-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Coğrafyanın İnsan Hayatına Olan Etkileri Nelerdir ?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Coğrafya insan hayatını nasıl etkiler? Coğrafyanın İnsan Hayatına Olan Etkileri Nelerdir sorularının yanıtlarını Vikipedia TR kaynaklı olarak özet ve kısa olarak yazımız devamında bulabilirsiniz.

İnsanın ilk ortaya çıkışından itibaren ve bundan sonraki süreçlerde coğrafya insanların yaşam biçimlerinde büyük bir etkiye sahiptir. İnsanlar tarihi süreç içerisinde yaşayış özelikleri bakımından birbirlerinden ayrılmaya başlamışlardır. Buna binaen insanların yaşayış şekilleri toplumdan topluma farklılık arz eder. Bu farklılığın oluşmasında toplumların beslenme, uğraş alanları ve dilleri gibi etkenler önemli yer tutar. Toplumların farklılaşmasında farklılığı oluşturan etkenlerin teşekkülünün temelinde coğrafyanın etkisi söz konusudur. İnsanın ilk olarak karşılaması gereken ihtiyacı beslenmedir. Çünkü insan bütün canlılar gibi beslenmeden yaşamını sürdüremez. Bu nedenle insanlar ilk olarak beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

Beslenme ihtiyacını karşıladıktan sonra ise barınma ihtiyacı ortaya çıkar. Kendini doğa olaylarından ve vahşi hayvanlardan koruma zorunluluğunu hisseder. Bu düşünce ile barınmak için barınaklar yapılır. Bu barınakların hangi maddeden yapılması gerektiğini ise coğrafya tayin eder. Yine İnsanların dillerinin oluşumunda ve gelişiminde, giyim biçimlerinde, yerleşim şekillerinde, uğraş alanlarında velhasıl kültürel öğelerin teşekkülünde ve kültürün şekillenmesinde coğrafyanın etkisi kaçınılmazdır. Bu saiklerden dolayı insanların yaşadıkları coğrafyanın bilincinde olması gerekir. Yaşamını sürdürdüğü coğrafi bölgeye bu bilinçle yaklaşılırsa coğrafyanın imkânlarını, coğrafyaya zarar vermeden kendi lehine çevirebilir ve coğrafyadan daha bilinçli imkânlar elde edebilir.

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : coğrafya bilgilerine sahip olmanın insan hayatı üzerindeki etkilericoğrafya bilgisinin insanlar hayatına etkisihayatimiz ve coğrafyaçoğrafya insan hayatını nasıl etkilemektedir vikipedicoğrafyanın insan üzerindeki etkisicoğrafya bilgilerine sahip olmanın insan hayatındaki etkilericoğrafya bilgilerini sahip olan insan üzerindeki etkilericoğrafya bilgilerinin insan hayatındaki önemicoğrafyanın insan hayatındaki etkilericoğrafyanın insanlara etkileri nelerdir

Coğrafyanın İnsan Hayatına Olan Etkileri Nelerdir ? SerdarHan tarafından 23 Eylül 2012 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Coğrafyanın İnsan Hayatına Olan Etkileri Nelerdir ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.