-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Bademcik Ağrısı (Şişmesi) iltihabı Neden Olur ? Tedavisi Nasıl Yapılır


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Bademcik Ağrısı (Şişmesi) iltihabı Neden Olur ? Tedavisi Nasıl Yapılır , Bademcik Nedir, Bulaşıcımıdır tedavisinde kullanılan doğal ve bitkisel yöntemler nelerdir ve Ameliyatı hakkında merak edilenleri sizlere uzmanlarımızca hazırlanın ayrıntılı bilgi notumuz sunarak devam ediyoruz. Öncelikle sizlere Bademcik ağrısı Hakkında Bilgileri sunuyoruz.

Bademcik Ağrısı Neden olur

Bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde, vücuda giren yabancı maddeleri yok etmede ve vücuda bağışıklık kazandırmada önemli rolü bulunan bademcikler, ağzın gerisinde ve boğazın iki çevresinde bulunan lenf sisteminin bir ürünü olmaktadır. Bademcikler tüm vücuda yayılmış bir damar ağından oluşmakta, bu damarların içinde lenf denilen renksiz bir sıvı yer almakta ve vücut dokularındaki sıvılar bu lenfe karışarak lenfte daha sonra kana karışmaktadır.

Birer lenf bezinden oluşan bademcikler süzgeç görevi görerek çeşitli bakteri ve virüslerin vücuda girmesini engeller. Ancak ağız yoluyla alınan aşırı bakteri ve virüsleri süzmekte zorlanan bademcikler şişerler. Kızarıklık, yangı ve ağrı gibi durumlar bu esnada sıklıkla hissedilir.

Bademcik ağrısı bakteri ve virüslerden husule gelir. Özellikle bademciklerin şişmesinden dolayı yutkunma zorluğu ile birlikte ağrı hissedilir. Bademcikleri şişen hastaya gerekli bakım yapılırsa kısa sürede bademcik ağrısı ortadan kaybolur.

Bademciklerin ağrımaya başlamasından sonra hastaya hiçbir müdahale yapılmazsa bademcik ağrısı daha çok hissedilmeye başlar ve bademcik hastalığı husule gelir. Aynı zamanda ateş, titreme, baş ağrısı ve üşüme gibi şikayetleri bulunan bademcik iltihabı da ortaya çıkabilir.

Bademcik nedir ?

Bademcikler boğazımızın her iki yanında bulunan dokulardır. Bu dokular elle kontrol edildiğinde parmak uçlarıyla hissedilebilir.  Bademcikler vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır ve vücuda giren mikroplarla savaşmak için antikor denilen maddelerin oluşumunda rol oynarlar.
Bademcik(Şişmesi) iltihabı nasıl olur?
Tonsilit de denilen bademcik iltihabı, bademciklerde mikropların birikmesi sonucu olur. Bademcik iltihabı genelde kızarıklık şeklinde kendini gösterir. Ancak daha kötü durumlarda bademciklerin üzeri sarımtırak beyaz veya yeşile çalan bir renk alabilir. Bu iltihaplanma olayı tekrarladığı sürece bademciklerin boyutu büyür ve yutkunma gibi sorunlara yol açar. Bazen bademciklerin üzeri gözenekleşir ve noktalar tarzında yaygın iltihaplanma görülebilir. Bütün bunlar bademcik iltihaplanmasının derecelerini gösteren bulgulardır.

Bademcik iltihabı nasıl belirti verir?
Boğaz ağrısı,
Yutma güçlüğü,
Yutma sırasında takılma hissi,
Ateş,
Halsizlik,
Ağızda kötü koku,
Boyun bezelerinde şişme,
Ses tonundaki değişiklikler gibi yakınmalar bademcik iltihabını düşündürmelidir.

Bademcik iltihabında antibiyotik kullanmak gerekli midir?
Evet, kesinlikle gerekir.  Son yıllarda gelişen tedavi yolları sayesinde bademcik iltihabı önemli şikâyet olmaktan çıkmıştır. Bademcik iltihabını ne tür bir etkenin yaptığının araştırılması için boğazdan alınan doku kültüre alınır ve mikrobun türü belirlenir daha sonra bu türe uygun bir antibiyotik hastaya tavsiye edilir. Burada dikkatli olmanız gereken şey rasgele antibiyotik almamanızdır.

Bademcikler ne zaman ameliyat edilmelidir?
Bademcikler vücudumuzdaki savunma sisteminin bir parçasındır. Ancak bademcikler sıksık iltihaplanarak vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olmaktan çıkıp bizzat kendisi sorun olmaya başlar.

