-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Atatürk ilkeleri ve Kısaca Atatürk İlkelerinin Açıklamaları


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Atatürk ilkeleri ve Kısaca Atatürk İlkelerinin Açıklamaları

Atatürkçülük; Türkiye Cumhuriyeti’ nin kuruluşunun ve sürekliliğinin temeli olan Türk toplumunu çağdaş laikdemokratik katılımcı uygarlıkçıözgürlükçü bir toplum durumuna getirmeyi amaçlayan düşünceler ilkeler ve uygulamalar bütünüdür.
1. Cumhuriyetçilik: Ulusal egemenlik ve temsil anlayışını yerleştirmek yani halkın devlet yaşamına etkin bir biçimde katılmasını sağlamak.
2. Milliyetçilik: Ulusal Ant (Misak-ı Milli) ile sınırları belirlenmiş olan ülkemizde ulusal birliği toplumsal saygıyıbireyin kişiliğine ve özgürlüğüne değer vermeyi amaç edinmektir.
3. Halkçılık: Herşeyden önce devleti halkın devleti yapmaktır. Bu da halkın demokratik bir toplum durumuna getirilmesiyle olacaktır. Halkçılık ulusun kendi geleceğine egemen kılınması demektir.
4. Devletçilik: Demokratik bir yapıya kavuşmuş olan devlet ve toplum yaşamında dengeli ve planlı bir ekonomik kalkınma modeli oluşturmak tam bağımsızlığın ekonomik bağımsızlığı da içerdiğinin bilincinde olmak bireylerin özel girişimini esas tutmakla birlikte kamu çıkarını yakından ilgilendiren konularda devletin etkinliğine öncelik tanımaktır.
5. Laiklik: Din ve devlet işlerini birbirinden ayırmak yurttaşların vicdan ibadet ve din özgürlüklerini tanımaktır. Devletin demokratik bağımsız; ulusun özgür olabilmesi Laikliğin tam olarak yerleşmesine bağlıdır. Laiklik inanç ile akıl ve pozitif bilimin sınırlarını kesin olarak çizen temel ilkedir.
6 .İnkılapçılık: Siyasal sosyal ekonomik düzendeki ayrıcalıkları ortadan kaldırmaktır çelişkileri aşmaktır. Türk devrimi Türk toplumunu her yönüyle ve kurumuyla çağdaş bir toplum durumuna getirmektedir.
*Bu temel ilkelere ek olarak ayrıca; Ulusal Egemenlik ve Bağımsızlık Ulusal Birlik ve Berabarlik Yurtta ve Cihanda Barış İlkesi ÇağdaşlaşmaBilimsellik ve İnsanlık Sevgisi sayılabilir.

Nasıl Buldular: atatürk ilkeleri ve kısaca açıklamalarıatatürk ilkeleri nelerdir kısaca açıklamasıatatürk ilkeleri nelerdir kısacaatatürkün ilkeleri hakkinda kısaca bilgiatatürk ilkeleri kısa açıklamawilson ilkelerikısacaatatürkün ilkelerinin açıklaması kısaatatürkün ilkelerini kısaca araştıratatürkün ilkelerini araştır ve açıklamalarıatatürk konulu bilgi kısaca

Atatürk ilkeleri ve Kısaca Atatürk İlkelerinin Açıklamaları SerdarHan tarafından 11 Kasım 2010 tarihinde , Egitim - Dersler - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Atatürk ilkeleri ve Kısaca Atatürk İlkelerinin Açıklamaları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!