Emeklilik bekleyenlere müjde – Erken EmeklilikErken Emeklilik

Emekli olmak için yaş haddinin dolmasını bekleyenler, genel sağlık sigortası kapsamına alınıyor Genç’ emekliler, yasal değişiklik sonrasında çalışanların sağlık haklarına sahip olacak. Hükümet, sosyal güvenlikte yeniden yapılandırma müjdesinden sonra, şimdi de emeklilik için yaş sınırını bekleyenleri gündemine aldı.

Çalışanların faydalandığı hizmetlerden faydalanabilecekler
Prim gün sayısını doldurup, emeklilik yaşını bekleyenler sağlık hizmetinden şu anki uygulamada yararlanamıyor. Bu konuda yeni bir açılım yapmayı planlayan Sosyal Güvenlik Kurumu, mevzuatta yapacağı değişiklikle söz konusu kişilere genel sağlık sigortası kapsamındaki tüm hizmetleri açacak. Konuyla ilgili olarak yasal değişiklik için çalışıldığı öğrenildi. Yapılacak değişiklik için çeşitli formüller üzerinde duruluyor. Değişiklik sonrasında, emeklilik yaşını bekleyenler, çalışanların sağlık haklarına sahip olacak. Yani bir çalışanın yararlandığı tüm sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

Sosyal güvenlik reformundan sonra, emeklilik için gerekli prim gün sayısını doldurup emeklilik yaşını bekleyenler için sağlıkta yeni bir dönem başladı. 5510 sayılı sosyal güvenlik reformuna göre, herhangi bir sigortalı gün sayısını doldurup yaş için beklemeye başlarken, işinden ayrılırsa; sağlık hizmetlerinden 100 gün süreyle yararlanabilir. Bu sürenin sonunda ise, sağlık hizmetinden yararlanabilmek için genel sağlık sigortası primini her ay kendisinin ödemesi gerekiyor. Bir diğer yöntem ise, eş üzerinden sağlık yardımı alabilmek. Ancak genellikle bu yöntemler emekliliğini bekleyenler tarafından kullanılamıyor ve mağduriyet yaşanıyor.

SGK yeni formül arayışında

Bu konuda gelen şikayet ve başvuruların artması üzerine, Sosyal Güvenlik Kurumu da harekete geçti. Emeklilik için yaşı bekleyenlerin sağlık hizmeti alabilmesi için neler yapılabileceğini değerlendiren kurum, yapacağı yasal değişiklikle söz konusu kişilerin de sağlık hizmeti almasını sağlayacak. Yetkililer henüz çalışmanın sonuçlanmadığını ancak emeklilik yaşını beklerken işten ayrılanları mağdur etmeyecek bir formül arayışında olduklarını belirtiyor. Buna göre, örneğin 47 yaşında emekli olma hakkını kazanan ancak prim gün ödeme sayısını doldurduktan sonra 42 yaşında işinden ayrılan bir kişi de 5 yıl süreyle diğer çalışanlar gibi sağlık hizmetinden yararlanabilecek. SGK kaynakları konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ve kısa süre içinde gerekli açıklamanın yapılacağını belirtiyor. Yetkililer konunun çözümü birkaç alternatifli bir çalışma yaptıklarını da kaydediyor.

Yapılandırma yasasına eklenebilir

Çalışmalarda belli bir aşamaya geldiklerini dile getiren yetkililer, söz konusu düzenlemenin vergi ve SSK prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yasal düzenlemenin içine eklenebileceğini söylediler. Vergi ve SSK prim borçlarına yönelik çalışmanın cuma günü bakanlar arasında ele alındığını ancak birkaç görüşme daha yapılması gerekeceğini anlatan yetkililer, yasal düzenlemeninTBMM’ye gönderilmesinin ekim ayının ortasını ya da sonunu bulabileceğini söylediler. Yapılandırmada daha önce uygulanmamış bir yöntem üzerinde çalıştıklarını anlatan yetkililer, sağlıktan yararlanmayı getiren düzenlemenin gerekirse daha sonra da eklenebileceğini dile getirdiler.

