-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Buharlaşma Nedir Kısaca Özeti, Önemi, Tanımı Hakkında Bilgiler


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Buharlaşma Nedir Kısaca Özeti, Önemi, Tanımı Hakkında Bilgileri sizlere vermek istiyoruz. Ödevlerimiz de sıklıkla karşımıza çıkan bu konu ile ilgili kafanıza takılanların yanıtlarını bulacağınızı düşünüyoruz bu konumuzda.

Sıvı bir maddenin ısı olarak gaz haline geçmesi olayına buharlaşma denir. Buharlaşma olayı sıvı yüzeyinde olur. Isı alan sıvı moleküllerinden bazıları sıvı yüzeyinde gaz haline geçer.

buharlaşma nedir kısa,buharlaşma nedir kısaca,buharlaşma nedir kısa bilgi,buharlaşma nedir kısa yazı,buharlaşma nedir özet
Buharlaşmaya basınç ve diğer fiziksel şartların etkisi çoktur. Buharlaşma her sıcaklıktaolabilir. Maddeler dışarıdan ısı alarak buharlaşırlar. Dolayısıyla buharlaşmanın olduğu yerde serinleme olur. Sıcaklığın artması buharlaşmayı hızlandırır. Açık hava basıncının azalması buharlaşmayı artırır. Sıvının açık yüzey alanı arttıkça buharlaşma daha fazla olur. Rüzgarlı havada buharlaşma fazla olduğundan çamaşırlar daha çabuk kurur.
Tabiatta suyun hidrolojik çevriminin önemli bir unsurunu teşkil eden buharlaşma, yeryüzünde sıvı ve katı halde değişik şekil ve şartlarda bulunan suyun meteorolojik faktörler etkisiyle atmosfere gaz halinde dönüşü olarak tarif edilir. Yeryüzünde suyu ihtiva eden her yüzey, atmosferdeki su buharının kaynağıdır. Denizler, göller, akarsular, nemli topraklar, karla örtülü veya buzla kaplı yüzeyler, ormanlar, bitki örtüsüne sahip araziler üzerinde devamlı buharlaşma meydana gelmektedir.

Su yüzeyinde meydana gelen su kayıplarına buharlaşma (evaporasyon), bitkilerden meydana gelen sukaybına terleme (transprasyon) denir.Bitkilerden ve civarındaki topraktan meydana gelen su kaybına iseevapotransprasyon adı verilir.

Konumuz Vikipedia TR ve çeşitli kaynaklardan yapılan derleme ile hazırlanmıştır.

Bir önceki makalemiz olan (AÖL) Açık Öğretim Lisesinden Nasıl Mezun Olabilirim başlıklı makalemizde Açık Öğretim Lisesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: buharlaşma nedirbuharlaşma nedir kısacabuharlaşma nedir uzunca tanımıbuharlaşma nedir kısa bilgibuharlasma tanimibuharlasma sivilasma ile illgili yaziBuharlaşma nedir?buharlaşma ne demektirgaz nedir kısaca tanımıBuharlaşma olayı nedir
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Buharlaşma Nedir Kısaca Özeti, Önemi, Tanımı Hakkında Bilgiler SerdarHan tarafından 13 Nisan 2013 tarihinde , Eğitim kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Buharlaşma Nedir Kısaca Özeti, Önemi, Tanımı Hakkında Bilgiler isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.