Sürekli mikrop üretmeleri
Nefes almayı ve yemek yemeyi zorlaştırmaları
Yakın organlara zarar vermeye başlamaları gibi durumlarda bademciklerin alınması zorunluluk demektir.
Ameliyat uyutularak mı yapılır?
Bademcik ameliyatı çocuklarda genel anestezi ile yapılır. Ancak kendisini kontrol edebilecek olgunluktaki 18 yaşını geçmiş bireylerde bu ameliyat bölgesel uyuşturmayla da yapılabilir.

Bademcik ameliyatı risklimidir?
Şu bilinmelidir ki irili ufaklı önemli önemsiz dediğimiz her türlü ameliyat operasyonu risk taşır. Bademcik ameliyatının riski; anesteziden kaynaklanacağı gibi ameliyatın kendisinden de kaynaklanabilir. Ayrıca ameliyattan sonra boğazda iki açıklık kalmaktadır bu açıklıkların zamanla kabuk bağlayarak iyileşmesi beklenir. Bu durum da başlı başına bir risktir.  Diğer yandan ameliyat sırasında kanama bademcik ameliyatının en büyük riski konumundadır ancak son yıllardaki gelişmiş teknikler ve aletler sayesinde bu riskler en aza inmiş durumdadır.

Sonuç olarak; mecbur kalındığında ameliyatın riskleri bademciğin zararından daha azdır.

Genel olarak;
Bademcikler alındığında vücudun savunma sistemi zayıflamaz çünkü vücudun savunma sistemi birden fazla faktör tarafından desteklenmektedir. Bademcikler bunlaran yalnızca birisidir
Bademcik alındığında kişi daha sık hasta olmaz. Ancak aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler alındığında farenjit(yutak iltihaplanması)  geçirme riski artar.
Bademcik ameliyatı sonrası bazı durumlarda kanama görülebilir. Bu uyanma esnasında veya ıkınma durumunda karın iç basıncıyla alakalıdır.
Bademcik ameliyatı sonrasında hasta kontrol edilmelidir. Kontrol zamanı ve periyodunu doktorunuz belirleyecektir.
Son olarak bademcik ameliyatı sonrasında ilaç olarak genellikle ağrı kesici verilir bu ağrı kesici ilaç damla veya şurup şeklinde olacaktır.

Bademcik şişmesine iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir?

Yaban mersini, Hatmi, Papatya, Keten tohumu, Dut, Soğan, Zeytinyağı, Üzüm suyu
Hazırlanış Şekli:

·Yaban mersini on dakika süre ile sıcak suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvıya dut pekmezi ilave edilerek şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hastalık süresince hazırlanan bu şuruptan günde üç çorba kaşığı içilir.

·Hatmi çiçeği ve papatya birlikte demlenir, süzül­dükten sonra iki saat dinlendirilir. Hazırlanan bu karışım şurup kıvamına gelinceye kadar üzüm suyu ile tat­landırılarak karıştırılır. Hastalık süresince bu şuruptan ısıtılarak bir fincan içilir.

·Zeytinyağı ile pişirilen soğan lapa halinde ezilir. Hazırlanan lapa ılık bir vaziyette temiz bir tülbente yayıldıktan sonra hastanın boğazına sarılır.

Kurutulmuş papatyalar gün boyu sirke dolu bir kapta bekletilir. Sıkılarak elde edilen lapa ısıtılarak bir tülbente yayılır. Hazırlanan yakı hastanın boğazına sarılır.
Bademcik İltihabı Hakkında Video

Bir önceki Makalemiz olan Ağız Boğaz ve Diş Eti Sağlığı İle İlgili Problemler Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Nasıl Buldular: erkek çocuk nasıl yapılırkız bebek nasıl yapılırerkek bebek nasil yapilirerkek çocuk nasıl oluryhs-fh_lsonswyhs-defaultkız çocuk nasıl yapılırboğaz ağrısı için ne içilmelinasil kiz bebek yaparimkız bebek nasıl olur
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Bademcik Ağrısı (Şişmesi) iltihabı Neden Olur ? Tedavisi Nasıl Yapılır SerdarHan tarafından 3 Kasım 2012 tarihinde , Sağlık Bilgileri kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Bademcik Ağrısı (Şişmesi) iltihabı Neden Olur ? Tedavisi Nasıl Yapılır isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.