Ayarlı Direnç Nedir? Ayarlı Direnç Çeşitleri ve ÖzellikleriAyarlı direnç nedir?

Direnç değerinde istenildiği gibi değişikliklerin yapılmasını ve istenilen değerin kullanılmasını gerekn yerlerde kullanılan bir direnç sistemidir. Farklı yapıda ayarlı dirençler vardır. Bunlar karbonlu olabildiği gibi telli veya kalın film li de olabilir. Ayarlı dirençler Reostalar ve potansiyo metreler olmak üzere iki ana bölümde incelenir. Potansiyometreler ise üç ana guruba ayrılır. Bunlar karbon potansiyometreler, vidalı potansiyometreler ve telli potansiyometreler dir.

Ayarlı direnç özellikleri ve çeşitleri

Ayarlı dirençler, direnç değerinde duruma göre değişiklik yapılması veya istenilen bir değere ayarlanması gereken devrelerde kullanılırlar. Karbon, telli ve kalın film yapıda olanları vardır.

Ayarlı dirençler iki ana gruba ayrılır:

1. Reostalar
2. Potansiyometreler

Reostalar

Reostalar, sembollerinden de anlaşıldığı gibi iki uçlu ayarlanabilen dirençlerdir. Bu iki uçtan birine bağlı olan kayıcı uç, direnç üzerinde gezdirilerek, direnç değeri değiştirilir.

Reostaların da karbon tipi ve telli tipleri vardır. Sürekli direnç değişimi yapan reostalar olduğu gibi, kademeli değişim yapan reostalarda vardır.

Laboratuvarlarda etalon direnç olarak, yani direnç değerlerinin ayarlanmasında ve köprü metodunda direnç ölçümlerinde, değişken direnç gerektiren devre deneylerinde, örneğin diyot ve transistor karakteristik eğrileri çıkarılırken giriş, çıkış gerilim ve akımlarının değiştirilmesinde ve benzeri değişken direnç gerektiren pek çok işlemde kullanılır.

Potansiyometreler

Potansiyometreler üç uçlu ayarlı orta uç, direnç üzerinde gezinebilir

Potansiyometreler, direnç değerinin değiştirilmesi yoluyla gerilim bölme, diğer bir deyimle çıkış gerilimini ayarlama işlemini yapar.

Devre direncinin çok sık değiştrilmesi istenen yerlerde kullanılır.Potansiyometreler radyo gibi cihazlarda ses kontrolü için kullanılır. Sesin açılıp kapanması için kullanılır.

Potansiyometreler aşağıdaki üç grup altında toplanabilir.

1. Karbon Potansiyometreler
2. Telli Potansiyometreler
3. Vidalı Potansiyometreler


Ayarlı Direnç Nedir? Ayarlı Direnç Çeşitleri ve Özellikleri SerdarHan tarafından 26 Nisan 2011 tarihinde , Eğitim kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Ayarlı Direnç Nedir? Ayarlı Direnç Çeşitleri ve Özellikleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.