-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Boşanma Davası Nasıl Açılır – Boşanma Davası Dilekçesi


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Boşanma Davasını Nasıl Açabilirim

Boşanma Davaları Son Yıllar Bir Çok Ailenin Başına Gelen ve Toplumda Pekte İstenmeyen Bir Durumdur. Ancak Bazı Durumlarda Boşanma Gerçektende Kaçınılmaz Duruma Gelip Zorunlu Olmuştur. Bilgi Yuvası Olarak Sizlere Boşanma Davasını Nasıl Açabiliriz Sorusunun ve boşanmak için nereye başvurulur Yanıtını Vermek İstiyoruz. Ayrıca Konumuz Devamında Sizlere Boşanma Davası Dilekçe Örneğini Sunmak İstiyoruz. Boşanma davaları günümüzde sıklıkla görülen hukuki yollardan birisidir. Evlilikte anlaşamayan eşler kanunen boşanırlar. Ama boşanacak olan kişiler nasıl bir yol izleyeceklerini bilmezler. İşte Boşanma davası nasıl açılır ve Nasıl bir yol izlenir.

boşanma davası

Eşler anlaşarak yada, bir insan eşinden bağımsız olarak boşanma davası açabilir. Anlaşamama gibi nedenlerini ileri sürer ve aile mahkemerine boşanma dilekçelerini vererek boşanma davası açabilir.

Boşanma davalarında eşlerin ikiside boşanmayı istiyorsa mahkeme hiç uzamaz ve boşanma gerçekleşir.

Boşanma nedeni ıspatlanmış ise mesela dayak sonrası rapor alınmış veya aldatma gibi durumlarda elde bir belge varsa hakim boşamayı kısa bir süre içinde bitirir.
Boşanmada davası başlamadan önce veya boşanma davası olduğu anda hakim iki tarafından anlaşmamalarıyla ilgili bilgilerin toplanıp incelemesini istiyebileceği gibi araştırma yapılmasınıda istiyebilir. Hakim boşanma davalarında gerek görürse sosyal danışma veya psikolog atayarak inceleme yaptırabilir…

Boşanma Davalarında İzlenilen Yollar

1- Avukat aracılığıyla aile mahkemelerine dilekçe verilir yada eşlerden birisi kendisi bu dilekçeyi aile mahkemelerine verebilir.

2- Mahkeme boşanma dilekçesini gözden geçirir. Boşanma nedenine bakarak eşlerin şahsına yada avukata bir bildiri gönderir.

3- Dava sırasında mahkeme hakimi boşanma nedeninin araştırılması istiyebilir.

4- Mahkemenin işlerine göre yakın veya ileri bir tarihe gün verilir.

5- Şiddetli geçimsizlik yada anlaşmalı boşanma durumlara haricinde mahkeye başvurulması taktirinde eşler katılmadan avukatların aracılığı ile boşanma gerçekleştirilebilir.

Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Boşanma Davası Açmak İsteyenler İçin Avukatlı ve Avukatsız Boşanma Dilekçesi Örneğini Sizlerle Paylaşmak İstiyoruz.

Boşanma Davası Açmak İçin Gerekli Olan Boşanma Davası Dilekçesinin Nasıl Yazılacağı ve Boşanma Dilekçesi Örneği

 

……………………… AİLE MAHKEMESİ
SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI : ……………. ………………
….. …………….. ………. ………….. …….
VEKİLİ : ……………. ……………………
…. ……………… … …………………….
DAVALI : ………………… ……………….
…………… …………… ……………………
DAVA KONUSU : Şiddetli geçimsizlik ve evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olması
sebebiyle boşanma talebimizin sunulmasıdır.
AÇIKLAMALAR:
1. Müvekkilem …………. ……………., eşi …………. ………….. ile yaklaşık yirmi dört yıl önce evlenmiştir. Bu evlilikten şu an itibariyle reşit olan bir kız çocukları olmuştur. Müvekkilem, son dört yıldır eşi ile fiilen ayrı yaşamaktadır. Artık karı-koca hayatını ve evlilik birlikteliğini sürdürmelerinin imkanı ve faydası kalmamıştır.

2. Bu maddeye evliliği devam ettirmenin neden mümkün olmadığı, şiddetli geçimsizliğin sebepleri,taraflar arasındaki sorunlar ayrıntılı bir şekilde yazılır.

3. Ayrı ayrı olaylar daha iyi anlaşılabilmesi farklı maddelere yazılabilir.Örneğin bir maddeye eşin, evlilik sorumluluğunu taşımadığı yazılırken diğer maddeye ise, eşler arasında boşanmaya sebep veren olaylar yazılabilir.

4. Nafaka , maddi ve manevi tazminat talebi var ise ayrıntılarıyla bu maddeye yazılabilir.

HUKUKİ SEBEPLER : MK, HUMK, ve sair ilgili mevzuat.

DELİLLER : Nüfus kayıtları, tanıklar.

NETİCE ve TALEP :
Yukarıda açıklanan hususlara ve davada sunulacak delillere istinaden;
1. Müvekkilim ile davalının şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanmalarına,

2.Talep edilen nafakya karar verilmesine,

3. Yargılama giderleri ile avukatlık ücretinin karşı tarafa tahmiline
karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/….

Ad-Soyad,Varsa Avukat Adı Soyadı

İmza

Bilgi Yuvası Hukuk Servisi

Bir önceki makalemiz olan Gayri Nizami Harp Tekniği Değil Bir Gerçek: Un iyi bir Patlayıcıdır başlıklı makalemizde gayri nizami harp, İlginç Bilgiler ve un bombası hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : avukatsız boşanma dilekçesi örneğibosanmak icin nereye başvurulurboşanma davası dilekçe örneği 2012boşanma dilekçesi örneği 2012boşanma davası nasıl açılır nereye başvurulurboşanma dilekçesi örneği avukatsızboşanma dilekçe örneği 2012bosanma davasi dilekce ornegiboşanma davası dilekçesiboşanma davası için nereye başvurulur

Boşanma Davası Nasıl Açılır – Boşanma Davası Dilekçesi SerdarHan tarafından 17 Mart 2012 tarihinde , Hukuk Bilgisi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Boşanma Davası Nasıl Açılır – Boşanma Davası Dilekçesi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
s