Ahmedi Hani Kimdir, Aslen Nereli, Hayatı ve Eserleri Hakkında BilgiAhmedi Hani  Kimdir, Aslen Nereli, Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ahmedi Hani(d. 1650, Han Köyü, Yüksekova, Hakkari – ö. 1707, Doğubayazıt, Ağrı)

17. yüzyılda yaşamış Kürt edip, şair, tarihçi, ve mutasavvıf. Yaşadığı yörede zaman zaman şeyhi olarak kabul edilmiş, halk arasında Hani Baba adıyla da anılmıştır. Ayrıca, molla (Molla Ahmed) olarak da tanınmaktadır. Hânî Aşiretinden olmasından ve Han köyünde doğması ötürü Ahmed Hânî (Ahmed-i Hânî) olarak tanınmaktadır. Doğu Bayazıt medreselerinde müderrislik ve İshak Paşa Sarayında kâtiplik yapmıştır. Dört dil (Arapça, Farsça, Kürtçe ve Türkçe) bilen Hani, eserlerini, dönemin tercih edilen edebiyat dili olan Farsça yerine Kürtçe yazmıştır.

En bilinen eseri, 17. yüzyılda Kürtçe’nin Kurmanci lehçesiyle yazdığı “Mem û Zîn”dir. Hanî, Mem û Zîn adlı eserinde, Emir Zeynettin’in güzellikleriyle dillere destan olan Zin ve Sti adlı iki kız kardeşinin Mem ve Tajdin ismindeki iki gençle olan aşklarını şiir şeklinde anlatır. Eser, aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır.

Eserleri:

Nûbehara Biçûkan
Eqîdeya Îmanê
Şiir Dîvanı
Mem û Zîn

Bir önceki makalemiz olan Kıl dönmesi Nedir,nasıl tedavi edilir?Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde kıl batması tedavisi, kıl dönmesi nedir ve kıl dönmesi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Ahmedi Hani Kimdir, Aslen Nereli, Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi SerdarHan tarafından 27 Ekim 2012 tarihinde , Biyografiler kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Ahmedi Hani Kimdir, Aslen Nereli, Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.