-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

ATM (Para Çekme Makinası ) Bankamatiği kim buldu İcat Etti


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

ATM (Para Çekme Makinası ) Bankamatiği kim buldu İcat Etti, Ne Zaman ve Nasıl İcat Edildi sorularının yanıtlarını sizlere vermek istiyoruz. Sizlerde kafanıza takılanların sorularını bize sorarak alabilirsiniz.

ATM (İngilizce Automated Teller Machine kısaltması), ticari bankalar tarafından kullanılmakta olan bir dağıtım kanalı. Önceleri sadece para ödeme ve ekstre basma gibi hizmetler sunabilirken, günümüzde, para yatırma, EFT, fatura ödeme ve yatırım gibi birçok konuda müşterilere hizmet vermektedir.

Tam anlamı ile ATM sayılabilecek ilk cihaz 27 Haziran 1967 tarihinde De La Rue firmasınca Barclays Bank için üretilerek, Londra’nın Enfieldkasabasında hizmete sunulmuştur.

Çoğunlukla üzerinde manyetik bir banda sahip plastik kartlar ile işlem yapılabilen bankamatiklerde işlemlere başlanmadan önce kullanıcıdan karta ait şifre talep edilerek güvenli giriş temin edilmektedir. Zaman içinde, bankamatik cihazlarına kartsız işlem menüleri de dahil edilmiştir.

ATM cihazı Türkiye’ye ilk defa 1982 yılında İş Bankası tarafından, Bankamatik ismiyle kurulmuştur.

 

Vikipedi & Bilgi Yuvası

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: ingilizce ksaltma telefonbankamatiği kim bulduparacekme makinasiatm tarihçesiparacekme makinasindan eftcekecek kim buldubankamatik tarihçesibankamatik ne zaman icat edildibankamatik nasıl bulundu ve kim buldubankamatiğin tarihçesi

ATM (Para Çekme Makinası ) Bankamatiği kim buldu İcat Etti SerdarHan tarafından 20 Şubat 2013 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
ATM (Para Çekme Makinası ) Bankamatiği kim buldu İcat Etti isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.