14.10.2010  SerdarHan

Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir – Boşaltım Sistemi Hastalıkları, belirtileri, tedavisi, nedenleri--- Sponsor Reklamlar ---

Boşaltım Sistemi Tanımı

Boşaltım sistemi hastalıklarına dair bu yazıyı paylaşmamızdaki amaç sizlerin bu hastalıklara karşı bilinçli olmanız ve bu hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başladığı anda tedbinizi alıp bu rahatsızlıkları en az hasar ile atlatmanızdır.

Boşaltım olayını tanımlamak gerekirse; vücuttaki fazla suyun ve suda erimiş halde zararlı ya da gereğinden fazla bulunan maddelerin hücrelerden ve vücut sıvısından uzaklaştırılması olayına boşaltım adı verilir. Boşaltım olayını gerçekleştiren sisteme ise boşaltım sistemi adı verilmektedir.Boşaltım sistemi vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması için çalışan sistemlerden birisidir.

Boşaltım Sistemi Organları

Boşaltım sisteminde görev yapan bir takım organlar bulunmaktadır.Bu sistem içerisinde görev alan temel organlar ve yapılar böbrekler, üreterler, sidik kanalı ve idrar kesesidir. Boşaltım sistemi içinde kanın temizlenmesindensorumlu başlıca organ böbreklerdir. Ayrıca, böbreklere yardımcı olarak deri, akciğer, karaciğer ve kalın bağırsak yardımıyla da karbondioksit, fazla su ve mineraller, üre, safra tuzları gibi zararlı atıklar dışarı atılır.

Böbrek yetmezliği, böbrek taşı, böbrek iltihabı, nefrit, üremi, albümin, mesane iltihabı, sistit en sık rastlanan boşaltım sistemi hastalıkları olarak sayılabilir.

Boşaltım Sistemi Hastalıkları

Boşaltım sistemi hastalıkları, boşaltım sistemimizde bulunan organların görevini yapamayacak şekilde deforme olması veya mikrop kaparak iltihaplanmasıdır. En çok rastlanan boşaltım sistemi hastalıklarını, böbrek iltihaplanması(nefrit), mesane iltihabı, albümin, sistit, üremi, böbrek yetmezliği ve böbrek taşı olarak açıklayabiliriz. Bu hastalıkların neler olduklarını ise aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Böbrek İltihaplanması (Nefrit) Hastalığı:

Nefrit hastalığı vücudumuzda bulunan böbreklerin iltihaplanmasıdır. Akut ve kronik böbrek iltihaplanması olmak üzere 2 türlü nefrit vardır. Bu iltihap çeşidindeki mikrop, diğer iltihap mikroplarından farklı olmakla birlikte böbreğin dokusuna zarar vererek böbreğin çalışmasını azaltmaktadır.
Akut nefritte, böbreğin bulunduğu yerlerde ani ağrılar oluşmaktadır. Kişi idrara çıktığında ani yanmalarla kendini gösterir. Bazen bir böbrekte bazen de iki böbrekte görülebilir.
Kronik nefritte ise, akut nefritin sonrasında oluşmaktadır. Akut nefrit tedavi edilmemiş veya fark edilmemiş ise kişide kronik nefrit oluşmuştur.

Böbrek Yetmezliği Hastalığı:

Böbrek yetmezliği akut ve kronik olmak üzere iki çeşittir. Bu hastalıkta kişide bulunan böbrekler faaliyetlerini tam olarak yapmamaktadır. Kişinin böbrek yetmezliğine yakalanıp yakalanmadığını öğrenmek için, kanda bulunan üre ve kreatin oranın bilinmesi gerekir.

Böbrek Taşı Hastalığı:

İdrar yollarındaki iltihaplanma sonrası tıkanma durumu oluşmuş ise, idrar yolu ile dışarı atılamayan zararlı maddeler vücudumuza çöker ve böbrek taşlarını oluşturur.

Mesane İltihabı (Sistit) Hastalığı:

Sistit denilen boşaltım sistemi hastalığıdır. İdrar kesesinin yani mesanenin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Bu yüzden bu hastalığa, mesane ya da idrar kesesi iltihaplanması da denilmektedir.

Albümin Hastalığı:

Böbreklerimizdeki idrarı süzmeye yarayan kapsüllerin görevlerini tam olarak yerine getirmemesi nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Üremi Hastalığı:

Kişideki böbreklerin üreyi ayrıştıramaması nedeniyle ortaya çıkan bir boşaltım sistemi hastalığıdır. Bu hastalık nedeniyle kandaki üre oranı yükselir.

