-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Doğal Afetler Nelerdir ? Hakkında Özet Bilgi


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Doğal Afetler Hakkında Ansiklopedik Bilgi

Eğitim alanındaki konu anlatımlarımızda ülkemizde sıklıkla görülen Doğal Afetler Hakkında Özet Bilgileri sizlerle paylaşarak devam ediyoruz. Bilindiği üzere ülkemizde Deprem,Sel, Toprak Kayması gibi bir çok doğal afet görülmekte ve bu yüzden her yıl ülke genelinde milyarlarca lira zarar olmakta ve yüzlerce insanımız canından olmaktadır. Bu yazımızda Doğal Afetler Hakkında Kısa Bilgileri Sizlere sunduk umarım yararlı olacaktır.

doğal afetlerin resimleri

Şimdi Doğal Hakkında Sizlere Kısa Bilgi Verelim

Doğada hiçbir şey durağan değildir yenisininde. Gerçekte doğa, düzenli değişimlere sahiptir.
Bu değişimler bazen önceden tahmin edilebilir gelişmelerdir veya mevsimsel hava koşullarında olduğu gibi normal bir döngüsel olaylar dizisidir. Buna rağmen büyük çoğunluğu önceden tahmin edilememektedir. Önceden tahmin edilemeyen bir olay meydana geldiğinde ve bu olay olağanüstü bir özellik gösterdiğinde hem insanlar, hem de çevrenin diğer öğeleri için bir tehlike halini alır. Bu durumda, böylesi bir olay, doğal afet olarak tanımlanır.
Doğal afet kavramının ortaya çıkışı ile ilgili bir diğer özellik ise, doğal bir çevrede varlığını sürdüren toplumların beklenmedik bir anda canlarının, mallarının ya da güvenliklerinin tehlikeye girmesi veya yok olmasıdır kıbrıslılarda. Bunlar çığ, kıyı erozyonu, kuraklık, deprem, sel, sis, don, dolu, toprak kayması, yıldırım, kar, kasırga (tropikal siklon, tayfun), hortum, volkanik patlamalar, tsunami ve rüzgârdır. Bazı çevresel bozulmalar da bir afet nedeni olabilir veya bunların yayılmaları bir afetin ortaya çıkmasına sebep olabilir (sözgelimi, ormanların yok edilmesi ve çölleşme gibi ) hızlıcada.

En genel tanımıyla afet; insanların yaralanmalarına ya da yaşamlarını yitirmelerine neden olan ve/veya mal, tarım ve çevreye zarar veren tehlikeli durumlar veya olaylardır.
Sıklık ve tehdit: Bazıları çok sık meydana gelirler ve bu nedenle de diğerlerine göre çok daha büyük bir tehdit oluştururlar
Etki süresi: Bazıları uzun bir dönem sonrasında biterken, bazıları ise süre sınırlamasına sahip değildir (bir hortum sınırlı bir sürede sona ererken, bir kuraklık yıllarca sürebilir).
Başlangıç hızı: Bazı felaketler aniden bazıları da günler ya da saatler güvenininde öncesinden uyararak meydana gelirler
Etki alanı: Bazı felaketler küçük bir alanda etkili olurken bazıları ülkenin tamamını etkileyebilirler. Bazıları ise tek bir afetin neden olduğu ve başlangıçta küçük bir alanda etkili olan fakat zincirleme reaksiyonlarla diğer birçok afete de sebep teşkil eden ve böylece çok daha büyük alanlarda etkisini gösteren felaketlerdir

Tahrip gücü: Bu durum çoğunlukla zararın tipine göre değişir.

Doğal Afetler Nelerdir?
a) Deprem
b) Kuraklık,
c) Su Baskını (sel),
d) Volkan Patlaması
e) Kaya Düşmesi,
f) Fırtınana, Kasırga, Tayfun, Hortumlar,
g) heyelan,
h) Tsunami (Dev dalgalar),
i) Çığ.
j) Göktaşı düşmesi
k) Ani iklim değişimleri
l) Doğal radyasyon

Doğal Afetler Hakkında Bilgileri Sizlerle Paylaşmaya Çalıştık Umarım Yararlı Olmuştur.

Bir önceki makalemiz olan Sarı Gelin başlıklı makalemizde Türkü Hikayeleri ve Türküler ve Hikayeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : Doğal Afetler Hakkında Bilgidogal afetler ile ilgili bilgilerdoğal afetler ansiklopedik bilgidogal afetler ile ilgili yazıdoğal afet nedir kısaca özetdoğal afetler hakkında ansiklopedik bilgidoğal afetin özetidoğal afetler hakın da kısa bilgidoğal afet nedir kısa bilgidoğal afet kısa özet

Doğal Afetler Nelerdir ? Hakkında Özet Bilgi SerdarHan tarafından 21 Temmuz 2012 tarihinde , Bilgi Dağarcığı kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Doğal Afetler Nelerdir ? Hakkında Özet Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

s