-----Sponsorlu Bağlantılar-----

ÇARPMA NEDİR? Nasıl Yapılır HAKKINDA BİLGİ


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

ÇARPMA NEDİR? Nasıl Yapılır HAKKINDA BİLGİ

Eğitim Konulu Paylaşımlarımıza Dört İşlemden Olan Çarpma İşleminin Nasıl Yapıldığı sorusunun yanıtı ile devam ediyoruz.

ÇARPMA NEDİR? HAKKINDA BİLGİ

İki sayı ya da ifadeye, bunların çarpımı denilen elemanı karşı getirme işlemi. İşleme girenlerden birine çarpılan, ötekine çarpan denir. Doğal sayılar söz konusuysa amaç, çarpılanı çarpandaki birim sayısı kadar çoğaltmaktır. Örneğin 5 ile 3′ü çarpmaktaki amaç 5 x 3 = 5 + 5 + 5 = 15, ya da 3 x 5 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 15 toplamlarını bulmaktır. Aritmetikte ayrıca kesirlerin ve ondalık sayıların çarpılması söz konusudur. Kesirlerin çarpımında iki sayının payları çarpılıp pay,paydaları çarpılıp payda olarak yazılır [(3/2) (5/4) = (15/8)]; ondalık sayıların çarpımındaysa önce doğal sayılardaki gibi çarpma yapılır, çarpılan ve çarpandaki ondalık basamak sayılarının toplamı çarpımın ondalık basamak sayısı olur (3,2 x 1,1 = 3,52). Cebirde çarpma işlemi yapılırken işaret de dikkate alınır. Aynı işaretli (+, + ya da -, -) iki terimin çarpımının işareti pozitif, karşıt işaretli (-, + ya da +, -) iki terimin çarpımının işaretiyse negatiftir [(3) (-2) ) =-6; (-2) (-7) = 14].

Bir önceki makalemiz olan Cebir Kim Tarafından Bulundu? başlıklı makalemizde Cebir Hakkında Bilgi, Cebir Kelimesini Kim buldu ve cebir kim tarafından bulundu hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: çarpma işlemi nedir hakkında ansiklopedik bilgiçarpma işlemi nedirçarpma işlemi hakkında bilgicarpma islemi ile ilgili bilgiçarpma işlemi nedir nasıl yapılırçarpma işlemi nedir ve nasıl yapılırçarpma işlemi nedir nasıl yapılır kısaca bilgicarpma ile ilgili bilgiçarpma işlemi hakkında araştırmacarpma isleminin amaci nedir

ÇARPMA NEDİR? Nasıl Yapılır HAKKINDA BİLGİ SerdarHan tarafından 10 Eylül 2011 tarihinde , Matematik Dersi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
ÇARPMA NEDİR? Nasıl Yapılır HAKKINDA BİLGİ isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!