Kaynak: RenkliWEB

Bu kaynak haricinde Sağlıksız.Net isimli sitede bulunan kaynakta alternatif tedavi yöntemi paylaşılmış onuda sizlerle paylaşmak istedim

Boşaltım Sistemi Hastalıklarının Tedavisi nasıl yapılır?
Genel olarak dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bunlar;

 • İdrar yollarını ve böbrekleri soğuğa karşı korumak,
 • Temizliğe gereken önemi göstermek,
 • Günde en az 2-3 litre su içmek şeklinde maddelendirilir.

Diğer yönden boşaltım sistemi hastalıklarının tedavisi mutlaka bir doktor kontrolünde yapılmalıdır.
Genelde boşaltım sistemi hastalıklarının tedavisi ilaçla yapılmaktadır. İltihap söktürücü ilaçların yanında mutlaka ağrı kesici ilaçlar alınır. Eğer kum taş gibi nedenlerle boşaltım sistemi hastalıkları meydana gelmiş ise tedavi biraz daha zorlaşır. Kum ve taş gibi faktörlerin mutlaka vücuttan uzaklaştırılması gerekir. Bunun için
1.� � � İlk olarak kişiye perhiz uygulanır. Özellikle böbreğin süzme sorunlarında, kişinin bazı besinleri kesinlikle tüketmemesi gerekir. Bunların hangi besinler olduğunu doktor belirler.
2.� � � İlaç kullanılır.
3.� � � Lazer veya ses dalgalarıyla taş kırılır. Kumun düşmesine yardımcı olunabilir.
4.� � � Açık ameliyat yoluyla taş bulunduğu boşaltım sistemi organından alınır.
5.� � � Alternatif olarak şifalı bitkilerden yararlanılabilir.

Boşaltım sistemi hastalıklarına karşı Şifalı bitkiler.

 • Üzüm, Pırasa ve Enginar: Böbrek kumu ve taşı düşürülmesine yardımcı olmaktadır.
 • Badem: Mesane ve böbrek iltihaplarını iyileştirmeye yardım eder.
 • Bakla, Çilek, Isırgan Otu, Maydanoz: İdrar yollarını temizler.
 • Turp: Böbreğimizde bulunan mikropları yok eder.
 • Ayrıkotu: Böbrekteki ve mesanedeki taşları düşürmeye yardımcı olmakla birlikte iyi bir idrar söktürücüdür.
Bir önceki makalemiz olan Kışın Çocuklar İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar başlıklı makalemizde bebek, çocuk ve çoçuk sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : boşaltım sistemi hastalıklarıboşaltım sistemi hastalıkları nelerdirbosaltim sistemi hastaliklari ve tedavi yontemleriboşaltım sistemi hastalıkları ve tedavi yöntemleri nelerdirbosaltim sisteminin hastalıklariboşaltım sistemi sağlığı böbrek rahatsızlıkları tedavi yöntemleriboşaltım sisteminin hastalıkları nelerdirboşaltım sistemi hastalıkları nelerdir 5 sınıfbosaltim sistemi rahatsizliklarisindirim sistemi hastalıkları ve tedavi yöntemleri

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları

için 12 cevap

 1. ece diyor ki:

  teşekkürler çok iyi oldu benim için

 2. MELİKE diyor ki:

  ÇOK GÜZEL OLDU

 3. Ertürk ATAŞ diyor ki:

  Çok qüzel bir sayfa peformans ödewime yardımjı oldu…:D

 4. B U Ğ R A diyor ki:

  valla yaradı leee

 5. bekant uzun diyor ki:

  Aynen bnmde performasn ödewime çok yardımcı oldu 😀

 6. ANIL diyor ki:

  benimde performans ödevime yardımcı oldu

 7. zenan zengin diyor ki:

  fen ödevime coq yardımcı oldu yararlı bir sayfaxd:)

 8. GÜRAY diyor ki:

  bu siteyi kuran kişiye teşekkürler ama kopyalayamamak biraz kötü ama saolun

 9. sessiz gemi diyor ki:

  çok begendim çok tşk sağol ya bu cok ii geldi performan için yazdım.

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bilgi Yuvası Hayata Dair Bilgi