Referans

Bir başka kaynağa göre ise

Bakan Dinçer, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) Bolu Koru Otel’de düzenlediği ’Sendikal Hak ve Önündeki Engellerin Kaldırılması’ konulu toplantıya katıldı.
Toplantıdan önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Dinçer, emekli maaşlarına yapılan zammı yılbaşında uygulayacaklarını belirti.

Dinçer, “En düşük emekli maaşında yıllık yüzde 21’lik bir artış temin edildi. En düşük alanlara en yüksek oranda maaş artışı sağlandı. Daha yüksek oranda alanlara da düşük oranda, yaklaşık enflasyon oranında, başka bir ifadeyle 4 4 artış sağlandı” dedi.

Son dönemlerde emekli olabilmek için gün sayısını tamamlamış, ancak yaş nedeniyle emekli olmayanların sağlık hizmeti alma konusunda sorunlar ortaya çıktığını ifade eden Dinçer “Biz bunları telafi edecek bir düzenleme yapıyoruz.

Gününü doldurduğu halde emekli olamayanların da sağlık hizmetini alabileceği bir düzenleme yapıyoruz. Bunla ilgili kanun tasarısı düzenlememiz var. Yakında meclise sevk edeceğiz” diye konuştu.

-PRİM BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI- Ekonomik şartları göz önünde bulundurarak prim borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Dinçer, “Ekonomimiz istikrara kavuştukça ve geliştikçe şartlar da daha olumlu hale geliyor. Biz de bunu göz önüne alacağız. Düşen enflasyon, düşen faiz oranlarını hesap ederek, alacaklarımızın tahsili konusunda yeni bir düzenleme yapılıyor” dedi.

Ekonomik krizde bazı işletmelerin olumsuz etkilendiğini hatırlatan Dinçer şunları kaydetti: “Onların da şartlarını daha kolaylaştırmak için fırsat vermek istiyoruz.

Bu açıdan bakıldığında işte faiz oranları güncellenecek, cezalar güncellenecek.

Ama bu arada geçmiş dönemden birikmiş olan cezalar, idari para cezaları, gecikme cezaları veya tecil faizleri gibi suçları da gözden geçiriyoruz. Onları da yine kamunun reel alacaklarını feda etmeden, reel olarak alacağımızı koruyarak tahsil etmenin yönüne gideceğiz. Orada da birtakım indirimler yapacağız.”

Bir önceki Makalemiz olan Erkeklerin Hoşlandığı Sözler ve İltifatlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Emeklilik bekleyenlere müjde – Erken Emeklilik SerdarHan tarafından 22 Kasım 2010 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.

  yeni 10
Benzer Konular
Emeklilik bekleyenlere müjde – Erken Emeklilik isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
24 responses to “Emeklilik bekleyenlere müjde – Erken Emeklilik”
 1. kerim diyor ki:

  benim kazanılmış hakkımı elimden devlet aldı ben 86 da sigorta girişim var o zamanki yasa 25 sene üzerinde emekli olabilirsin dedi bizi yönetenler görevlerini iyiyapmadı devlet yasa çıkardı bana 5sene hakkımı elimden aldı ne olcak bizim hakkımız

 2. akın diyor ki:

  ben 84 yılında sigortaya girdim şu anda 6800 gün 26 yıloldu daha 5 yıl var emekli olmama var calıs mıyorum şu anda ban taş yiyecem 5 yıl bu devlet kazanmış hakımı geri aldı yokmu bu yasada boşluk mahkemeye versem bişe cıkaramazmıyım

 3. akın diyor ki:

  ben 84 yılında sigortaya girdim şu anda 6800 gün 26 yıloldu daha 5 yıl var emekli olmama var calıs mıyorum şu anda ban taş yiyecem 5 yıl bu devlet kazanmış hakımı geri aldı yokmu bu yasada boşluk mahkemeye versem bişe cıkaramazmıyım benim gibi olanlar hakımızı arayalım

 4. FAHRİ diyor ki:

  ben 84 yılından bu yana bağkurluyum yani 26sene 4aydır bir sene dört ay fazladan cebimden prim ödemesi gidiyor aynı zamanda o kadar senedirde maaş kaybım var daha 2 seneye yakın prim ödemeye devam.prim borcun oldugunda sağlıkdan yararlanma yok nereye gidiyor bu işin sonu yetkililerden bir açıklama gelsinde bizde rahat nefes alalım.

