Domalan (Trüf) Mantarının Faydaları YararlarıDomalan mantarının faydaları yararları,Trüf Mantarı,Mantar Domalan

Bulunması ve toplaması çok zor bir mantar olan domalan (trüf) mantarı, bir o kadar da lezzetli ve faydalı bir besindir. Diğer bazı mantarlar gibi zehirli değildir.

,domalan mantarı,domalan mantarı resimleri,domalan mantarının yararları,domalan mantarının faydaları

Özellikle protein açısından çok zengin olan domalan mantarı, et niyetine yemeklere katılabilir. Ayrıca, afrodizyak etkileri ile de bilinmektedir.

 

Nisan yağmurlarının ardından çıkan ”domalan” mantarı Konya, Karaman ve Aksaray’da vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.

Oldukça nadir bulunan bir tür olan, domalan otunun çıktığı yerlerde toprak altında yetişen ve patatese benzeyen domalan mantarı, bu yıl bol yağış nedeniyle arazide fazlaca bulunuyor.

Domalan mantarının bol olmasını fırsat bilen Konya, Karaman ve Aksaray’da yaşayan vatandaşlar ise, adeta arazilere akın etti.

Mantar toplamaya genellikle gruplar halinde çıkan vatandaşlar, topladıkları mantarı ya evde tüketiyor ya da semt pazarlarına, marketlere veya lokantalara kilosu 10-15 liradan satıyor.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Ercüment Yılmaz, domalan mantarının bol yağışlar nedeniyle bu yıl arazide fazlaca bulunduğunu belirterek, özellikle Karaman’da bu türün tüketiminin yaygınlaştığını bildirdi.

”EN İYİ HEDİYE DOMALAN”
Domalanın çok lezzetli bir mantar türü olduğunu anlatan Yılmaz, ”Genellikle evde tüketilmek için toplanıyor. Ancak iyi para etmesi nedeniyle satmak için toplayanlar da var. Geçen yıllara göre fiyatı biraz düşmüş olsa da domalan mantarı, kilosu 10-15 liradan alıcı buluyor” dedi.

Domalanın el ayak değmemiş arazilerde daha kolay bulunabildiğini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

”Bölgemizde çok fazla ilgi görüyor. Şu sıralar Karaman’da birçok kişinin aracının arkasında domalan toplamakta kullanılan demir çubukları görebilirsiniz. Mesai çıkışı insanlar araziye domalan toplamaya gidiyor. Hafta içi hafta sonu fark etmiyor. Hemen her gün arazide başları öne eğik, çok sayıda gruba rastlamak mümkün. Karaman’da bu dönemde en güzel hediye ise domalan mantarıdır. Adana ve Antalya’da yaşayan ağabeylerime ben kargoyla gönderdim. Birçok kişi il dışında, hatta yurt dışında bulunan akrabalarına domalan gönderiyor. ”

Yılmaz, bazı insanların bu aylarda topladıkları domalanı derin dondurucuya koyup aylarca tükettiğini vurgulayarak, domalanın özellikle pilavla birlikte tüketildiğini, közde, kavurma veya kızartmanın da tercih edilebileceğini söyledi.

”ZEHİRSİZ BİR TÜR”
Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Celaleddin Öztürk ise ”terferia” cinsi olan bu mantar türünü toplamak için nisan yağmurlarının ardından insanların arazilere çıktığını bildirdi.

Kumlu topraklarda yetişen domalanın yenilebilir, zehirsiz bir tür olduğunu dile getiren Öztürk, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri’nde daha yaygın olmakla birlikte, bu türü domalan otunun yetiştiği yerlerde bulmanın mümkün olduğunu kaydetti.

Öztürk, domalan mantarına bu derece yoğun ilgi gösterilmesinin afrodizyak etkisinden kaynaklandığını düşündüğünü, bu yüzden çok aranan bir tür olduğunu, diğer mantarlar gibi protein açısından zengin olduğunu sözlerine ekledi.

Bir önceki Makalemiz olan Mutlu bir aileye Sahip olmanın kuralları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Domalan (Trüf) Mantarının Faydaları Yararları SerdarHan tarafından 28 Mart 2011 tarihinde , Alternatif Tıp kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Domalan (Trüf) Mantarının Faydaları Yararları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.