Cahit Arf Kimdir? Kısa Biyografisi Cahit Arfın Matematiğe Katkıları Kazandırdıkları Nelerdir ?Kısaca Cahit Arf Kimdir? Cahit Arfın Matematiğe Kazandırdıkları Nelerdir? Hayatı ve matematik alanındaki çalışmaları hakkındaki bilgileri sizlere özet ve kısa bir biçimde sunmak istiyoruz. Yazımızın ilk kısmında kısa biyografisi ikinci kısmında ise matematiğe katkılarını bulacaksınız.

Cahit Arf’ın yaşamı hakkında bilgi

Cahit Arf Biyografisi

Tubitak bilim kolu eski başkanı ve matematikçi Cahit Arf; 1910 yılında doğmuş 1997 yılında vefat etmiştir.

Yüksek öğrenimini Fransa’da Ecole Normale Superieure’de 1932′de tamamladı. Bir süre Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent adayı olarak çalıştı. Doktorasını yapmak için Almanya’ya gitti. 1938 yılında Göttingen Üniversitesi’nde doktorasını bitirdi.

Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusunda yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaların yanı sıra “Hasse-Arf Teoremi” adı ile anılan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır.

“Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır” diyerek matematiğin sanatsal yönünü vurgulamıştır.

Cahit Arfın Matematiğe Kazandırdıkları Nelerdir?

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz)</p><br /><br />
<p>Resmin ismi:  Cahit-Arf.jpg<br /><br /><br />
Görüntüleme: 0<br /><br /><br />
Büyüklüğü:  7,7 KB (Kilobyte)Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin “Arf değişmezi” ve “Arf halkaları” gibi literatürde adıyla anılan çalışmaları matematik dünyasının ünlü matematikçileri arasında yer almasını sağladı. Matematik literatürüne “Arf Halkaları, Arf Değişmezleri, Arf Kapanışı” gibi kavramların yanısıra “Hasse-Arf Teoremi” ile anılan teoremler kazandırmıştır.

Matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür. Öğrencilerine her zaman “Matematiği ezberlemeyin kendiniz yapın ve anlayın” demiştir. Hakkından yazılmış bir yazıda şöyle denmiştir: “…Bir zamanlar integrali bilen kimselerin matematikçi, üstel fonksiyonu bilenlerin ise büyük matematikçi sayıldığı ülkemizde derin matematik konularının tartışılacağı hayal bile edilemezdi. Cahit Arf, Türkiye’de matematiğin o günlerden bu günlere gelmesinde en büyük rolü oynamıştır.

Bir önceki makalemiz olan Kıl dönmesi Nedir,nasıl tedavi edilir?Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde kıl batması tedavisi, kıl dönmesi nedir ve kıl dönmesi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Cahit Arf Kimdir? Kısa Biyografisi Cahit Arfın Matematiğe Katkıları Kazandırdıkları Nelerdir ? SerdarHan tarafından 29 Ekim 2012 tarihinde , Biyografiler kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Cahit Arf Kimdir? Kısa Biyografisi Cahit Arfın Matematiğe Katkıları Kazandırdıkları Nelerdir ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.