 5. SÜREYYA ÇAY diyor ki:

  01/12/1982 tarihinde işe başladım 28 yıllık ssk lıyım 8000 iş günüm var devlet bizi hala çalışıtırıyor neymiş efendim yaş sınırı.o zaman biz 25 yılda emekli olacağı zdiye işe başladık bizleri tutup ne yapacak bu devlet anlamıyorum zaten memlekette istihdam sorunu var kardeşim gönderin bizleri yeni insanlar gelsin çalışsın

 6. tayfun diyor ki:

  01/06/1983 işe girdim hala çalışıyorum yani 27 senedir 7200 iş günüm var yaş olarak emekli plmam gerekiyodu ama 5 sene daha çalışacağım haksızlık yapın bizi emekli OKUYANLAR İŞ BULSUN

 7. zeki34 diyor ki:

  ilk ssk ya başladıgımda, o günün şartları 25 yıl 5000 gün prim şartı vardı. o şartı yerine getiren emekli oluyordu. Bende bu şartlara göre 1.11.1985 yılında ssk lı oldum. Ama yıllar sonra devlet bu hakkımızı elimizden aldı.. Aslında yeni çıkan yasa o tarihden sonra ssk lı olanları kapsamalıydı. Bize haksızlık oldu….

 8. ummuhan diyor ki:

  ben 10/10/1988 tarihinden beri aralıksız çalışıyorum devlet memuru olurken 20 yılda emeklisin sözü verildi ama herşeyde olduğu gibi tuzu kuru olanlar koltuğa oturunca verdiği sözü unutuyor ama ben ve benim gibiler hükümetten değil devletten söz aldım ve devlet bize verdiği sözü tutmalı hükümeti yönetenlerse seçimde görecekler nasıl onlar hakkımızı gaspettilerse bizde onları sandıkta bırakıp yolumuza devam edeceğiz

 9. yılmaz diyor ki:

  devletimiz gecmis zamanda emeklılıgı hak etmeyen bır cok kesımı emeklı etti bizler yaşa takılan gurup prim gunumuz hızmet yılımız dolu sadece zamannda elimizden alınmıs haklarımızı istiyoruz devletimizden sadaka istemiyoruz

 10. melek tel diyor ki:

  EMEKLİLİK İÇİN YAŞI BEKLEYENLER
  (Yaş mağdurları) olarak tüm
  KAMUOYUNA DUYURULUR

  Bizler emeklilik için gereken sigortalık süresi ve prim gün sayısını tamamlayan 1999 yılında çıkan yasanın mağdurlarıyız.

  Yetkililer, ülkemizde emeklilik yaşının, gelişmiş ülkelere göre oldukça düşük olduğunu, bu nedenle ülkemizde emeklilik yaşının yükseltilmesinin zorunluluk olduğunu her fırsatta söylüyorlar. Gelişmiş ülkelerde emeklilik yaşının 60 ile 65 arasında olduğunu söylerken, bu ülkelerin vatandaşına iş veremiyorsa emekli oluncaya kadar asgari refah düzeyinde işsizlik maaşı verildiği gerçeğine hiç değinmiyorlar.

  Bu nedenle, YAŞ MAĞDURLARI olarak bizler “erken emeklilik” istemiyoruz “af” istemiyoruz sadece 1999 yılında elimizden alınan önceki hakkımız olan EMEKLİLİK HAKKIMIZIN GERİ VERİLMESİNİ istiyoruz.

