-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Daktilo Nedir Kısaca Daktilo Ne İşe Yarar Hakkında Bilgi Özet


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Kısaca Daktilonun İcadi Tarihçesi ve Daktilo Nedir Kısaca Daktilo Ne İşe Yarar Hakkında Bilgi Özet ve Kısa Olarak burada sizlerle

Daktilo, bir klavye aracılığıyla hareketegetirilen harfleri mürekkepli bir sistemyardımıyla kağıda basarak yazı yazanmakine.

İlk yapılışı 1829′da Teroitli William Austin Burt tarafından gerçekleştirildi. Tipograf adı verilen bu makine elden daha yavaş yazıyordu. Bundan sonraki denemeler pek başarılı olamadı. Aradan 40 yıl geçtikten sonra Sholes 1868′de ilk pratik daktiloyu yaptı. Remington’un 1878′de yaptığı daktilo ise bir dikişmakinesinın üzerine yerleştirilmişti. Şaryo dikiş makinesinin pedalına benzeyen bir pedalladöndürülüyordu. Makine ise silik ve büyük harf yazabiliyordu. Bu mahsurlarının yanında büyük ve pahalı olması piyasaya sürülmesine engel oldu. Remington, Royal Smith gibi Amerikanfirmaları yanında İtalyan Underwood-Olivetti, Alman Olympia, Adler ve Triumph ve İsveç Facit firmaları da daktiloların yapımında görülen çeşitli kusurları yavaş yavaş düzelterek bugün kullanılan daktiloya benzeyen makineler yaptılar.

Sholes’in yaptığı makineyi inceleyen Thomas Edison, elektrikle çalışabileceğini söyleyerek üzerinde çalışmaya başladı. Edison, çubuğun elektromıknatısla hareket ettiği elektrikli daktilomakinesi yaparak 1872′de patentini aldı.

Çeşitli deneme ve üzerinde yapılan çalışmalardan sonra 1930 yılında seri halde elektriklimakinelerin satışına başlandı. Piyasada tutunması, seri iş yapması bunun üzerinde firmalarınçalışmasını sağladı.


Etiketler: daktilo ne işe yarar , kısaca daktilo ne işe yarar ,daktiloyu ne işe yarar, daktilo nedir ne işe yarar ,daktilografı harf çalışmaları , daktilocu ne iş yapar, daktilo özellikleri nelerdir


Bilgi yuvası & Vikipedi Kültür Ansiklopedisi Yararlı Bilgiler Sunar

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: daktilo nedir kısa cadaktilo nun taricesi kisacadaktilo ne işe yarardaktilo nedir kısacadaktilo hakkinda bilgidaktilo nedir ne işe yararmıkroskop dıyafram ne ıse yarar
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Daktilo Nedir Kısaca Daktilo Ne İşe Yarar Hakkında Bilgi Özet SerdarHan tarafından 27 Mayıs 2013 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Daktilo Nedir Kısaca Daktilo Ne İşe Yarar Hakkında Bilgi Özet isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.