Apartman Yönetmeliği-Apartmanda Yapılabilecekler, Yapılamayacaklar1. Her türlü gereksiz gürültüden kaçınılması zorunludur.

2. Mesai günlerinde öğleyin saat 13 ile 15 arasında (öğle istirahatı) ve geceleri saat 22 ile 7 arasında (gece istirahatı) gürültülü hareketler
bilhassa yasaktır.

3. Pazar günü ve resmi tatil günleri tüm gün boyunca
istirahat vakti olarak kabul edilir.

4. Mekanik ve elektronik müzik aletlerinin ve ses aygıtlarının sesi genel olarak sadece odanın içinde duyulacak kadar açılır.
1. Tüm dış kapıların gece saat 22 ile sabah saat 6 arası kapalı tutulması şarttır.

2. Binalara merdiven boşluklarına koridorlara bodrum katlarına ve çamaşır kurutma odalarına giden yol ve geçitler acil durumlarda kaçış yolu olarak kullanılır. Bu nedenle buralara herhangi bir eşya koymak veya bırakmak yasaktır.

3. Normal bir ailenin evinde bulunan miktardan daha büyük miktarlarda bina içinde yanıcı madde bulundurulması ancak ev sahibinin önceden verdiği kesin müsaadesi ile ve bu konudaki yasal hükümler de dikkate alınmak şartıyla mümkündür.
4. Balkon ve terasların üzerinde herhangi bir şekilde ateş yakmak yasaktır.

5. Köpekler gerek bina içinde gerekse de bina etrafındaki yerleşim alanlarında sadece tasma ile gezdirilir.

Apartmandaki toplu yaşamın huzurlu olması için tüm apartman sakinleri
birbirlerine karşılıklı saygı göstermek zorundadır.

1. Bina ile ilgili temizlik işleri üçüncü bir tarafa verilmediği sürece her kiracı binada asılı bulunan temizlik planına göre diğer kiracılarla nöbetleşe olmak şartıyla bina sakinlerinin ortaklaşa kullandığı alanları binanın giriş bölümünü ve kaldırımın binaya ait olan kısmını temizlemek ve kış mevsiminde karları küremek ve yerler buz tuttuğunda binanın girişine giden yaya yoluna ve kaldırım bölümlerine tuzlu kum serpmekle yükümlüdür. Kiracı bu görevi kendisi yerine getiremeyeceği zaman işi başka bir kişiye yaptırmayı taahhüt eder.

2. Pencerelerden veya balkonlardan herhangi bir şeyi silkelemek su veya benzer sıvıları aşağı dökmek veya herhangi bir şeyi aşağı atmak yasaktır. Halı yorgan battaniye yolluk tipi halılar şilteli veya döşekli mobilyalar ve buna benzer eşyalar sadece istirahat vakitleri dışında ve buna izin verilmiş olan özel yerlerde temizlenebilir.

3. Kiracıların evlerinden çıkan çöpler atık cinslerine göre ayrılarak mevcut bidon veya konteynırlara atılır. Bidon veya konteynırların çabuk dolmaması için çöpe atılacak büyük parçalar
önceden parçalanıp küçültülür. Çöplerin bidon veya konteynırlara götürülmesi sırasında merdiven boşluğu bina giriş bölümü veya bidon ve konteynırların bulunduğu alan kirlenirse derhal temizlenmesi şarttır.

4. Küçültülemeyen büyük atık eşyalar (Sperrmüll) çöp arabasının belediye yönergelerine veya özel bildirime göre geleceği tarihten önceki günün akşam saatlerinde (ve bundan daha erken olmamak şartıyla) kaldırımın kenarına bırakılır.

5. Her hayvan sahibi kendine ait olan hayvanın yaptığı pislikleri derhal temizlemek zorundadır.

6. Otonun yağını değiştirme arabayı tamir etme veya oto yıkama gibi işlerin park yerleri üzerinde yapılması yasaktır.

Bu Apartman Yönetmeliği kira sözleşmenizin ayrılmaz bir parçasıdır.

Apartmandaki toplu yaşamın düzenli bir şekilde devam edebilmesi için bazı değişiklik ve eklentilere ihtiyaç duyulduğunda ev sahibi bu konuda gerekli olan düzenlemeleri yapabilir.

Bir önceki makalemiz olan İslamda domuz eti neden haramdır ? başlıklı makalemizde dini bilgiler, faydalı bilgiler ve genel kültür hakkında bilgiler verilmektedir.


