-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır – Askerlik Yeri Öğrenme


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Askerlik Tecil işlemlerinin nasıl yapılacağını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz

Lise veya üniversiteyiyenimi bitirdiniz ve askere ileriki bir tarihte gitmeyi düşünüyorsunuz…O zaman bu bilgileri sakın kaçırmayın…!

Geçtiğimiz perşembegünüKadıköy Askerlik Şubesi’ne gidip, askerlik tecilimi yaptırdığım için bu konuyu baştan aşağı sizlerlepaylaşıp, askerlik tecil ettirme işleminin nasıl bir süreç olduğunu ve askerlik tecilinin nasıl yapıldığını, askerlik tecilini yaparken neler lazım olduğunu öğrenmek isteyenlere, askerlik teciliyle ilgili tecrübe ettiğim tüm ayrıntıları içeren küçük birrehberhazırlamakistedim.

En baştan başlayalım:


ÜniversitedenHaziran2008’de mezun olmamdan ötürüyükseklisansa yönelmiş durumdayım.Yükseklisans kısmını ayrı bir konu renklendirmek istiyorum zira bu yazıyı askerlik tecil işlemlerine ayırmak istedim.


Yüksek lisansta istenilen belgelerden bir tanesi askerlikle ilişkinin olmadığına dair belge. Yaniyenimezunsanız askerliğinizi önce tecil ettirmeniz gerekiyor, peki nasıl?

Anlatalım:

Öncelikle, Kadıköy Askerlik Şubesi’ne gittim. Burası aynı zamanda Üsküdar şubesi oluyor. Burhan Felek’in hemen yanında. Kadıköy’den kalkan Üsküdar dolmuşlarıyla 10 dakikada gitmeniz mümkün. Şunu da ekleyeyim, Kadıköy Askerlik Şubesi’ndeki görevliler, memurlar, askerler gerçekten çok iyi niyetliler ve ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Bu konuda şanslıydık. Artık bize mi öyle denk geldi bilemiyorum.

Şubenin mesai saatleri: 08:30 – 12:00 / 13:00 – 17:00 Oradaki 13:00 ne yazık ki 14:00’e kadar sarkabiliyor.

Her ne işiniz olursa olsun, tavsiyem erken saatlerde kapıda olmanız. Biz sabah saat 8:05 gibi oradaydık ona rağmen önümüzde 30 – 40 kişi vardı.

Sonrauzuncabir bekleyiş ardından içeri giriyorsunuz. Artık şubenin bahçesindesiniz. Eee şimdi napacağız? ” soruları içerisinde anlamsızca çevreye bakıyorsunuz. Hemen şubenin içine gidip, sağ taraftaki müracaata girip görevli askerlekonuşarakbağlı olduğunuz yere göre sıra numaranızı alın. “Üniversite mezunu musun? 4 yıllık mı?

Yabancı şube mi? Ek bilgiKütüğünüz eğer İstanbul dışı birşehirekayıtlıysa yabancı şube sayılıyorsunuz.? Kadıköy mü, Üsküdar mı?

Sorularından sonra doğru gişe için sıranızı alıyorsunuz. Bir de formlarınızı alıyorsunuz. Sıranız gelene kadar formları doldurunKalemle gitmek bu sebeple avantajlıdır. Buradan sonraki kısmı 4 senelik üniversite mezunu olmak ve Kadıköy’de ikamet etmek koşullarındaki duruma göre yazıyorum çünkü ben o şekilde yaptım. Ama genel mantık ve işlemler aynı zaten.

Tecilin ilk işlemi olarak sizden kimliğinizi ve diplomanızı (veya çıkış belgenizi) istiyorla –bir de formlardan bir tanesini. Daha sonra size verilen belgeleri kapıdaki askere verip bunların kütüğünüz olanşehirdekişubeye fakslanmasını bekliyorsunuz. Esas maraton bu aşamadan sonra başlıyor. Tavsiyem, askerden faks çekilecek olan şubenizin telefonunu isteyip orayıaramanızve görevli kişilerlekonuşarakdurumu anlatmanız vehaberdarolmalarını sağlamanız. Ben bu şekilde 15 dakikada cevap faksı alabildim. Karşı şubeden faks gelecek gibiyse veya gelmişse tekrar aynı şekilde sıra alıyorsunuz. Bu seferki işlemdeihtiyacınızolanlar:

Gelen faks
4 kimlik fotokopisi
4 diploma fotokopisi (veya çıkış belgesi)
4 vesikalık fotoğraf (sakalsız)
Diğer formlar

Her ihtimale karşı fazladan fotoğraf götürmek ve fotokopisi olan belgelerin de aslını taşımakyararlıolacaktır (İstenilenden 1 – 2 tane fazla fotokopi çektirme deyararlıolabilir.). Peki bitti mi sanıyorsunuz? Hayır. Sırada muayene var. Şubenin bahçesine inip arka tarafa geçiyorsunuz. İç çamaşırınıza kadar soyunup, boy & kilo ölçülüp, beşerli beşerli muayene olmayı bekliyorsunuz. Bu kısım içler acısı zaten. Belgeleriniz burada elden ele geziyor, imzalanıyor, damgalanıyor ve söylenen & sorulan birkaç şeyden sonra belgelerinizi alıp, giyinip tekrar sıra almaya gidiyorsunuz. Dayanın, tecil için son işleme geliyoruz. Bir kez daha sıranız geldiğinde belgelerinizin son halini verip, söylenenleri yapıyorsunuz -imza işlemleri- ve tecil edilmiş bir şekilde 2 belgeyle beraber şubeden ayrılıyorsunuz.


Tebrik ederim, askerliğinizi 2 sene tecil ettirdiniz. Artık Kadıköy Askerlik Şubesi’nde askerlik tecilinin nasıl yapıldığını bir miktar biliyorsunuz. Ama yine de gitmeden TSK’nın resmi sitesinde tecil bilgileri için aratmalar yapıpyenibir şeyler var mı bakmaktayararvar.

Ek bilgi: 4 senelik üniversite mezunlarının 2 yıl tecil hakkı var

Askerlik Yeri Öğrenme,Askerlik Yerleri Nasıl Öğrenilir,Askerlik Yerleri Nereden ğrenilir,Askerlik Celp Yeri Öğrenme,Askerlik Celp Öğrenme,Nerede Askerlik Yapacağım,Askerliğimi Nerede Yapacağım

Askerlik yerlerinizi askerlik şubelerinizden kimlik numaranızla öğrenebilirsiniz.

Kaynak:www.fikirizleri.blogspot.com

Bir önceki makalemiz olan Facebook Güvenlik Tavsiyeleri başlıklı makalemizde bilişim güvenliği, facebook ve Facebook Güvenlik Tavsiyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : askerlik muayene sorgulamaAskerlik tecil suresini ogrenmeaskerlik tecil suresi sorgulamaaskerlik subesi calisma saatleriaskerlik tecil süresi öğrenmeüsküdar askerlik şubesi çalışma saatleritc ile askerlik yeri öğrenmeasker muayene sorgulamatecil süresi öğrenmekadıköy askerlik şubesi çalışma saatleri

Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır – Askerlik Yeri Öğrenme SerdarHan tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde , E-Devlet Sorgulama kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
    yeni 10
Benzer Konular
Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır – Askerlik Yeri Öğrenme isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır – Askerlik Yeri Öğrenme”
  1. fevzi diyor ki:

    askerlik yerimi öğrenmek istiyorum

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.