Çifte Minareli Medrese Hakkında Bilgi (Erzurum)Çifte Minareli Medrese Nerededir ve Kim Yaptırmıştır

Çifte Minareli Medrese Anadolu Selçuk Sultanı Alaeddin Keykubad‘ın kızı Hundi Hatun tarafından yaptırılmış olan Erzurum’da bulunan bir tarihi yapı. Yapılış tarihi olarak  Hundi Hatun tarafından 1253′te yaptırıldığı söylendiği gibi, 13. yüzyıl sonuyla 14. yüzyıl başlarında İlhanlılarca yaptırıldığı da öne sürülür.

Açık avlulu medreselerin Anadolu’da en büyük örneğidir. Cephede, taçkapı formundan çok çeşme nişleri ile yarım yuvarlak iki payanda vardır. Taçkapının iki yanında yükselen silindirik minareler tuğla ve moazaik çiniler ile süslenmiştir. Taçkapıyı çeviren bitki süslemeleri kalın silmeli panoların içindeki ejder, hayatağacı, kartal motifleri cephenin en gösterişli bölümüdür. Doğudaki tamamlanmış hayat ağacı ile kartal motiflerinin bir arma olmaktan çok,Orta Asya, Türk inanışına kadar uzanan gücü ve ölümsüzlüğü dile getirdiği düşünülür.

Bir önceki makalemiz olan Sisli Havalarda Nasıl Araba Kullanmalıyız başlıklı makalemizde Pratik Bilgiler, püf noktaları ve sisli havada araba nasıl sürülmeli hakkında bilgiler verilmektedir.


Çifte Minareli Medrese Hakkında Bilgi (Erzurum) SerdarHan tarafından 9 Aralık 2010 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Çifte Minareli Medrese Hakkında Bilgi (Erzurum) isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.