Apartman Yönetmeliği-Apartmanda Yapılabilecekler, Yapılamayacaklar SerdarHan tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.

  yeni 10
Benzer Konular
Apartman Yönetmeliği-Apartmanda Yapılabilecekler, Yapılamayacaklar isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
28 responses to “Apartman Yönetmeliği-Apartmanda Yapılabilecekler, Yapılamayacaklar”
 1. sude diyor ki:

  iyi günler dileğimle,43 dairelik bir binada oturuyorum,7 senelik ev sahibiyim,bu güne kadar 2 yönetici değişti 3. yönetici 3 yıldır yönetimde hiç toplantı yapmadığı gibi evdede bulamıyoruz,sabah 11 öncede uyanıp kapıyı açmaz,çatı katında oturmakta olup,çatım akmakta yalıtım olmadığından dolayı izmir gibi yerde yazın yanan,kışın soğuk olan bir kat,benim haklarım nelerdir,apt yönetimi izocam döşeme hakkına sahipmi,çatının akması ve soğua ve sıcağa karşı yalıtım yaptırılmadığı takdirde ne gibi hukuksal haklarımın olduğunu yazarsanız sevinirim,teşekkürler

 2. SerdarHan diyor ki:

  Çatı yalıtımı binanın ortak sorumluluğundadır. Bina yönetimine durumu bildirin eğer olumsuz yanıt alırsanız yasal olarak haklı olan taraf siz olduğunuz için sonuca adli yoldan ulaşabilirsiniz

 3. nazan diyor ki:

  Kadıöy de oturuyorum. Apartman yöneticisi depremi bahane ederek ev yıkılsın tekrar yapılsın diyor. 20 daireli apartman.Önce ne yapmak lazım, nerden başlayıp ikna edebilirim insanları, deprem güçlendirmesi yapılabilir mi?. Herkes yaşlı ve depremden korkuyor. 35 senelik bina ama burdakiler zaten hep öyle. en evi yeni aldım taşınalı bir ay oldu, bana hiçbir şey demedi yönetici, (hatta bunun için mahkeme yoluna başvurabilir miyim?)

 4. SerdarHan diyor ki:

  Mahkeme yoluna başvurabilirsiniz.Ama öncelikle binada yaşıyanları ikna ederseniz gerek kalmaz..Deprem güçlendirmesi maliyet olarak çokta düşük bir maliyet değildir o nedenle yeni bir binanın yapılması daha mantıklıdır.

 5. aynur gümülcineli diyor ki:

  apartman girişinde bakkal dükkanı ve manav var ortak alana sebze tezgahı ilkuruyor bedel ödemesi gerekiyormu? apartmanda oturmuyor kamyonetini otoparka koyma hakkı varmı?cevap için teşekkürler.

 6. SerdarHan diyor ki:

  Binaya ait tüm ortak giderlere katılmak zorundadır.

 7. S.Soner HEKİMOĞLU diyor ki:

  Ben antalyada 14 katlı bir apartmanın 12. katında bulunan bir dairede oturmaktayım.Aylık 50Tl aidat ödememi aksatmadan yaparım.Dairenin tuvalet ve banyo pencereleri apartman havalandırma boşluğuna bakmaktadır.Geçen gece fırtına vardı biz yattıktan sonra tuvalet penceresi nasıl yerinden çıkmışsa havalandırma boşluğuna düşmüş düşerkende pis su tesisatına ve uydu kablolarına zarar vererek düşmüş.Yönetici bu pencere sizin dairenizden düştü zararı siz ödeyeceksiniz diyor.Malumunuz üzere Apartman aidatları genel giderler ve ortak yerlerin tamiri tadilatı için toplanıyor.Bende diyorumki bu bir kaza bunda ne bir kasıt nede garez var pencere geceyarısı fırtınadan dolayı kopmuş ve apartman boşluğuna uçmuş benim burada herhangibir kusurum yok diyorum.Ben bu konuda ne yapmalıyım bana yol gösterirseniz çok memnun olacağım.Çalışmalarınızda başarılar dileği ile saygılarımı sunuyorum.

