-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Borsadaki A – B – C Grubu Hisselerin İşlem Görme Esasları


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Borsada A,B,C grubu hisseler hangi sisteme göre işlem görecek? Hangi grup hangi fiyat yöntemleri ile işlem görecek? Yeni döneme ilişkin detaylar…

1- 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren; İMKB’de işlem gören hisse senetleri SPK tarafından belirlenen kriterlere göre A, B, C Gruplarına ayrılarak işlem görmeye başlayacaktır.
İMKB’de işlem gören şirketlere ait hisse senetlerinin alım-satım esaslarının farklılaştırılmasına yönelik olarak bu şirketler A,B ve C olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır.
1 Ekim 2010 tarihinden itibaren;
• A grubuna dahil hisseler kredili işlem ve açığa satışa konu olabilecek,
• B ve C grubu hisselerde kredili işlem ve açığa satış işlemi gerçekleştirilemeyecektir.
• A ve B grubu hisseler mevcut durumda olduğu gibi “Sürekli Müzayede sisteminde işlem görmeye devam ederken,
• C grubu hisseler ise “Tek Fiyat İşlem Yöntemi*” olarak adlandırılan yeni yöntemle işlem göreceklerdir.
*Hisse Senetleri Piyasası Tek Fiyat İşlem Yöntemi Uygulama Esasları
Tek fiyat yöntemi, belirli bir zaman dilimi boyunca emirlerin eşleştirme yapılmaksızın İMKB Hisse senetleri Piyasası Alım-Satım Sistemine kabul edilip, bu süre sonunda en yüksek miktarda işlemin gerçekleşmesini sağlayan fiyat seviyesinin hesaplandığı, tüm işlemlerin bu fiyat seviyesinden gerçekleştiği işlem yöntemidir.
Bu işlem yönteminin uygulandığı menkul kıymetlerde her seans iki kez olmak üzere günde 4 kez fiyat belirlenir(Gözaltı pazarında 2 kez) ve belirlenen tek fiyattan işlemler gerçekleştirilir.
Seansın ilk emir toplama ve fiyat belirleme süreci açılış seansıdır. İkinci emir toplama ve fiyat belirleme süreci ise sürekli müzayede bölümünün başlangıcı ile başlar ve bitiş saatinden 5 dakika önce son bulur.
Tek fiyat işlem yöntemi süreçleri

Gözaltı Pazarı Mevcut Durum
Açılış- Emir Toplama 14:00 – 14:15
Açılış-Fiyat Belirleme 14:15 – 14:20
Sürekli Müzayede 14:20 – 15:00

Gözaltı Pazarı Yeni Uygulama
Açılış – Emir Toplam 14:00 – 14:15
Açılış – Fiyat Belirleme 14:15 – 14:20
Tek Fiyat -Emir Toplama 14:20 – 17:25
Tek Fiyat-Fiyat Belirleme 17:25 – 17:30

