-----Sponsor Bağlantılar-----

DNAnın temel yapı birimi nedir ? – DNA Nedir -RNA Nedir ?

-----Sponsor Bağlantı-----

Sponsor Bağlantı

DNA

Çekirdek içindeki DNA ve RNA moleküllerine kısaca nükleit asit denir. Nükleit asitler bir canlının yaşamını sürdürmesi için şart olan moleküllerdir. Çünkü hücre içindeki tüm hayatsal faaliyetler için nükleik asitlere ihtiyaç vardır. Nükleit asitler nükleotitlerden oluşmuştur.

DNA

Organik bazlar: Adenin(A), Guanin(G), Timin(T), Sitozin(C) ve Urasildir(U).
Şekerler: Beş karbonlu şekerler olup, Riboz ve Deoksiriboz şekerleridir. Nükleotitler taşıdıkları bazlara göre aşağıdaki gibi isimlendirilirler:

Guanin taşıyorsa: Guanin nükleotit
Adenin taşıyorsa: Adenin nükleotit
Timin taşıyorsa: Timin nükleotit(Sadece DNA’da bulunur)
Sitozin taşıyorsa: Sitozin nükleotit
Urasil taşıyorsa: Urasil nükleotit(Sadece RNA’da bulunur)

Nükleotitler taşıdığı şekere göre de isimlendirilebilir. Deoksiriboz şekeri bulunduran nükleotitlere deoksiriboznükleotitler, riboz şekeri taşıyanlarada riboznükleotitleri denir.

DNA Nedir?
DNA çekirdekte bulunan ve taşıdığı genler sayesinde hücredeki hayatsal faaliyetleri yönetir. Yapısında Adenin, Guanin, Timin ve Sitozin bulundurur. Yapısında taşıdığı şeker ise Deoksiribozdur. En önemli özelliği kendini kopyalayabilmesidir. Sarmal iki nükleotit dizisinden oluşmuştur. Bu nedenle A=T ve C=G olur. DNA’nın iki ipliği biribirine hidrojen bağlarla bağlanır. Bir iplikteki Adenin diğer iplikteki Timin ile birleşir. Guanin ise diğer iplikteki Sitozin ile birleşir. A ile T birleşirken 2, C ile G birleşirken 3 hidrojen bağı oluşur.

RNA Nedir?
Çekirdek ve sitoplazmada bulunur. DNA’nın yönetimindeki protein sen¤¤¤inde önemli görev yapar. Yapısında riboz şekeri ile beraber Adenin
Urasil, Sitozin ve Guanin bulunur. DNA üzerinden sen¤¤¤lenir. Sarmal bir nükleotit dizisinden oluşur. Bu nedenle Adenin Urasile ve Guanin Sitozine eşit değildir.

...

Elçi RNA(mRNA): Kromozom üzerindeki genlerde 20 değişik amino asidin nasıl dizilerek protein yapılacağını şifreler halinde yazar ve bunları ribozoma götürerek protein yapılmasını sağlar.
Taşıyıcı RNA(tRNA): Elçi RNA’daki şifrelere uygun amino asitleri ribozomlara götürür.
Ribozomal RNA(rRNA): Proteinlerle beraber Ribozomu yapar.

DNA temel yapı birimi nedir?
DNA nın temel yapı birimi organik bazlar(Adenin-Timin-Guanin-Sitozin) 5 karbonlu deoksiriboz şekeri ve fosfattan meydana gelmiştir.Sarmal bir merdiven olan DNA ortada organik bazlar( Adenin -Timin)veya(Guanin-Sitozin) şeklinde kenarlarında 5 karbolı şeker ve fosfat ile bağlanmıştır.

Bülent Dilekoğlu

Fen ve Teknoloji Öğretmeni

İSTİKLAL İ.Ö.O/SAMSUN

Kaynak:http://www.solizm.com/

Nasıl Buldular: proteinlerin yapı birimleri nelerdirproteinlerin yapı birimi nedirproteinlerin yapı birimiproteinlerin temel yapi birimi nedirproteinlerin yapı birimleriproteınlerin temel yapı birimidna nın açılımı nedirORGANİK BAZLAR NELERDİRsitozin nedir kısacarna\da bulunan organik bazlar

DNAnın temel yapı birimi nedir ? – DNA Nedir -RNA Nedir ? SerdarHan tarafından 27 Ekim 2010 tarihinde , Egitim - Dersler - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.
Sponsor Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
DNAnın temel yapı birimi nedir ? – DNA Nedir -RNA Nedir ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!