 8. Yasemin diyor ki:

  15 senedir ikamet ettiğim evde yukarıda adı adresi yazılı üst komşum apartmandan sürekli olarak halı,kilim, sofra örtüsü silkeleyerek evimin camlarının ve balkonumun kirlenmesine sebep olmaktadır. Ayrıca balkonuna astığı çamaşırları ile benim görüş alanımı kapatarak taciz etmektedir. Buna hakkının olmadığını söyleyerek kendisini defalarca uyarmama rağmen.Kendisi EV sahibi imiş her hakka sahipmiş, ben niye S……………..olup gitmiyormuşum, benin bacaklarımı kıracakmış, bundan sonra sana neler yapacağım diyerek tehditler savuruyor. Kendisini tanımam etmem birbirimizin evine gitmişliğimiz yoktur. Bana olan husumeti ve düşmanlığı nedendir anlamış değilim. Ağza alınmayacak hakaretler ederek aynı şeyi tekrarlamaya devam etmektedir. Artık sinirlerim bunu kaldıramıyacak duruma gelmiş olduğundan halı kilim silkelemesini engelleyecek şekilde kendime ait balkonuma ve camlarıma demir çubuklar yaptırdım. Bunları balkonundan uzattığı nesne ile kırarak bana zarar vermeye devam etmektedir . 12. Nisan. 2011 günü öğlen saatlerinde (13.50- 14.00 civarında halamın evinden ) 155’i arayarak yardım istedim. Gelen memurlar şikayet için karakola gitmem gerektiğini söylediler benim ayağım alçıda olduğu için gidemedim. 13.Nisan.2011 günü yine balkonumda bulunan demirleri kırmaya devam etti ben tekrar saat 10.00 – 10.30 civarların da 155 ‘ i ve Küçükyalı Polis karakolunu arayarak yardım istedim. Polis Savcılığa başvurmamı söyleyerek gittiler . Adı geçen kişiler bana apartman boşluğunda hakaret ederek haciz ederek benim sinirlerimi bozucu davranışlarda bulunmaya devam etmektedirler. Hangi devirde yaşıyoruz apartmandan halı kilim silkeleyerek benim camlarımın ve balkonumun kirlenmesine balkonuna astığı çamaşırları ile görüşümü kapatıp benim haklarıma saldırıda bulunmaktadır

 9. SerdarHan diyor ki:

  Halı Kilim Olayından ziyade bu olay adli bir olayı dönmüştür. Size hakaret edildiği için Savcılığa başvurmanız gerekmektedir.

 10. SerdarHan diyor ki:

  Soner Bey sizin hatanız nedeniyle oluşmayan bir şey için bedel ödemeniz yanlış olur. Bunu diğer bina sakinlerine uygun bir dille anlatırsanız anlayabilirler.Aksi taktirde yasal yola başvurmaktan başka yapacağınız bir şey yok.

 11. murat serbest diyor ki:

  merhaba
  7 bloklu bir sitede daire sahibi olarak oturmaktayım,blogumuza ait otopark olmasına ragmen
  iki kiracı arabasını apartman gırısıne park etmektedir.uyarılara rağmen buna devam etmektedirler
  otoparkta yer sorunu olmamasına ragmen buna devam etmektedirler.bunun yasal bir yaptırımı varmıdır ya da bu sorunun üstesinden nasıl gelinir? aydınlatırsanız sevinirim.

 12. SerdarHan diyor ki:

  Yasalarda her konuda bir çözüm vardır. Ancak binanın dışında belediye tarafından projede park alanı olarak belirlenen kısım var ise oraya park edebilirler. Bina projesinden buna bakmanız lazım.

 13. nuray aygül diyor ki:

  benim sorunum apartmandaki beylerin akşam üzeri ve gece yarısı eşleri olmadan bahçede içki içmeleri.aileleriyle olan bu olaya karşı çıkmasakta biz bahçe tarafında oturan kişiler bundan rahatsızız.toplantıda olumulu bir karar alınırsa onlar adına benim yaptırımım ne olabilir

 14. ayse celik diyor ki:

  merhaba benim evim giriş katta asansöre binmiyorum asansörün bakım parasını vermek zorundamıyım acaba teşekkürler…

 15. SerdarHan diyor ki:

  Binanın Çatısında bir problem olduğunda bunu nasıl tüm binadakiler ödüyorsa asansör içinde aynısı geçerlidir. Bakım parasını vermeniz gerekmektedir.

 16. Hatice akcakoca diyor ki:

  yonetici yillardir toplanti yapmamis -aidat ayrintisi yok

  Apartmana yeni ev sahibi olarak tasindik.
  Her ay makbuz geliyor
  Ayrinti yok
  Tum giderler yakit ve kapici gideri olarak yuvarlak rakamlarda veriliyor

  bazi dairelerin odemedigini biz mi oduyoruz?
  Odemek zorunda miyiz?
  Odemezsek ne olur?

