Diyafram Nedir? – Diyafram Neye Denir ?
Diyafram vücudun karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran, kastan ya pılmış bir organdır. İçinde yemek boru sunun yani özofagusun geçtiği bir delik vardır.Diyaframın doğuştan yırtıkları olabilir.

Veya yemek borusunun içinden geçtiği deli ğin aşırı derecede geniş olduğu hallerde bir fıtıktan yani diyafram hernisinden söz edilir.Doğumdan sonraki günlerde başlayan ve her memeden sonra görülen kusmalarda doğuştan diyafram fıtığından şüphe edile bilir. Teşhis röntgen filmi ile konulabilir.Çocuğa koyu besinler vermek, biraz dik yatırmak, mide kasılması dolayısıyla mide suyunun geriye gelişini önleyecek ilaçlar vermek suretiyle kusmaların önü alınabi lir.

Wikipediaya Göre İse

Diyafram, göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran kasa verilen isimdir.

Kas-kiriş karışımı bir organ olan diyafram, göğüs kafesine bağlıdır. Solunumda görev alır ve çalışması beynin iki diyafram siniri aracılığıyla yönlendirilir. Diyafram, üç delikle yemek borusuna, aorta ve alt ana toplardamara açılır. Diyafram, nefes aldığımızda kasılır ve düzleşir. Nefes verdiğimizde ise gevşer ve kubbeleşir.

Göğüs ve karın boşluğunu birbirinden ayıran diyaframın diğer bir adı da karın kasıdır.

Soluk verirken; diyafram kası yukarı doğru kubbeleşir, göğüs kafesinin hacmi azalır, iç basınç artar ve karbondioksit dışarı verilir.

Soluk alırken; diyafram kası düzleşir, göğüs boşluğunun hacmi artar, iç basınç düşer ve akciğere hava dolar.

Her nefes alıp verdiğimizde diyafram ile birlikte göğüs boşluğu da hareket eder.

Ayrıca diyafram kası çizgili bir kas çeşididir.

Nefesal.png Nefesver.png

Diyafram kası kasıldığında göğüs genişler göğüs boşluğu bir vakum gibi işlev görerek akciğerlere hava dolmasını sağlar. İkinci derecedeki yardımcı kaslar olan omurgalar arasındaki kaslarda genişleyerek ve kasılarak bu nefes alıp verişe yardımcı olurlar. Ayrıca boyun kaslarının da bu fonksiyonda az derece payları vardır. Sadece göğsün üst kısmından akciğerleri çok zorlayarak nefes alıp vermek enerjiyi verimli kullanmada çok sıkıntılı durumlar yaratır. Akciğerlerin kapasitesi tam olarak kullanılamaz. Bu şekilde bir nefes almada 500 -700 cc hava akciğerlere dolar. Diyafram kası,omurga kasları ve boyun kasları tam fonksiyonel kullanıldığında akciğerlere 2500cc – 3000cc hava doldurulur. Bu da akciğerlerin alabildiği en yüksek hava miktarıdır.

Kaynaklar:http://tr.wikipedia.org/wiki/Diyafram_(kas) ve http://www.saglikkutuphanesi.net


Diyafram Nedir? – Diyafram Neye Denir ? SerdarHan tarafından 29 Ekim 2010 tarihinde , Egitim - Dersler - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.

  yeni 10
Benzer Konular
Diyafram Nedir? – Diyafram Neye Denir ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
5 responses to “Diyafram Nedir? – Diyafram Neye Denir ?”
 1. burak diyor ki:

  doktor olalım

 2. sedef kargı diyor ki:

  benim aradığım bu değil ben graham bell falan bulmuş diyorlar

 3. sedef kargı diyor ki:

  graham bell diyafram dan yola çıkarak birşey icat etmiş ben bu diyaframı istiyorum nerde bulabilirim ?

 4. İLAYDA diyor ki:

  yardımınız için teşekkürler

 5. adige elif diyor ki:

  şişkolaştığında nefes verio zayıfıyladığında nefes alıo ve göğüs kafesi alçalır yazdığınız yerde gğüs yazmışsınız

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.