-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Eğitim İle İlgili Deyimler, Özlü Sözler Atasözleri Ve Anlamları


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Eğitim İle İlgili Deyimler, Özlü Sözler Atasözleri Ve Anlamları Nelerdir sorusunun yanıtını sizlere örnek deyimler ve atasözleri ile açıklamalı ve kısa bir özet ile sunmak istiyoruz.

Edebi, edepsizden öğren. (Edepsiz kişinin hareketlerini gören, sonuçlarını izleyen kişi, bunların kötülüklerini görür ve yapmamaya çalışır.)

Benim Oğlum Bina Okur Döner Döner Bir Daha Okur

( Bir sonuca varmak için çaba sarfetmek gerekir, sadece gösteriş yaparak veya çabaladığını düşünerek insanlar başarı elde edemezler )

deyimler-sozlugu-nedir (1)

Hocanın (imamın) dediğini yap (söylediğini dinle), arkasından gitme (yaptığını yapma).
(Bir din görevlisinin anlattıkları dinin buyruklarıdır. Ancak insan beşerdir, şaşar. O da hatalı, kusurlu olabilir; hatta bile bile yanlış da yapabilir, söyledikleriyle yaptıkları birbiriyle çelişebilir. Bu bakımdan dikkatli ol; bu gibi yanlış yola sapmışların peşinden, onlar dinin buyruklarını anlatıyorlar diye sakın gitme.)

Sanatını ustadan öğrenmeyen (görmeyen) öğrenemez. (Her işin, her sanatın kendine göre birtakım incelikleri vardır. Çok çalışmak, kendi kendine çalışmakla bu incelikler öğrenilemez. Bu incelikler, pek çok deneme yapmış ve tecrübe kazanmış ustadan öğrenilir ancak. Çünkü usta denen kişi, kendinden öncekilerin tecrübelerinden yararlanan, sanatını gereği gibi öğrenip işinin sırlarını bilen kişidir.)

Ağaç yaş iken eğilir.

Çocuklar mutlaka küçük yaşta eğitilmelidirler. Bu yaşlarda işlenmeye, her türlü bilgiyle donatılmaya elverişlidirler. Zaman geçip de büyüdükçe eğitilmeleri zorlaşır. Yaşlı insan kolay kolay eğitilmez. Onlar tıpkı kuru bir ağaç gibidirler. Eğilmezler, buna zorlanırlarsa kırılırlar. Bu sebeple onlara yeni bir davranış kazandırmak imkânsız gibidir.

Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur.

Büyüklerin küçükler üzerinde büyük bir etkisi vardır. Çocuklar, çokluk büyüklerini örnek alırlar. Onlardan ne görürlerse onu yapmaya çalışırlar. Bu sebeple, anne-babanın çocuklar, büyüklerin de küçükler üzerindeki etkisi, eğitim açısından oldukça önemlidir.

Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır

Kimi görgüsüz ve eğitimsiz kimseler bir rastlantı sonucu lâyık olmadıkları önemli bir işin başına geçseler ya da bir mevki elde etseler, aptalca davranmaya, o yerin adamı gibi görünmeye ve böbürlenmeye başlarlar. Dahası, bunun kendi hakları olduğunu da ileri sürerler.
Abdalın atından daha değerli birşey yoktur. Ona binince rahatladığı için, kendini varlıklılarla eş değerde görür.
Yokluk içinde bulunan, aşağılık duygusunu yenememiş kişiler en değerli gördükleri şeyleriyle kendilerini göstermek isterler.

Sizlerde kendi elinizde bulunan deyimleri bizlerle paylaşarak yardımcı olabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Sen Yeter Ki İste Programı Başvuru Formu? başlıklı makalemizde atv sen yeterki iste, sen yeterki iste başvuru ve www.senyeterkiiste.com hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: eğitim ile ilgili deyimlereğitimle ilgili atasözleri ve anlamlarıBilgi ile ilgili ata sözlerieğitimle ilgili atasözleriegitim ile ilgili atasozlerieğitimin önemini anlatan atasözleriegitim ile ilgili atasozuegitimle ilgili deyimlercaliskanlik ve egitim ile ilgili atasözlerieğitim ile ilgili deyim

Eğitim İle İlgili Deyimler, Özlü Sözler Atasözleri Ve Anlamları SerdarHan tarafından 18 Nisan 2013 tarihinde , Bilgi Sözlük kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Eğitim İle İlgili Deyimler, Özlü Sözler Atasözleri Ve Anlamları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

s