Cumhuriyet Kelimesinin AnlamıCumhuriyet Kelimesinin Anlamı,Cumhuriyet yönetimi nedir, cumhuriyet sözlük anlamı Yazımızda Cumhuriyet Kelimesinin Anlamını ve Dar Anlamda Cumhuriyet Nedir, Geniş Anlamda Cumhuriyet Nedir Sorularını Bulabilirsiniz.

Cumhuriyet Kelime Olarak Anlamı Nedir?

Cumhuriyet, kelime olarak Arapça kökenli olan ve 18. yüzyılda Osmanlı Türkçesinden türetilen bir kelimedir. Arapçada cumhur “cemiyet, toplum veya kamu” anlamına gelmektedir. 18. yüzyılda monarşi ile yönetilmeyen Hollanda, İsviçre ve 1789 devriminden sonra Fransa gibi ülkeler Latince respublica veya Fransızca republique kelimesi olan ve cumhuriyet anlamına gelen kelime benimsenmiştir.

Cumhuriyet Yönetimi Nedir?

Devletin halk, kamu yararına çalıştığı ve yönetimdeki insanların halk tarafından seçildiği bir devlet yönetim biçimdir.

1)DAR ANLAMDA CUMHURİYET:Hükümet biçmini ifade eder.En yalın biçimde monarşinin karşıtı olarak tanımlanır.En çok

kabul gören tanımı :devlet başkanı ve devletin diğer organlarının seçimle ve belli süreler için göreve geldiği HÜKÜMET BİÇMİdir.Ancak bazı yazarlar dar anlamda cumhuriyerin tanımını iyice daraltmakta ve veraset dışı yollarla(seçim,darbe,devrim) iş başına gelmeyi yeterli saymaktadırlar.
2)GENİŞ ANLAMDA CUMHURİYET Devlet şeklini ifade eder.Devlet şekillerinin sınıflanmasında önemli bir kriterde egemenliğin kime ait olduğudur.Bu açıdan baktığımızda geniş anlamda cumhuriyet egemenliğin bir kişi(monark) yada zümreye(aristokrasi) değil toplumun tümüne ait olduğu modeli ifade eder.Geniş anlamda cumhuriyet tanımı cumhuriyet ve demokrasiyi özdeşleştirmektedir. Oysa demokrasiz cumhuriyetrler olduğu gibi (sosyalist rejimler örnek olarak verilebilir) sınırlı monarşi(ör:İngiltere , Japonya) şeklinde demokrasilerde vardır.

Konu Arama Kelimeleri:cumhuriyet kelimesinin anlamı, cumhuriyet nedir, cumhuriyet nedir sözlük anlamı, cumhuriyet anlamı nedir


Cumhuriyet Kelimesinin Anlamı SerdarHan tarafından 25 Şubat 2011 tarihinde , Eğitim kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Cumhuriyet Kelimesinin Anlamı isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.