-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Çocuğun Velayeti Kaç Yaşında Anneye ve Babaya Verilir ?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Çocuğun Velayeti Kaç Yaşında Anneye ve Babaya Verilir ? Kaç Yaşına Kadar Çocuklar Boşanma Sonrası Annede Kalırlar sorularının yanıtlarını sizlere uzmanlarca hazırlanan ayrıntılı bilgi notumuzda. Umarım sizler açısından faydalı olacaktır.

boşanma davası

Çocuğun Velayeti Kaç Yaşına Kadar Anneye Verilir 

12 yasına kadar Yargıtayın da kararlarında belirttiği üzere çok ters durumlar söz konusu olmadıkça çocukların velayeti annelerine verilir.

10 yaş öncesinde çocuklarda pedagojik değerlendirme sonrası Hakim resen karar verir. 10 yaş sonrası ise yine aynı şekilde pedagojik inceleme yapılır ve Çocuğa kimle yaşamak istiyorsun diye sorulma zorunluğu vardır.

Çocuğun Velayeti Kaç Yaşında Babaya Verilir Boşanmada Çocuğun Velayeti

Boşanma aşamasındaki çiftlerin en büyük sorunlarından biridir çocuğun velayetinin kime verileceği. Çocuk genelde anneye verilse de istisnai durumlar da söz konu olabiliyor. Bu istisnai durumlar neler?

Velayet hakkı elinde olmayan taraf çocuğu ne zaman görebiliyor? Zaman içinde velayeti alma hakkını elde edebilir mi bu sorularınıza sayfamızda cevap bulabilirsiniz..

Velayetin kime verileceğine nasıl karar verilir Aslolan öncelikle çocuğun velayetinin anneye verilmesidir. Bunun nedeni, çocuğun annenin bakımına, anne şefkatine daha fazla muhtaç olmasıdır. Özelikle küçük çocuklarda velayetin anneye verilmesi ana kuraldır. Tabii ki istisnaları vardır ve babaya da verilebilir. Ama annenin çocuğun gelişimini etkileyecek derecede kötü bir hayat sürmesi, düzelmeyecek bir hastalığının olması vb. hallerde velayet babaya da verilebilir.

Kanun, bu durum kamu düzeninden olduğu için, hakime geniş bir takdir yetkisi tanır. Önemli olan çocuğun menfaatleridir. Anne babanın anne babalık duygularını tatmininden ziyade, çocuk için en doğru olacak kararı, mahkeme, oluşacak şartlara göre değerlendirir.

Genelde velayet anneye verilse de, hakim, çocuğun babaya verilmesi halinde daha iyi bir eğitim alacağı, daha iyi bir sosyal hayata kavuşacağı kanaatine varırsa velayeti babaya verebilir.

Velayet hakkı çocuğun doğumuyla başladığı gibi 18 yaşına gelmesiyle son bulur. .

Velayet sahibi kişinin ölümü halinde, velayet otomatikman diğer tarafa geçmez. Diğer tarafın aile mahkemesine dava açarak velayetin kendisine verilmesini talep etmesi gerekir.

Velayet hakkını kullanan kişinin kısıtlanması, tutuklanması, cezaevine girmesi hallerinde yine velayet otomatikman karşı tarafa geçmez. Bu durumda velayet fiilen kısıtlanmış olsa da diğer tarafın velayet hakkını aile mahkemesinden talep etmesi gerekir.

Boşanmaların Azaldığı Günleri Görmek dileğiyle…

Bir önceki makalemiz olan Gayri Nizami Harp Tekniği Değil Bir Gerçek: Un iyi bir Patlayıcıdır başlıklı makalemizde gayri nizami harp, İlginç Bilgiler ve un bombası hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : 10 yas velayetcocuk kac yasina kadar anne de kalirkız çoçuğu velayeti kac yasına kadar annede kalırboşanırken kaç yaşındaki çocuklara ne verilirboşanırken kız çocuğunu velayetini sabıkalı babaya verirlermiçocuklar kac yasina kadar anneninsabikali babaya cocugun velayeti verilir mibosanmada kac yaşında çocuk annede kalirerkek çocuklarda velayet babadaysa bu ne zaman biterkızın velayetı kaç yasında babaya

Çocuğun Velayeti Kaç Yaşında Anneye ve Babaya Verilir ? SerdarHan tarafından 2 Nisan 2013 tarihinde , Hukuk Bilgisi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Çocuğun Velayeti Kaç Yaşında Anneye ve Babaya Verilir ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

s