adandığı biliniyor. Ancak oğullardan Geta’ya ait olan sütun, onu öldüren ve kardeşine ait her şeyi yok etmek isteyen Caracallaadlı kardeş tarafından yıktırılmış.

Köprü 1997’de bakımdan geçmiş ve üzerinden 5 ton ağırlığa kadar olan taşıtların geçmesine izin veriliyordu.Yeni köprü yapıldığından araç geçişi tamamen yasaktır. 500 metre doğusuna yeni bir köprü daha yapılmıştır.

Bir önceki makalemiz olan Cilt lekeleri ve lazer tedavisi başlıklı makalemizde Cilt, cilt bakım önerileri ve cilt bakımı ve güzellik hakkında bilgiler verilmektedir.


Adıyaman Cendere Köprüsünün Tarihçesi SerdarHan tarafından 13 Mayıs 2011 tarihinde , Gezi Rehberi kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Adıyaman Cendere Köprüsünün Tarihçesi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.