Sponsor Bağlantılar


Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir ? Neden Olur ? Tedavisi


Sponsor Bağlantı

Sağlık ile ilgili olarak sizlerden gelen boyun kireçlenmesine iyi gelen bitkiler,boyun kireçlenmesi nasıl geçer,boyun kireçlenmesine şifalı bitkilerden hangileri iyi gelmektedir sorularının yanıtlarını vermek istiyoruz. Ancak sizlere her zamanki gibi ilk tavsiyemiz bütün herşeyi hekim kontrolünde yapmanızdır.

boyun kireçlenmesi resimleri

Boyun Kireçlenmesi Neden Olur

Boyun kireçlenmesi bilgisayar başında oturan kişilerin sıkça karşılaştığı durumlardan biridir. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Yaprak Demir, boyun kireçlenmesinin sebepleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Boyun kireçlenmesi, boyun omurlarının ve aralarında bulunan disk yapılarının yıpranması sonucu ortaya çıkan bir tablo. Meydana gelen değişiklikler, omuriliğin geçtiği kanalı veya omurlar arasından çıkan sinirlerin geçtiği kanalları daraltarak sinirlerde bası oluşturuyorlar. Bu basıya bağlı olarak boyunda ve kollarda ağrı ve uyuşma gelişiyor. Şikayetler sıklıkla 40-50 yaşlar arasında ortaya çıkıyor ve yaş ilerledikçe görülme sıklığı artıyor.

Boyun ağrısı ve kaslarındaki gerginliğe dikkat
Uzmanı Dr.Yaprak Demir, “Boyun ağrısı, boyun hareketlerinde kısıtlılık, boyun kaslarında gerginlik en sık görülen şikayetler. Ağrı sıklıkla boyun hareketleriyle artan, dinlenince azalan nitelikte bir özellik taşıyor. Bunların dışında baş ağrısı da gelişebiliyor. Boyun kireçlenmesinde sinir basısına bağlı olarak kol ağrısı, uyuşma, kas güçsüzlüğü ve duyu kusurları olabiliyor. Boyun ağrısı omuzlara ve sırta yayılabiliyor. Ağrı süresi uzadıkça; uyku bozukluğu, depresyon şikayetleriyle karakterize kronik ağrı sendromu denilen tablo gelişiyor” dedi.

Risk altında olanlar
Uzmanı Dr.Yaprak Demir, risk altında olanların ileri yaştakiler, fiziksel olarak ağır işlerde çalışanlar (Ağır kaldırma, titreşimli aletlerin kullanımı vs), uzun süre aynı pozisyonda çalışanlar, işinden memnun olmayanlar, monoton iş hayatı olanlar, kilolu kişiler, ciddi omurga eğrilikleri (Skolyoz) olan hastaları olduğunu söyledi.
Tanı konulması
Boyun kireçlenmesinin tanısı genellikle muayeneyle konuyor. Boyun filmi, magnetik rezonans görüntüleme (MRI), bilgisayarlı tomografi, sinir ileti çalışmaları muayene bulgularını desteklemek için yapılabilen tetkikler.
Tedavi
Boyun kireçlenmesinde öncelikle ilaç tedavisi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri uygulanıyor. Uzm. Dr. Demir, “Fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarında sıcak, soğuk tedavileri, elektrik tedavisiyle kas spazmı ve kola yayılan ağrının azaltılması sağlanıyor. Boyuna yapılan çekmeler kola yayılan ağrının azaltılmasında kullanılıyor. Ağrı kontrole alındıktan sonra boyun kaslarını kuvvetlendirici, duruşu düzeltmeye yönelik egzersiz programlarına başlanıyor. Girişimsel yöntemlerden direkt olarak eklemlere ilaç uygulamaları ve sinir köküne yönelik enjeksiyonlar, uygulanan diğer tedavi yöntemlerini oluşturuyor. Cerrahi tedavi, omurilik basısı, sinir kökü basısı veya omuriliği besleyen atardamarlara olan basılar ortadan kaldırmak gerektiğinde uygulanıyor” diye konuştu.
Dikkat edilmesi gerekenler.
Uzmanı Dr.Yaprak Demir boyun kireçlenmesi sorunu yaşamamak için dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı;
· Ağır kaldırmamaya dikkat edilmeli.
· Bilgisayar ile çalışırken boyunun doğal pozisyonunu bozmayacak şekilde ayarlamalar yapılmalı. Bilgisayarın durduğu masa ile oturulan iskemlenin yüksekliği orantılı olmalı. Bilgisayar göz hizasına göre ne çok şağıda ve çok yukarıda olmalıdır. Sırtın desteklendiği uygun bir iskemlede oturan kişinin başı 10-15 derece öne eğildiği pozisyon en uygun olanıdır.
· Sık telefon görüşmesi yapanlar kulaklık biçimindeki telefon ahizelerini tercih etmelidir.
· Çok yüksek veya alçak yastıklar önerilmez, yastığın boyun boşluğunu desteklemesine dikkat edilmelidir.

Boyun Kireçlenmesinde Bitkisel Tedaviler

Boyun Kireçlenmesi aşırı ağrı ve boynu oynatamama durumu ile anlaşılan kişiyi gündelik yaşamdan soyutlayan bir hastalıktır. Bu yazı dizimizde sizlere Boyun Kireçlenmesinin tedavisi hakkında bilgilendirmede bulunmak istiyoruz.

Boyun kireçlenmesi durumunda eğer çok kilolu iseniz acilen kilo vermeniz gerekmektedir. Kilolu bir vücut kireçlenmenin geçmesini engellemektedir. Eklem ağrınızın baş göstermesi durumunda ani hareketlerden uzak durun. Haricen uzman bir hekimden fizik tedavisi görmeniz gerekmektedir. 50 yaşın üzerindeki kişi­lerden boyun kireçlenmesi olmayan hemen hemen yok gibidir. Ancak çoğu zaman kireçlenme herhangi bir belirti vermez. Olayın üzerine binen ikinci bir olay (üşütme, cereyanda kalma, stres vb.) kireçlenme olan eklemde ağrıya yol açar. Boyun kireçlenmesinin klinik belirtileri kireçlenmenin olduğu kemik bölgesine, kireçlen­menin ağırlığına, hastanın yaşına ve psikolojik durumuna göre değişebilir. Peki boyun kireçlenmesine iyi geln şifalı bitkiler nelerdir? Ispamak kireçlenmeyi geçiren en önemli bitkiler arasındadır. Hepinize sağlık dolu bir yaşam dileriz.

Bir önceki makalemiz olan Bebeklerde Hırıltı Neden Olur ? başlıklı makalemizde bebeklerde hırıltı nasıl geçer ve Bebeklerde Hırıltı neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: boyun kireçlenmesine ne iyi gelirboyun kireçlenmesine iyi gelen bitkilerboyun kireçlenmesine şifalı bitkilerboyun kirelenmesiboyun kireçlenmeye ne iyi gelirboyunda kireçlenme bitkisel tedavisiboyun kireçlenmesıne bitkisel cozumkireclenmeye iyi gelen bitki kökü görsellerboyun kireçlenmesi için bitkisel tedaviboyun kireclenmesine iyigelir

Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir ? Neden Olur ? Tedavisi SerdarHan tarafından 22 Eylül 2012 tarihinde , Sağlık Bilgileri kategorisine eklenmiştir.
Sponsor Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir ? Neden Olur ? Tedavisi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!