-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Cemevi Nedir?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Cemevi Hakkında Ansiklopedik Bilgi

Dini Alanda Ansiklopedik Bilgi Paylaşımlarımıza Alevi Kardeşlerimizin zikirlerini yapmış oldukları ibadet Mekanlarından Olan Cemevleri hakkında özet ansiklopedik bilgileri sizlerle paylaşarak Devam ediyoruz.

cemevi nedir

CemeviAlevilerin zikir yaptıkları, Hak ile batıl olanı ayırdıkları, ölmeden önce öldükleri, sorguya çekilip soruldukları ibadet mekânıdır. Cemevine girmenin her ibadet mekânı gibi bir adabı vardır. Kul hakkı yiyen, hak sahibi ile helalleşmeden cemevine giremez. Zulmedenler ve birbirinden razı olmayanlar da cemevine giremez. Yapılan en büyük ibadetlerden biri Allah-Muhammed-Ali ve On iki İmamların adlarının anıldığı “düvazimam” adı verilen nefeslerin okunmasıdır. Cem’de kıyam, rüku ve secde niyazla birleştirilmiştir. İbadet mekânları da İran, Irak, Azerbaycan, Lübnan Şiîlerinin camisinin Anadolu’ya yansıması “Cemevi” şeklinde olmuştur. Bu konuda geniş bilgi Prof. Dr. İrene Melikoff’un “Kırklar’ın Cem’inde” isimli eserinden alınabilir.

İbadethaneliğinin kanunlaşması tartışması yılllardır sürmektedir. Cem Arapça’da “toplantı” demek, cami de “toplanılan yer” demektir. Bu yüzden cami ile cem evi aslında aynı anlama gelmektedir. Cemleri özgün haliyle yaşayan yol-erkan sürdüren ocaklar ve cemevleri Anadolu’da mevcuttur.

Konumuz Vikipedia TR Kaynaklı Olarak Kısa ve Özet Bir Şekilde Faydalanmanız Amacıyla Derlenmiştir.

Bir önceki Makalemiz olan Hindistan Hakkında Ansiklopedik Özet Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Nasıl Buldular: cemevi nedircemevi nedir kısacacemevi nedir vikipedicem ve cemevi hakkında bilgicem ve cemevi vikipedicemevinedircemevi hakkında bilgicem evi nedircem ve cemevi nedircemevleri nedir

Cemevi Nedir? SerdarHan tarafından 16 Haziran 2012 tarihinde , Bilgi Sözlük,Genel kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!