Ankara Neden Başkent Oldu? Nasıl Oldu ve Ankaranın Başkent Oluşu Kısa YazıAnkara’nın Başkent Olma Nedenleri?

Türkiye Cumhuriyetinin Başkenti Neden Ankara oldu. Ankara ilimizin başkent oluşundaki süreçler ve bir çok farklı ilimiz varken Neden Ankara sorusunun yanıtlarını sizin için için aradık ve bulduk.
1. Lozan Antlaşması’ndan sonra başkentin neresi olacağı tartışılmıştır.

2. Milletvekillerinin bir kısmı İstanbul’un başkent olmasını istemiştir.

3. İsmet Paşa, Ankara’nın başkent olması için tek maddelik bir kanun teklifi sunmuştur.

4. Madde kabul edilmiş ve Ankara başkent ilan edilmiştir (13 Ekim 1923).

Ankara’nın Başkent Olmasındaki Ana Unsurlar

1. Ankara’nın Türkiye’nin ortasında; askeri ve siyasi yönden güvenli bir konumda bulunması,

2. Yurdun her tarafı ile ulaşım ve haberleşmenin kolay olması,

3. TBMM’nin Ankara’da bulunması ve Kurtuluş Savaşı’nda idari merkez olması etkili olmuştur.

Ankara’nın Başkent Oluşu Hakkında Bilgi

Mustafa Kemal Paşa, Erzurum, Sivas Kongrelerinden sonra 27 Aralık 1919 günü Temsilciler Kurulu üyeleriyle birlikte Ankara’ya geldi.

O zamana kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul idi. Osmanlı Mebusan Meclisi son kez 12 Ocak 1919′da İstanbul’da toplandı. 16 Mart 1919 günü İngilizler İstanbul’a girdi. Önce meclisi bastılar. Bu olay üzerine birçok milletvekili Anadolu’ya geçti. Yakalananlardan çoğu tutuklandı. Artık Osmanlı Mebusan Meclisi’nin İstanbul’da toplanma olasılığı kalmamıştı. Milletvekillerinin toplanacağı ve ülkenin yönetileceği bir başkent gerekiyordu.

Ankara, Anadolu’nun ortasında, savaş cephelerine eşit uzaklıkta bir kentti. Savaşın yönetimi ve haberleşme, Ankara’dan kolaylıkla yürütülürdü. Dağılan Osmanlı Mebusan Meclisi üyeleri ile Sivas ve Erzurum Kongreleri’nde seçilen temsilcilerin bir yerde toplanması gerekiyordu. Bu nedenle 19 Mart 1919 günü Mustafa Kemal Paşa kimi illere ve komutanlıklara bir genelge gönderdi. Bu genelgede özetle; “Osmanlı Devletinin yaşamı ve egemenliğinin sona erdiği” bildiriliyor, “Türk ulusu kendi yaşamını ve bağımsızlığını koruyacaktır.” deniliyordu. Bu genelgeden sonra temsilcilerle Osmanlı Mebusan Meclisi’nden gelen üyeler Ankara’da toplanmaya başladılar. Ankaralılar onları coşkuyla, sevinçle, sevgiyle karşıladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 günü, Ankara’da açıldı. Meclis, ilk oturumunda Mustafa Kemal Paşa’yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa bundan sonra ülkeyi kurtarma çalışmalarını Anadolu’nun bu küçük kentinde sürdürdü. Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın planları bu yoksul kentte hazırlandı. Savaşın başarıya ulaşması için düzenli ordular kuruldu. Bu ordular İnönü’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da düşmanı bozguna uğrattı. 30 Ağustos 1922′de kazanılan Başkomutanlık Savaşı ile Kurtuluş Savaşı’mız tamamlandı.

Yurdumuz düşmanlardan kurtulduktan sonra 13 Ekim 1923 günü İsmet Paşa ve dört arkadaşı Ankara’nın başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasa önerisi verdiler. Öneri mecliste oylandı, kabul edildi. Böylece Ankara yeni Türkiye Devleti’nin başkenti oldu.

Başken, ülkenin yönetim merkezidir. Büyük Millet Meclisi, devlet başkanı, başbakanlık, bakanlıklar, yüksek yargı organları, başkentte bulunur.

Ankara başkent olduktan sonra gelişti. Modern yapılar, büyük apartmanlar yapıldı. Yüksek okullar, üniversiteler açıldı. Fabrikalar, yeni iş yerleri kuruldu. Kent kısa sürede büyüdü, genişledi.

Ankara bugün nüfus yoğunluğu bakımından yurdumuzun ikinci büyük kentidir.

Her yıl 13 Ekim günü Ankara’nın başkent oluşu, düzenlenen büyük törenlerle kutlanır. Ankara Kalesi’nde başlayan bu törene özel giysileri içinde seymenler, öğrenciler, çeşitli dernek temsilcileri katılırlar. Törende yapılan konuşmalarda Ankara’nın başkent oluşunun anlam ve önemi belirtilir.


Etiketler:ankara neden başkent oldu, ankara neden başkent seçildi, ankara niçin başkent olmuştur,neden ankara başkent oldu, ankara kalesi niçin yapılmıştır, ankara nasıl başkent oldu, ankara neden başkent yapılmıştır, ankara ne zaman başkent oldu, ankaranın başkent oluşu kısa yazı

Bir önceki makalemiz olan Sisli Havalarda Nasıl Araba Kullanmalıyız başlıklı makalemizde Pratik Bilgiler, püf noktaları ve sisli havada araba nasıl sürülmeli hakkında bilgiler verilmektedir.


Ankara Neden Başkent Oldu? Nasıl Oldu ve Ankaranın Başkent Oluşu Kısa Yazı SerdarHan tarafından 26 Şubat 2011 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Ankara Neden Başkent Oldu? Nasıl Oldu ve Ankaranın Başkent Oluşu Kısa Yazı isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Ankara Neden Başkent Oldu? Nasıl Oldu ve Ankaranın Başkent Oluşu Kısa Yazı”
  1. burçin gökcan diyor ki:

    çok güzel bir site

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.