-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Atatürk İlk Hangi Savaşa Katılmıştır, Mustafa Kemal Atatürkün Katıldığı İlk Savaş Hangi Savaştır


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Atatürk İlk Hangi Savaşa Katılmıştır, Mustafa Kemal Atatürkün Katıldığı İlk Savaş Hangi Savaştır sorularının yanıtlarını sizlere özet ve kısa bir konu anlatımı ile vermek istiyoruz.

Atatürkün Katıldığı İlk Savaşın İsmi Nedir

Atatürk’ün katıldığı ilk savaş Trablusgarp Savaşı’dır.

Trablusgarp Savaşı (1911-1912)

İstanbul’da 11 Ocak 1905’de Kurmay Yüzbaşı olarak Harp Akademisi’nden mezun olan Mustafa Kemal, 5 Şubat 1905’te Şam’da bulunan 5. Ordu’ya atandı. Bu onun ilk görev yeriydi.

...

Atatürk’ün ilk görev yeri Şam’da bulunan 5. Ordu’dur.

Trablusgarp Savaşı ve Atatürk

1911 yılına gelindiğinde, İtalyanlar Trablusgarp’a saldırarak Osmanlı Devleti’ne savaş ilan ettikten sonra, Osmanlı Devleti, İtalyanlara karşı koymak için bölgeye asker gönderememiş sadece vatan sever bazı subaylar sivil kıyafetler ve zor şartlar altında Trablusgarp’a geçerek vatan topraklarının kaybedilmemesi için büyük çaba sarf etmişlerdir.İşte bu subaylar arasında Mustafa Kemal’de vardı. Mustafa Kemal, bu uzun yolculukta rahatsızlanmış ancak iyilileştikten sonra arkadaşları ile birlikte bölge halkını örgütleyerek, Derne, Tobruk ve Bingazi’yi düşmandan kurtarmışlardır.

Trablugarp Savaşı Atatürk’ün ilk katıldığı savaştır. Bu savaşta büyük tecrübe kazanan Mustafa Kemal, bundan sonraki hayatında bir çok savaşa katılmış ve tecrübe edindiği harp sanatını bütün savaşlarda en iyi şekilde icra etmiştir. En son Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasındaki büyük payı ile askeri ve siyasi yaşamında eşsiz başarılar elde etmiştir.

Bir önceki makalemiz olan Güzel Çay Nasıl Demlenir? İncelikleri başlıklı makalemizde Pratik Bilgiler ve püf noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: mustafa kemalin katildigi ilk savasmustafa kemal ataturk arkadasları neden kurtulus savasını baslattı özetatatürk ilk hangi savaşa katılmıştırmustafa kemal ilk hangi savaşa katıldıatatürk ilk önce hangi savaşa katılmıştırmustafa kemalin subay olarak katıldığı ilk savaşhayat bilgisi osmanlı devleti hangi savaşa katıldıatatürkün italyanlara karşı katıldığı ilk savaşatatürk\ün ilk katıldığı savaşlarmustafa kemal ataturk katildigi savaslar

Atatürk İlk Hangi Savaşa Katılmıştır, Mustafa Kemal Atatürkün Katıldığı İlk Savaş Hangi Savaştır SerdarHan tarafından 22 Kasım 2012 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Atatürk İlk Hangi Savaşa Katılmıştır, Mustafa Kemal Atatürkün Katıldığı İlk Savaş Hangi Savaştır isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!