  Ustelik ortada ne bir karar defteri var. Ne de uzun yillardir hicbir apartman toplantisi yapilmamis

  Kimseyle kotu olmadan ne yapmaliyiz?

  saygilar

 17. sedat arslan diyor ki:

  ben bir market işletmecisiyim,marketin dış tarafı tente ve korkulukla kapalı,binada oturanlarla hiç bir takıntım yok.ama belediye bunları sökeceksin diyor.peki bina dışından bir şahıs şikayet ederse nolur.

 18. vahide çelik diyor ki:

  ben iki katlı bir evde yaşıyorum.Alt katta eltim var eşim ve babasıyapmışlar eltime verdiler,bizde eşimle beraber kimsenin yardımı olmadan üst katı yaptık ve oturuyoruz.Eltim beni hiç çekemez ve çok kıskanç elinden geleni yapıyor anlatsam bitmez.size şöyle sorum olacak sürekli halı dövüyor cam kapı açamıyorum toz oluyor gece 10 ,11 re kadar sürüyor.birde balkonunun üstüne çatı yaptırdı diyerinede yaptırıcakmış,benim görüş alanımı kısıtlıyor buna hakkı varmı.

 19. SerdarHan diyor ki:

  Çatı belediyeden ruhsat alarakmı yapıldı izinsizmi

 20. vahide çelik diyor ki:

  o birinci katta oturuyor .köy olarak geçiyordu 3yıl oldu belediyeye geçeli izin alınmadı kendileri balkonu genişletip yaptılar.

 21. SerdarHan diyor ki:

  Belediyeye Ruhsatsız yapılan yerle ilgili müracaatçı olabilirsiniz.

 22. serkan eker diyor ki:

  6 katlı ve 6 daireden oluşan bir apartmanda oturuyorum. apartmanımızın girişine yani dış kapıdan asansör kapısına kadar olan alana; komşumuzun birisi , tüm uyarılarımıza rağmen, inatla bisikletini ve motorsikletini koyuyor. 150 cm genişliğindeki apartman girişimizde sıkıntı yaratan bu durumda nasıl bir yaptırım uygulayabiliriz ve yasal dayanağı nedir? ilginize şimdiden teşekkür ederim…

 23. şentürk YILMAZ diyor ki:

  merhabalar ben 4 katlı bir binada oturmakdayım aynı zamanda binanın giriş katında 2 adet boş dükkan var dükkan sahiblerinden biri dükkanı iptal edip daireye cevirip kiraya verecek yalnız apartman içinden yeni yaptıracagı daireye kapı açaçam diyor benle birlikte 2 kişi buna karşı cıktık ama bizi dinlemeyip kapıyı acacagını söylüyor ve apartmanın ne bir yöneticisi ne bir karar defteri hiçbirşeyi yok ve nasıl bir yol takip edecegimizi bilmiyoruz bu konuda yardım edersin sevenirim saygılar

 24. SerdarHan diyor ki:

  Bu değişiklik için belediyeden ruhsat alınıp alınmadığını öğrenmeniz lazım. Eğer almadıysa belediyeye şikayet ederek konuyu çözebilirsiniz

 25. şentürk YILMAZ diyor ki:

  slm efendim belediyeden ruhsatı daire için aldıysa binanın içinden bizim iznimiz olmadan kapı açabilirmi normalde dışarıda onun kapısı var saygılar.

 26. SerdarHan diyor ki:

  Ruhsatta problem yoksa açabilir. Ancak bina içinde görsel bir problem yapacaksa dava açabilirsiniz.

 27. erol bostancı diyor ki:

  selam
  ben develide aynı binanın arka tarafına bakan yerden daire aldım yani 15 daireli yerle kapı girilş çıkışım yoktur benim kapı girşi çıkışım sadece bana aittir. bina sakinleri ben o binanın orta lambası asansör merdiven vas hiçbir şeyi ile paylaşımım olmazken benden aylık 30 tl aidat istemektedirler.ben sadece kalorifer yakıcısı ve elektirğine ortağım diğerleri sizin dedim. acaba benmi onlarmı haklı

 28. hüseyin dereli diyor ki:

  34 daireli bir apartmanda 1.2.3.4.nolu daireler asansör kullanmıyor bunlar asansör tamiri aidatına katılabilirmi.

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.