27.10.2012  SerdarHan

Ahmedi Hani Kimdir, Aslen Nereli, Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi--- Sponsor Reklamlar ---

Ahmedi Hani  Kimdir, Aslen Nereli, Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ahmedi Hani(d. 1650, Han Köyü, Yüksekova, Hakkari – ö. 1707, Doğubayazıt, Ağrı)

17. yüzyılda yaşamış Kürt edip, şair, tarihçi, ve mutasavvıf. Yaşadığı yörede zaman zaman şeyhi olarak kabul edilmiş, halk arasında Hani Baba adıyla da anılmıştır. Ayrıca, molla (Molla Ahmed) olarak da tanınmaktadır. Hânî Aşiretinden olmasından ve Han köyünde doğması ötürü Ahmed Hânî (Ahmed-i Hânî) olarak tanınmaktadır. Doğu Bayazıt medreselerinde müderrislik ve İshak Paşa Sarayında kâtiplik yapmıştır. Dört dil (Arapça, Farsça, Kürtçe ve Türkçe) bilen Hani, eserlerini, dönemin tercih edilen edebiyat dili olan Farsça yerine Kürtçe yazmıştır.

En bilinen eseri, 17. yüzyılda Kürtçe’nin Kurmanci lehçesiyle yazdığı “Mem û Zîn”dir. Hanî, Mem û Zîn adlı eserinde, Emir Zeynettin’in güzellikleriyle dillere destan olan Zin ve Sti adlı iki kız kardeşinin Mem ve Tajdin ismindeki iki gençle olan aşklarını şiir şeklinde anlatır. Eser, aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır.

Eserleri:

Nûbehara Biçûkan
Eqîdeya Îmanê
Şiir Dîvanı
Mem û Zîn
Bir önceki makalemiz olan Kıl dönmesi Nedir,nasıl tedavi edilir?Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde kıl batması tedavisi, kıl dönmesi nedir ve kıl dönmesi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : bengü nereliahmedi hani nerelidirbengünün ailesi nerelibengü aslen nereliahmedi hani aslen nerelidirahmeti hani kimdir ve eserleri nelerdirbengü nün babası nerelibengü nerelidirbengunun babasi nerelibengü kimdir nerelidir

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bilgi Yuvası Hayata Dair Bilgi