-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Çocukların Zeka Gelişimi İçin Nasıl Oyuncak Seçilmeli, Hangi Yaşta Ne İle Oynamalı


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Çocukların Zeka Gelişimi İçin Nasıl Oyuncak Seçilmeli, Hangi Yaşta Ne İle Oynamalı , Çocuklarda Yaşlarına Uygun Oyuncak Nasıl Seçilir sorularının yanıtlarını vermek istiyoruz.

Çocuklar hangi yaşlarda hangi oyuncaklarla oynamalıdır?

Son yıllarda anne ve babaların en sık merak ettiği sorulardan biri de çocukların daha zeki olabilmesi için ne gibi oyuncaklarla oynaması gerektiği olsa gerek. Bu konuda sıkça araştırma yapan ebeveynler acaba bu yaştaki çocuğun oynaması için uygun mu değil mi diye aldırmadan aslında daha büyük çocuklara uygun olan zeka oyunlarını alıyorlar. Oysa uzmanlar çocukların kendi yaşına uygun oyuncakları oynaması gerektiği konusunda uyarıyor.

cocuk-hastalıkları

Peki çocuklar sağlıklı bir zeka gelişimi için hangi yaşta ne gibi oyuncaklarla oynamalı?

 

Psikolog Özden Bademci, piyasadaki pahalı oyuncakların çocukların IQ sunu geliştirdikleri iddiasıyla satışa çıkarıldıklarını vurgulayarak şu bilgileri veriyor:

Anne babalar bizlere genellikle ‘Çocuğumuzun zekâsını geliştirmek için ona ne gibi oyuncaklar alalım?’ diye sorarlar. Çocuklar dünyayı şaşırarak deneyimler ve etraflarındaki her şey onlar için öğretici bir oyuncaktır. Çok pahalı oyuncaklar yerine tencere, tavalarla oynamak istemeleri de bu nedenledir. Beynin %80′i ilk 2 yılda gelişir. Yapılan araştırmalar ilk iki yılını mutlu geçiren bebeklerin beyin gelişimlerinin daha hızlı olduğunu kanıtlamaktadır. Çocuğun zihinsel gelişimi için pahalı oyuncaklara ihtiyacı yoktur. Sadece yaş dönemine uygun aktivite ve oyuncaklara ihtiyacı vardır.

Erken bebeklik döneminin çocuğun hızlı bir şekilde öğrenmeye devam ettiği bir süreç olduğunu söyleyen Bademci, anne babalara şu önerilerde bulunuyor:

Bu dönemin bebeklik döneminden en büyük farkı çocuğun aile dışındaki dünyaya daha çok açılması ve kendi sosyal çevresini kurmaya başlamasıdır. Onların gelişimlerine en iyi şekilde katkıda bulunabilmek için çocukların zaten doğalarında bulunan öğrenme, bilme hevesinin pekiştirilip beslenmesi gerekmektedir. Sözgelimi anne baba çocuğuyla alışverişe çıktığında onun domatesleri görünce onlara heyecanla uzandığını, maydanozu şöyle bir sallayınca nasıl neşelendiğini ve çevresindeki her şeyi keşfetmek için nasıl da hevesli olduğunu görür. Çocuğun ihtiyacı olan en önemli şey onunla birlikte olmaktan keyif alan bir anne babanın varlığıdır. Bu, çocuğun öğrenme merakını, hevesini daha da pekiştirir.

Bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlar ve tercih edilebilecek oyuncaklar

• Bebekler müziği çok severler, alkıştan, şarkı söylenmesinden, dans etmekten, tekerlemelerden büyük keyif alırlar.

• Bebekler dönence ve kendisisinin uzanabileceği bir şerit üzerinde asılı duran ve ses çıkaran oyuncakları severler.

• Bir şeyin başka bir şeyin içine saklanmasından çok hoşlanırlar

• Bebeğinizin vücudunu tanımasını sağlayacak bir takım oyunlar geliştirebilirsiniz.

• Bebeğinizin farklı şekil, doku ve tatları deneyimlemesini sağlayabilirsiniz

• Onunla birlikte bloklardan kale, ev yapabilirsiniz

• Yumuşak oyuncakları çok severler.

• Bebekler küçük mutfak aletlerinin ellerine verilmesini isterler. O nedenle evinizde plastik ya da kağıttan bebeğinize zarar vermeyeceğinden emin olduğunuz bir malzemeden yapılmış tabak, bardak, kaşık gibi şeyler bulundurabilirsiniz.

• Bebeğinizle bulduğunuz her fırsatı değerlendirerek bolca onunla parklarda vakit geçirebilirsiniz.

Bebeklik döneminde tercih edilebilecek diğer aktiviteler
• Şarkı ve tekerlemeler

• Sayılarla tanıştırma

• Büyük küçük, boş dolu, uzun kısa gibi bizim zıt anlamlılar olarak ifade ettiğimiz kavramlarla çocuğun görerek tanışması

• Çocuğun çoğunlukla dışarıda oynaması…

• Dans aktiviteleri.

• Çocuğun kare, yuvarlak, kalp gibi şekillerle tanıştırılması…

• Her ne kadar şu anda bizim eğitim sistemimizde tümden gelim yöntemi izlense de Türkçenin fonetik bir dil olduğunu düşünürsek çocuğun harfler ve harflerin çıkardığı seslerle tanıştırılması

• Çocuğun kitaplarla eğlenceli bir şekilde daha çok zaman geçirmesinin sağlanması

• Renklerin öğretilmesi

• Anne babaların başlangıçta oyunu başlatması önemlidir. Fakat önemli olan anne babanın ya da çocuğa eşlik eden yetişkinin değil, başlangıçta oyunu kuran yetişkin bile olsa çocuğun oyunu yönlendirmesine izin vermek gerekir.

Çocuklarımız İçin Sağlıklı ve Hayırlı Ömürler Dileriz.

Bir önceki Makalemiz olan Kan Nedir, Kan ve Yapısı, kan yapısı ve görevleri Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Nasıl Buldular: bilgievi ieklerin ksm2 yaşindaki erkek bebek süt içmeyi nasil aliştirmali ibrahim saraçogluElmasıyla meşhur ileski tavadan nasil oyuncak yapabilirim

Çocukların Zeka Gelişimi İçin Nasıl Oyuncak Seçilmeli, Hangi Yaşta Ne İle Oynamalı SerdarHan tarafından 17 Nisan 2013 tarihinde , Sağlık Bilgileri kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Çocukların Zeka Gelişimi İçin Nasıl Oyuncak Seçilmeli, Hangi Yaşta Ne İle Oynamalı isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

s