Embriyoloji Nedir,Tanımı, Gelişimi Hakkında Özet BilgiEmbriyoloji Nedir,Tanımı, Gelişimi Hakkında Özet Bilgi Vikipedia TR kaynaklı özet ve kısa bilgi notumuz ile sunmak istiyoruz.

Embriyoloji

Embriyonun oluşmasını ve gelişmesini inceleyen biyoloji dalı. İlk embriyoloji çalışmalarının çok eskiden, daha antikçağda yapıldığı söylenebilir. Kuş yumurtası gibi yenen yumurtalar insanları ilgilendirmiş ve yumurta hakkında ilk bilgiler o dönemde edinilmişti. Yunan düşünürü Aristoteles’in kuş yumurtalarının gelişip civciv olmaları konusunda ortaya koyduğu sorunlar bugün bile geçerliliğini sürdürmektedir. Orta Çağ’da kimi araştırıcılar, bu arada Albertus Magnus bu konuda az bir gelişme sağlamış, fakat embriyoloji biliminin asıl gelişmesi Rönesans’tan sonra olmuştur. 1600′lerde Fabricilus, civcivlerin ve insan yavrularının gelişmesi konusunda, doğrudan doğruya gözleme dayanan iki bilimsel araştırma yayımladı. Aynı yüzyılda Harvey de embriyoloji ile ilgili çalışmalar yaptı. 18. yüzyıla kadar embriyon hakkında bilgiler oldukça karışık ve eksik olarak kaldı. 18. yüzyılda yaşayan Caspar Friedrich Wolff, tavuk yumurtasındaki değişiklikleri ve embriyonun gelişmesini inceleyip ortaya koydu. Daha sonra ilerleyen çalışmalarla embriyon tam anlamıyla incelenip tanındığı gibi, embriyonun gelişmesi üzerinde birtakım deneyler de yapılmaya başlandı.
Embriyoloji bilimi bütün bu çalışmalar sonunda günümüzde şu bölümlere ayrıldı:

  • Tanımlamalı embriyoloji
  • Karşılaştırmalı embriyoloji
  • Nedensel embriyoloji
  • Kimyasal embriyoloji

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.


Embriyoloji Nedir,Tanımı, Gelişimi Hakkında Özet Bilgi SerdarHan tarafından 9 Kasım 2012 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Embriyoloji Nedir,Tanımı, Gelişimi Hakkında Özet Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.