-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

El Çatlaması – El Çatlaması Çözüm Yolları – El Çatlaması Bitkisel Çözüm


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

El ve ayak derilerinin yarılması. Bilhassa kuru ciltlerde, soğukla fazla teması olanlarda daha sık görülür. ilk önceleri ince ince olan yarıklar zamanla büyür. Sık sık kanar. Çatlak yerlerin soğuktan temasının kesilmesi, ıslak bırakılmaması, ilk alınacak tedbirlerdir. Küçük bir şişeye limon sıkılıp, üzerine iki misligliserin konup çalkalanır. Gece yatarken çatlak yerler bununla oğulur. Çatlaklar geçene kadar parfümlü bir el kremi kullanılmamalıdır. Çünkü parfümün ilaveten tahriş edici bir etkisi olabilir

Eller sıcaklık ve mevsim değişikliklerine, kimyasal maddelere, darbelere, mikroplara, sık olarak maruz kaldığı için bakımı önemlidir. Nitekim islamiyette de yemekten önce ve sonra el yıkamak önemli bir sünnettir. Hadis-i şerifte Yemekten evvel elleri yıkamak Yoksulluğu, yemekten sonra yıkamak isegünahları giderir. Diğer bir rivayette, Yemekten evvel ve sonra elleri yıkamak fakirliği yok eder. buyrulmuştur.

Eller temiz ve mikropsuz olmalıdır. deterjan ve suyun el temizliğinde sık kullanılması cildin üst tabakasını harap eder ve çatlaklara yol açabilir. Bazıciltler çatlamaya müsaittir. Hatta bazı vakalarda ağrılı

çatlaklar meydana gelebilir. Elleri yıkarken ılık su ve basit bir sabun kullanılmalıdır. Eller kuru bir havluyla parmak araları ile birlikte tamamen ve nazik bir şekilde kurulanmalıdır. Korunmasız ellerin temizlikte kullanılan kimyasal maddelere hatta şampuana maruz kalması çatlamayı arttırır. Bu tip maddeler üretici firmanın tavsiyesinden fazla bir dozda kullanılmamalıdır. Çıplak eller terpentin, tuz ruhu, petrol ve kuru temizleme sıvıları gibi çözücülerden korunmalıdır.

Elleri korumak için plastik eldivenler kullanılabilir. Fakat bazı kimselerde bunlar allerji yapabilir. Bu şahıslar plastik eldiveni bir bez eldivenin üzerine giymelidir veya eldiveni 10-15 dakikadan fazla kullanmamalı, eller terleyince çıkarmalıdır. Eldivenin içine sabun, su, Deterjan geçmemeli, geçtiyse çıkarılıp kurutulmalıdır. Ellerin kirlenmesine sebeb olan işlerde de eldiven veya koruyucu bir krem kullanılmalıdır.

El çatlaması bazı deri hastalıklarında da meydana gelebilir. Sedef Hastalığı, kontakt dermatit, kimyasal maddeler çatlaklara yol açan sebeplerdendir.

El Çatlamasının Bilgisel çözümüne yönelik olarak Saglikliol.net isimli siteden aldığımız çözüm yolunu sizinle paylaşmak istiyorum

Bu tip çatlaklar genelde dış etkenlerden meydana gelmektedirler. Ya zorluklarla dolu bir iş ya da hava de­ğişimi veya soğuk havada ellerin çatlamasına neden olmaktadır.

Ellerde meydana gelen bu tip çatlaklar içi kırmızı çiz gili olup tedavi edilmezlerse egzamaya dönüşebilirler. Elle rin bu şekli alması zamanla olur, ilk önce bunlara karşı koyan ellerde bir şey gözükmese de zamanla direnci azalır ve ellerde deformasyon başlar.

Yapılan işe göre elleri korumak için eldiven takmakta her zaman fayda vardır ve Bolca salatalık yemek ve A, B, C vitaminlerini tüketmek gerekmektedir.

Kullanılan malzemeler Şunlardır:
Akhuş tomurcuğu
Balmumu
Zeytinyağı ve su

Hazırlanışı şu şekildedir :
Bütün malzemelerden birer tutam alarak bir kaba ko yun. Yeteri kadar su ekleyip merhem kıvamına gelince ye kadar kaynatın. Daha sonra süzerek çıkartın ve çatla yan yerlere sürün.

Kullanılan malzemeler:
Papatya ve süt

Hazırlanışı şu şekildedir :
Birkaç tutam papatya, bir bardak sütün içinde bir ge ce boyunca bırakılır. Daha sonra bu sıvı bir pamuk yar­dımı ile çatlakların olduğu yerlere sürülür.

Bir önceki makalemiz olan 2011 Makyaj Önerileri - 2011 Makyaj Modası başlıklı makalemizde 2011 makyaj modası, 2011 Makyaj Trendleri ve bakım sırları hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : el çatlamasına ne iyi gelirel çatlamasıellerde çatlamaellerin çatlamasıel catlamasi ne iyi gelireldeki çatlaklara ne iyi gelirel catlaklarina ne iyi gelirellerin çatlamasına ne iyi gelirel çatlamasına bitkisel çözümellerdeki çatlaklara ne iyi gelir

El Çatlaması – El Çatlaması Çözüm Yolları – El Çatlaması Bitkisel Çözüm SerdarHan tarafından 9 Ekim 2010 tarihinde , Bakım ve Güzellik kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
  yeni 10
Benzer Konular
El Çatlaması – El Çatlaması Çözüm Yolları – El Çatlaması Bitkisel Çözüm isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
4 responses to “El Çatlaması – El Çatlaması Çözüm Yolları – El Çatlaması Bitkisel Çözüm”
 1. Dilanur Taşcı diyor ki:

  Yaa güzel paptya ve süt ama bişey sorcm
  Nasıll bi tutampapatya oluo 😀
  Ama tesekkür ederim denycem faydalı Olmasını umuyorum 😉

 2. SerdarHan diyor ki:

  :)

 3. Brk Bln diyor ki:

  Neden internet üzerinde en küçük sorunlar bile en kötü haliyle anlatılıyor?
  El çatlakları egzamaya dönüşebilir diorsunuz.Bilgisiz biri olsa egzamanın bir belirtisi zanneder.Ama bilmiyor ki sadece ufak bir el çatlamasından ibaret olup zamanla geçme ihtimalinin %99 olacağını :)

 4. SerdarHan diyor ki:

  Bunu Biz Değil Uzmanlar söylüyor..

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.