Sponsor Bağlantılar


Deniz Gezmiş’in Günlüğü Kitap Özeti


Sponsor Bağlantı

Deniz Gezmiş’in Günlüğü Açıklama

Deniz Gezmiş’in Günlüğü Kitap Özeti – Tanıtımı Ali Yıldırım

Deniz Gezmişin Günlüğü Olarak Duyurulan ancak sonradan kurmaca olduğu belirtilen kitap hakkındaki özet bilgi ve tanıtım notunu sizlere sunmak istiyoruz.

KİTAPTA NELER VAR
Kitap ilk bakışta, Deniz Gezmiş tarafından kaleme alınan notlardan yazılmış izlenimi uyandırıyor. Çünkü, önsözde yazar Ali Yıldırım bu notları bir avukatın arşivinde bulduğunu ve hiçbir satırına dokunmadan yayımladığını ifade ediyor. Aynı bilgiler kitabın arka kapağında da mevcut. Ama kitabı biraz karıştırınca üsluptan önsöz ve arka kapaktaki bilgilerle ilgili kuşkuya düşülüyor. Çünkü yazar, daha ilk sayfada 17 Eylül 1970 tarihini not düşüyor ve şöyle yazıyor: “Evet yarın tahliye oluyorsunuz. 10 Haziran’da gelmiştiniz Sağmalcılar Cezaevi’nden Cihanla….”; 21 Eylül 1970 tarihi notu ise “Arkadaşlarının arasında bir birlik olmadığını görüyorsun” diye başlıyor. Birinci tekil şahıs kullanılmayan, daha çok Deniz Gezmiş’le sohbet havasında olan bu satırlar daha çok yazar tarafından kaleme alındığı izlenimini bırakıyor. Dikkatli bir okurun, daha önce çıkan kitaplar ve gazete haberlerinden yola çıkılarak bu kitabın yazıldığını anlaması mümkün.

Anı Edebiyat

...

Bir heyecanla toz toprak içindeki dosyaların arasına daldım. Arşivi ayıklamaya başladım. Çoğunu atmaya kıyamadığım bir çok önemli olayla ilgili dava dosyası buldum orada. İşte bu dosyaların birinin kapağında “Deniz Gezmiş’in Günlüğü” yazıyordu. İnanamadım kapak yazısına. Büyük bir hızla karıştırdım dosyayı. Pelur kağıda daktilo ile yazılmış 246 sayfadan oluşuyordu. İlgiyle okudum günlüğü. Deniz mi yazmıştı, bir başkası mı? Kim yazmıştı, ne zaman yazılmıştı? Bu konuda dosyada herhangi bir ipucu yoktu. Dosya ile ilgili kimseye ne bir şey sordum ne de söyledim.

İbrahim Bey de dahil hiçbir avukata haber vermeden aldığım bu dosyayı yıllarca sakladım. Üzerinden 25 yıl geçti.

Deniz Gezmiş’in Günlüğü’nü o arşivde bulduğum şekli ile olduğu gibi yayınlıyorum. Düzeltme yapmadan, hiç bir ekleme ve çıkarmada bulunmadan…
-Ali Yıldırım-

Bir önceki makalemiz olan Rüyada Padişah Görmek,Anlamı,Tabiri,Açıklaması,Ne Demek başlıklı makalemizde Açıklaması, Anlamı ve Ne Demek hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: kolej günlüğü kitabı özeti

Deniz Gezmiş’in Günlüğü Kitap Özeti SerdarHan tarafından 15 Ekim 2011 tarihinde , Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.
Sponsor Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
Deniz Gezmiş’in Günlüğü Kitap Özeti isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!