-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Deniz Turizmi Nedir?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Ülkemizde Deniz (Kıyı) ve Plaj Turizmi Hakkında Bilgiler

Yurdumuzda yapılan turizm faaliyetleri arasında en çok turisti ülkemize çeken Deniz Turizmidir. Mevsimsel bir turizm biçimi olan Deniz Turizmi ile nisan ve eylül ayları arasında milyonlarca turist Ege ve Akdeniz Sahillerimize akın etmektedir. Sizlere bu yazımızda öncelikle Deniz Turizmi Nedir ve Plaj Turizmi Nedir sorularının yanıtlarını vermek istiyoruz.

deniz turizmi

Deniz Turizmi Nedir?

Deniz Turizmi Sahile Kıyısı olan bölgelerde yapılan ve ağırlıklı olarak Plaj Turizmi yada diğer tabiri ile Kıyı Turizmi, Yat Turizmi gibi bir kaç farklı dalı bulunan turizm biçimidir. Ülkemizde Deniz Turizmi ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege Bölgelerimizde yapılmakta olup, öne çıkan turistik yerlerimizin başında ise Ege bölgesinin güneye bakan kısımları, İzmir,Çeşme,Aydın,Ayvalık,Kuşadası,Bozburun,Datça Marmaris, Bozburun ve Göcek gibi bölgeler, Akdeniz Bölgemizde ise Antalya,Side,Kaş, Kalkan, Mersin Kız Kalesi,Anamur gibi bölgeler gelmektedir. Antalya, Aydın ve Güney Ege Bölgesindeki Turistik Tesislerde genelllikle yabancı turistler konaklarken, Mersin Bölgesinde ise ağırlıklı olarak Yerli Turistler Konaklamaktadır. Yurdumuzn sahile kıyısı uzun olan ancak iklimi ve sürekli yağış alması nedeniyle Deniz Turizminin tam anlamıyla yapılamadığı Karadeniz Bölgesinde ise Kastamonu ilimizin Cide, Bozkur,Abana, İnebolu ve Çatalzeytin ilçeleri, Sinop Gerze ,Karaburun, Samsun ilimiz ve diğer Karadeniz illerinde yaz aylarında bir yada iki aylık periyotta Deniz Turizmi Yapılabilir.

Plaj Turizmine Alternatif Öneriler

Ülkemizdeki ağırlıklı turizm yöntemi olan Plaj Turizmi mevsimsel bir turizm yöntemi olduğu için geriye kalan dönemlerde bu alanda kullanılan konaklama tesisleri atıl vaziyette durmaktadır. Bu yüzdendir ki bu konaklama tesislerinde Kongre Turizmi gibi seminerler gibi maddi kazanımları yüksek ve dört mevsim yapılabilecek turizm faaliyetleri yapılabilir.

Serdar Yıldırım

(Konumuz Sitemiz için hazırlanan özgün bir makale olup izinsiz kopyalanması durumunda yasal tüm haklarımız saklı bulunmaktadır.)

Bir önceki makalemiz olan Cilt lekeleri ve lazer tedavisi başlıklı makalemizde Cilt, cilt bakım önerileri ve cilt bakımı ve güzellik hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: deniz turizmi nedirdeniz turizmideniz turizmi nedir kısacadeniz turizmi hakkında bilgideniz turizm nedirplaj turizmiyaz deniz turizmigümüldür denizizmir denizisahil turizmi nedir

Deniz Turizmi Nedir? SerdarHan tarafından 8 Haziran 2012 tarihinde , Gezi Rehberi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Deniz Turizmi Nedir? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.