Bilgisayar Kullananlar Gözlerinizi Korumak İçin Bunları YapınGözlerimizi Korumak İçin Ne Yapmalıyız ?

Bilgisayar kullanım oranı ve saatleri arttıkça Göz Rahatsızlıklarında buna paralel olarak bir artış meydana gelmeye başladı. Özellikler son yıllarda göz kuruluğu ve yanmasında aşırı derecede bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Bugün sizlere bilgisayara bağlı göz problemleri hakkında uzmanımızın görüşlerini ve tavsiyelerini sunmak istiyoruz. Sizlerde hayata sağlıklı gözlerle bakmak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun ve paylaşın.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Timuçin Yıldırım, bilgisayardan kaynaklanan göz şikayetlerinde yüzde 100 artış olduğuna dikkat çekerek, göz kuruluğu ve yanması konusunda insanları uyardı.

bilgisayar göz

Dr. Yıldırım, bilgisayar ekranından mümkün olduğu kadar uzak durulması gerektiğini belirterek, “Zorlandığınızda ekrana yaklaşmak yerine büyük puntoları ve karakterleri tercih edin” önerilerinde bulundu.

Dr. Yıldırım, özellikle astigmat ve hipermetrop rahatsızlığı olan kişilerin bilgisayar kullanırken daha çok rahatsız olabileceklerini belirterek, göz ağrısı, sulanması ve kaşıntısının en çok rastlanan şikayetler olduğunu dile getirdi. Dr. Yıldırım, uzağı görmeyle sorunu olmayan bir kişide bilgisayar rahatsızlığı çok ise, gözünde gizli bir kırma kusuru olabileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

-“30-40 CM” MESAFE GÖZÜ YORAR-

Dr. Yıldırım, insan gözünün optik bir sistem olarak düşünüldüğünde, 6 metre ve daha uzak mesafelere ayar gerektirmeksizin bakabildiğini belirterek, bu mesafelerde kullanılan gözün az yorulduğunu ifade etti. Dr. Yıldırım, okuma, örgü örme, bilgisayar kullanımı gibi 30-40 cm’den yapılan aktivitelerin tamamının gözü yorduğunu söyleyerek, “Buna bilgisayar ekranındaki titreşim, hareketli görüntüler ve parlaklık da eklendiğinde, göz yoran aktivitelerin başında bilgisayar kullanımı yer alır” dedi.

Dr. Yıldırım, ekrana bakarken göz kırpma sayısının da dakikada 25’ten 10’a düştüğüne de değinerek, “Saatlerce böyle çalışmak göz kuruluğu ile sonuçlanır. Gözleriniz kızarır, yanar ve batar” diye konuştu.

Dr. Yıldırım, bilgisayar kullanımının çocukların da gözlerinde kanlanma ve yakından bakma sonucu miyopiye kayma durumlarına yol açabileceğini belirterek, aileleri uyardı.

-BÜYÜK PUNTO KULLANIN, ODA IŞIĞINI KAPATMAYIN-

Dr. Yıldırım, gözleri bilgisayar ekranının zararlarından korumak için mümkün olduğu kadar uzak durulması gerektiğini dile getirerek, şunları önerdi:

“Zorlandığınızda ekrana yaklaşmak yerine büyük puntoları ve karakterleri tercih edin. Ekranınızı çalışabildiğiniz en düşük parlaklığa ve en yumuşak kontrast değerlerine ayarlayın.

Odanızın ışığını kapatmayın ekran ışığının tersine odanızı tercihen indirekt bir aydınlatma ile ortalama bir seviyede aydınlatın. Uzun saatler bilgisayar kullanmak zorunda iseniz, suni göz yaşları damlatarak gözünüzü nemlendirin. Mümkünse tazeleme hızı yüksek monitörler kullanın.”

Dr. Yıldırım, ışıl ışıl yanan bir ekranın da gözü çok çabuk kurutup yoracağını belirterek, “Her saat başı en az 10 dakika ara verin .Bu arayı okumayla değil, gözünüzü kapatarak veya uzak mesafelere bakarak geçirin. Ayağa kalkmak ve biraz dolaşmak kas, iskelet ve dolaşım sisteminize de iyi gelecektir. Oturarak birkaç saat geçiren, sabit pozisyonlar, ayak-bacak toplar damarlarında kan akımının yavaşlamasına neden olarak pıhtı oluşmasına sebep olabilir. Bütün bunlara rağmen hala zorlanmanız devam ediyorsa gözünüzde doktor kontrolünü gerektiren bir görme bozukluğu olabilir” uyarılarında bulundu.

-PC KASASINI AŞAĞIDA KULLANIN-

Dr. Yıldırım, eski tip monitorlerin(tüplü), lcd veya tft monitörlerden daha çok elektromanyetik dalga yaydıklarını ifade ederek, bilgisayar kasasından da elektromanyetik dalga yayılımı olduğunu söyledi. Dr. Yıldırım, pc kasasının masa üstünde tutulmaması gerektiğini belirterek, aşağıda kullanmanın doğru olacağını kaydetti.

Hayat Güzel Bakmanız Dileğiyle

Bir önceki makalemiz olan Bel Ağrısına İyi Gelen Rahatlatan Masaj Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde bel ağrısı ve bel ağrısı masaj hakkında bilgiler verilmektedir.


Bilgisayar Kullananlar Gözlerinizi Korumak İçin Bunları Yapın SerdarHan tarafından 18 Haziran 2012 tarihinde , Sağlık Bilgileri kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Bilgisayar Kullananlar Gözlerinizi Korumak İçin Bunları Yapın isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.