Geçici olarak işleme kapalı olduğu için açılış seansına katılamayan bir işlem sırası seans içerisinde tekrar işleme açılırsa ikinci tek fiyat sürecine dahil edilir ve o işlem sırasında seans içerisinde sadece bir defa tek fiyat belirlemesi yapılarak seans tamamlanır.
Tek fiyat işlem yöntemi temel olarak iki aşamadan oluşur:
1- Emir toplama: Bu süre zarfında emirler sisteme iletilir ve fiyat -zaman önceliği kurallarına göre sıralanır. Eşleştirme yapılmaz.
2- Fiyat belirleme ve işlemlerin gerçekleştirilmesi: Emir toplama aşamasının hemen sonrasında başlayan bu aşamada sisteme iletilmiş olan alış-satış emirlerinin değerlendirilmesi sonucunda en fazla işlem miktarının gerçekleşebileceği fiyat belirlenir ve fiyat-zaman önceliği açısından uygun durumda olan emirler, karşılığında yeterli emir bulunması şartıyla,belirlenen bu tek fiyattan işlem dönüşür.
Hangi hissenin hangi gruba dahil olduğuna yönelik açıklama 30 Eylül 2010 tarihli seanstan sonra düzenleyici Kurumlar tarafından yapılacaktır.
B ve C grubuna giren hisselerin kredili işleme konu olamayacakları belirlendiğinden şirketimizin Kredili Menkul Kıymet Listesinde bulunup, B ve/veya C grubu olarak açıklanacak hisse senetleri, listemizden çıkarılacaktır. Yeni listemiz 1 Ekim 2010 tarihinde duyurulacaktır.
2- 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren; Gözaltı Pazarı işlem süresi uzatılmıştır.
Halen 14:00 15:00 saatleri arasında işlem yapılabilen Gözaltı Pazarında yeni çalışma saatleri 14:00 17:30 olarak belirlenmiş olup, bu pazarda işlem gören senetlerin C grubu hisselerden sayılacağı kararlaştırılmıştır.
3- 8 Ekim 2010 tarihinden itibaren; İMKB Hisse Senetleri Piyasasında gerçekleşen işlemler sorgusunda “Alıcı ve Satıcı Aracı Kurum” bilgileri gösterilmeyecektir.
İMKB Hisse Senetleri Piyasası Alım Satım Sisteminde gerçekleşen işlemler sorgusunda yer alan işleme taraf üye kodları seanslar süresince gösterilmeyecek, veri yayın kuruluşlarına gönderilen gerçekleşen işlemler, alıcı ve satıcı taraf bilgisi olmadan gönderilecektir. Üyeler tarafından seans sonlarında alınan işlem defterlerinde karşı üye kodları yer almayacaktır. Karşı üye kodlarının gösterildiği işlem defterleri üyeler tarafından T+1 günü, gün sonunda alınabilecektir.
4- 8 Ekim 2010 tarihinden itibaren; İMKB Hisse Senetleri Piyasasında daha önceden girilmiş ancak “gerçekleşmemiş ve bekleyen emirlerin iptali” koşulsuz olarak serbest bırakılacaktır.
Bu uygulama ile İMKB HSP’nda; alım-satım sisteminde bekleyen normal ve özel alış-satış emirlerinin emir bazında iptali olanaklı hale gelecek; emir tamamen iptal edilebileceği gibi miktarı da azaltılabilecektir.
Bu yeni uygulama ile emrin tamamen iptal edilmesi veya emir miktarının azaltılması durumunda, azaltılan emrin azaltılan kısmının ve iptal edilen emrin tamamının TL tutarından Milyonda 2,5 oranında ücret alınacak ve bu rakam emrini iptal eden veya azaltan müşteri hesabına yansıtılacaktır.
5 –1 Kasım 2010 tarihinden itibaren; İMKB Hisse Senetleri Piyasasında işlem gören şirket hisselerinin fiyat adımlarının küçültülmesi uygulamasına aşamalı olarak başlanacaktır.
İlk aşamada 1 kuruş’un üzerindeki fiyat adımları yarı yarıya küçültülecektir. Tarihi ilgili çalışmaların ve testlerin tamamlanmasından sonra duyurulacak olan 2. aşamada ise, hisse senetlerinde baz fiyatı 2.5 TL’ye kadar oluşturulacak ilk kademede, fiyat adımı 1 kuruş yerine 0,5 kuruş olarak belirlenecektir.
Kaynak:ŞEKER YATIRIM

Bunun Dışında Borsa İle Alakalı Şu Yazılarımızıda Okumanızı Öneririz.

Borsadaki A – B – C Grubu Hisseleri Belli Oldu – Borsadaki A – B – C Grubu Hisseler Hangileri
2011 Altın Fiyatları Ne Olur – Altın Alalım mı Satalım mı? İşte Altın Uzmanından Görüşler
2011 Altın Ne Zamana Kadar Artacak? – 2011 Altın Yükselecek mi – 2011 Altın Yükselirmi
Vadeli İşlemler Borsasında Nasıl İşlem Yapılır – vadeli işlemler borsası nedir ( Vob İle İlgili Merak Ettiğiniz Herşey)
En Çok Kazandıracak Hisse Senetleri
Forex İle Nasıl Para Kazanılır

Bir önceki makalemiz olan C Grubu hisseler açıklandı - B Grubu Hisseler Açıklandı başlıklı makalemizde a b c grubu hisseler, A – B – C Grubu Hisseleri Belli Oldu ve B Grubu Hisse Senetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: gözaltı pazarında nasıl işlem yapılırc gurubu hisselerde nas ilem yaplrborsada işlem defterleri nasıl olurgözaltı pazarında işlemler nasıl olurgözaltı pazarında emirler nasıl iletilirgözaltı işlem nasılgoezalti pazarında nasıl işlem yapılırc gurubu hisselerde nasıl işlem yapılırc grubu hisseler işlem saatleritek fiyat işlem esasları
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Borsadaki A – B – C Grubu Hisselerin İşlem Görme Esasları SerdarHan tarafından 10 Ekim 2010 tarihinde , Borsa Günlüğü - Borsada Bugün kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Borsadaki A – B – C Grubu Hisselerin İşlem Görme Esasları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.