-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Bir Maliye Politikası Aracı Olarak Bütçe Nedir ?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Bir Maliye Politikası Aracı Olarak Bütçe

Bütçe bir devletin ekonomisinin genel olarak harcama ve gelir ilişkisini yansıtan bir kanun olarak ortaya çıkar. Bütçe aynı zamanda bir maliye politikası belirleyicisi ve göstergesidir. 1929 dünya ekonomik bunalımının ardından Keynes‘in getirdiği çözüm önerilerinde bütçe açıkları yaratacak da olsa kamu harcamalarının artırılması gerektiği ve bunun bir sonucu olarak tüketimin yani iktisadi adıyla talebin yükselerek krizden çıkıldığını görmekteyiz. Keynes’e kadar bütçe konusunda klasikçiler çok sert bir tavır sergileyerek kesinlikle bütçe açıklarının ya da fazlalarının verilmemesi gerektiğini söylemekteydiler, fakat Keynes bu reçetesi ile önemli olanın bütçe denkliği değil de ekonominin dengede olması olduğunu ortaya koymuştur.

Bir Maliye Politikası Aracı Olarak Bütçe resim

Günümüzde ise yine Keynes‘in teorilerinin benzeri olarak uygulanan bütçeleme politikalarından çıkan sonuçta görüyoruz ki bütçeler kimi zaman açık vermekte kimi zaman ise fazla vermekte ve bu durum büyük bir problem olarak görülmemektedir. Bütçenin iyi bir maliye politikası olduğu çıkarsamasını yapmamızı sağlayacak olan bu durum özellikle aktif ve etkili kullanılan bütçeleme tekniklerinin bir ekonomiyi genişletebilmesi anlamına gelir.

Bilgi Yuvası editörlerince yazılan özgün makalenin kopyalanması durumunda yasal tüm haklarımız saklı bulunmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Turkcell TVPlus Nedir, Fiyatları ve Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Turkcell, Turkcell TV + ve Turkcell TVPlus Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Bir Maliye Politikası Aracı Olarak Bütçe Nedir ? SerdarHan tarafından 31 Mayıs 2012 tarihinde , Ekonomi Makaleleri kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Bir Maliye Politikası Aracı Olarak Bütçe Nedir ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.