-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Atatürk çiçeği Bakımı,Budanması Nasıl Yapılır,Nasıl Toprak Sever Resimleri


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Atatürk çiçeği Bakımı,Budanması Nasıl Yapılır,Nasıl Toprak Sever Resimleri  var mı gibi kafanıza takılan soruların yanıtlarını sizlere vermek istiyoruz.Atatürk çiçeği nasıl toprak sever
Atatürk Çiçeğinin dinlendirilmesi
Atatürk Çiçeğinin budanması

Nasıl toprak ister:

iyi bahçe toprağı + torf + perlit + biraz da koyun veya sığır gübresi. Ama bunu çok önemsemeyin, normal iyi bir toprakta da gayet güzel büyüyebiliyor. Bu yüzdeli tarif en iyi sonucu alabilmeyi garantilemek içindir.

Dinlendirilmesi ve budanması

Ocak ayının sonunda sulamayı kesin, 10 – 15º C serin bir yerde dinlendirin. Yaprakları dökülünce budamasını yapın. Mart ortasına kadar az ışıklı ve çok serin bir yerde tutmalısınız. Burada toprağı tamamen kuruduktan sonra iki gün daha bekleyip sulamakla (bu şekilde çok az sulamakla) iyice dinlenir. Sonra (martın ortasında) toprağını değiştirin, güneş alabileceği bir yere koyun sulayın ve yeni filizler yeşerene kadar az sıklıkta sulayın.

atatürk çiçeğinin çoğaltılması


Atatürk Çiçeğinin üretimi hakkında bilgi

Budadığınız dallardan çelik usulü ile çoğaltabilirsiniz.

Budadığınız dallardan 10 santim kadar uzunluğunda çubuklar kesin.
Büyük, yayvan bir kavanozun dibine dört parmak yüksekliğinde kumlu toprak koyun. Çubukları toprağa birkaç santim ara ile dikin, sonra sadece toprağın ıslanacağı kadar az su ile sulayın.
Kavanozun ağzını naylon ile kapayın. Naylona birkaç delik açabilirsiniz. her gün veya gün aşırı açın havalandırın. Bol aydınlık ve sıcak bir yerde bulunmalı.

Zamanla dallar filizlenir. Bir haftada veya 10 gün içinde göreceksiniz.

Dikkatli olmalısınız. Çünkü filizlendiği halde henüz köklenmemiş veya yeterince köklenmemiş olabiliyorlar. Filizler birkaç minik yaprak açıncaya kardar beklenmeli; o zamana kadar toprağın altındaki kısım biraz köklenmiş olacaktır. Daha sonra normal saksılara dikin. Nisan ortasından itibaren tabi havalar çok soğuk gitmiyorsa hiç çekinmeden bahçeye veya balkona çıkarabilirsiniz. Açık havada daha sağlıklı büyür.

Atatürk Çiçeği bakımı Özellikleri ,atatürk çiçeği poinsettia bakım önerileri , atatürk çiçeği budama, atatürk çiçeği üretim

Atatürk Çiçeği Özellikleri 

...

Kış aylarının kesinlikle en gösterişli bitkisi Atatürk çiçeğidir. İpeksi, muhteşem renkli çiçekleri aslında yaprakların çiçeğe dönüşmüş halidir. Renk tonları krem, pembe ve kırmızı olabilir.

Çiçekli aldığımız Atatürk çiçeği genelde ertesi yıl açmaz. Bunu sağlamak için çiçekleri geçtikten sonra 10 cm. den yukarısını budayın. Serin ve gölgeli bir yerde mayısa kadar sulamadan bırakın. Mayıs ayında saksı değiştirin. Eski toprağının bir kısmını alın. Düzenli sulayın ve besleyin. Eylül ayından itibaren günde 14 saat karanlıkta kalmasını sağlayın. Akşam bitkinin üzerine ince siyah bir naylon örtün, sabah kaldırın. İki ay devam edin. Çiçeğiniz yılbaşında açacaktır. Bu kadar uğraşmak istemiyorsanız her yıl yeni bitki alın.

Özellikleri

Isı Çiçek zamanı oda ısısı idealdir.

Işık: Kışın bol ışık ister.Yazın yarı gölgede durmalıdır.

Sulama: Gelişme döneminde düzenli sulayın.

Nem: Çiçek zamanı her gün su püskürtün.

Saksı Harcı: Hacim olarak 3 kısım turba, 3 kısım yaprak çürüntüsü, 2 kısım tınlı toprak, 2 kısım yanmış ahır gübresi, 3 kısım kum ve 2 kısım perlitin karışımıylaelde edilen harç da kullanılabilir.

Üretim Tekniği: Üretimi çelik ile yapılır. Çelikleri genç sürgünlerden 7,5-10 cm. uzunluğunda olmak üzere tepe çeliği tarzında ve Nisan – Mayıs aylarında alınır. Ancak bu çeliklerden yetişen bitkiler yıl sonunda 15-20 cm. uzunlukta olurlar. Eğer daha bodur bitkiler isteniyorsa çelikler Ağustos ayında alınmaldır. Alınan çelikler, özsuyun akmaması için odun kömürü tozuna batırılarak, hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımına dikilirler. Ortam sıcaklığı 18-21 derece olmalıdır.

Bakım Önlemleri:

Saksı Değiştirme: Her yıl Nisan ayında yapılır.

Gübreleme: Haziran – Ekim ayları arası haftada bir kez 1-2 g/l kompoze gübre verilir.

Sulama: Haziran’dan Eylül’e değin sürgün verme esnasında ılık su ile bolca sulanmalı, sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Çiçeklenme süresince (Aralık- Ocak ayları) verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde iken bitkiye çok su verilirse yapraklarının döküldüğü görülür. Dinlenme dönemi olan Ocak ortasında Nisan ortasına kadar ise ya çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle tutulmalıdır.

Budama: Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan itibaren 10-15 cm. kalacak şekilde kesilmelidir.

Hastalık ve Zararlılar: Önemli hastalıkları Kloroz, Yaprak Dökülmesi, Kök Kanseri ve Kurşuni Küf; zararlıları ise Kırmızı Örümcek ve Unlu Bitleri’dir.

Bir önceki makalemiz olan Orkide Bakımı Nasıl Yapılır, Nasıl Yetiştirilir, Resimleri Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde Çiçek Bakımı, Hobi ve Orkide Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: atatürk çiçeği bakımı nasıl yapılıratatürk çiçeğiatatürk çiçeği ne zaman budanıratatürk çiçeği nasıl çoğaltılıratatürk çiçeği bakımıatatürk çiçeğinin bakımı nasıl yapılıratatürk çiceginin bakımıatatürk çiçeği nasıl bakılıratatürk çiçeği nasıl budanıratatürk çiçeği çoğaltma

Atatürk çiçeği Bakımı,Budanması Nasıl Yapılır,Nasıl Toprak Sever Resimleri SerdarHan tarafından 1 Kasım 2012 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Atatürk çiçeği Bakımı,Budanması Nasıl Yapılır,Nasıl Toprak Sever Resimleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.