  KAMUOYUNA DUYURULUR

  EMEKLILIK ICIN YAŞI BEKLIYENLER

 11. mustafa diyor ki:

  EMEKLİLİK HAKKIMIZI GERİ İSTİYORUZ GÖSTERİN ADALETLİ OLDUGUNUZU BU MİLLET SİZİ GÖRÜR ZATEN

 12. mustafa tolan diyor ki:

  hakları ve itibarları veriyorsanız bizim hakkımzı iadei itibar istiyoruz yoksa akpli olarak yemin olsun oy yok ailece çorum

 13. yasin duran diyor ki:

  HAAAA BİDE BU 1999 DA BU YASAUI ÇIKARIP ELİMİZDEN BU HAKKIMIZI ALAN LAVUKLAR HANGİ HÜKÜMETTİ BANA ONU BİR SÖYLEYİN ARKADAŞLAR BİDE ONU KAYIŞLIYAYIM

 14. yasin duran diyor ki:

  ARKADAŞLAR BİZİM DURUMUZDAKİ MİLYONLARCA KİŞİ MARTIN 20 SİNDE ANKARADA İSTANBULDA VE İZMİRDE YÜRÜYÜŞ YAPACAKLAR HEPİMİZ ORALARDA TOPLANALIM HAKKIMIZI DEVLETTEN İSTEYELİM

 15. AYDIN ARSLAN diyor ki:

  neden yaşla ilgilenmiyorlarki işsizlik arttı yazık degilmi genclere.3 sene yaş bana da vurdu.

 16. şükrü kapucu diyor ki:

  EMEKLİLİK İÇİN YAŞI BEKLEYENLER KAMUOYU OLUŞTURMAK İÇİN SGK KURUMUNA E MAİL ATALIM HAKLARIMIZI ARAYALIM,AĞLAMAYAN ÇOCUĞA MEME VERMEZLER.KENDİLERİ İÇİN MİLLETVEKİLLERİ SABAHLARA KADAR BEKLEYEREK YASA ÇIKARIP MAAŞLARINI ARTIRIYORLAR.1999 MAĞDURLARINI GÜNDEME GETİRİP HATIRLAMALARINI SAĞLAYALIM.ÜLKEMİZDE İNSANLAR AÇLIK SINIRINDA YAŞAYIP KIT KANAAT YAŞAMAYA ÇALIŞIRKEN EMEKLİLİĞİ HAYAL ETMEK BİLE ÇOK ZOR.DIŞ DEVLETLERDEKİ YAŞAM STANDARTI İLE TÜRKİYEDEKİ ŞARTLAR AYNI DEĞİL.ÇOĞU ÇALIŞANDA EMEKLİLİĞİNİ GÖREMEDEN MAALESEF YAŞAMINI YİTİRMEKTEDİR.ÇALIŞARAK İŞ BAŞINDA ÖLMEK İSTEMİYORUZ DUYUN BİZİ.HAYDİ UYUMAYALIM ÇALIŞANLAR

 17. SEVDA AKYOL diyor ki:

  Eveeet bende yaşımı bekleyen mağdurlardanım.bizi geç emekli edip ellerinize ne geçecek.mağdurumda mağdurum.

 18. irfan turan diyor ki:

  1985 işegirişim var 1999 kademeli geçiş bize vurdu vurmayanlar yan gelip yatıyor bu haksız uygulamayı ortadan kim kaldırırsa bizler onların yanındayız unutmayın unutanlar birgün unutulmaya mahkum olurlar sesimizi duyun sayın yetkililer

 19. hüseyin çelebi diyor ki:

  SAYIN DEVLET BÜYÜKLERİM BEN 25 YILINI DOLDURMUŞ YAŞI BEKLEYEN BİR İNSANIM .EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ MAAŞI BAĞLANACAK FAKAT EMEKLİ SANDIĞINA GİTTİĞİMDE BANA SEN SİGORTALI BİR İŞTE YAŞI BEKLERKEN BİR GÜNDE OLSA ÇALIŞIRSAN EMEKLİ İKRAMİYESİ ALAMAZSIN DEDİLER DEVLET BÜYÜKLERİ MADEMKİ EMEKLİ İKRAMİYESİ ALAMAYACAĞIM OZAMAN KAYIT DIŞI İSTİHDAMA NEDEN KARŞISINIZ EMEKLİLİĞİ BEKLERKEN TAŞMI YİYECEĞİZ ACABA BU DURUM SAYIN BAŞBAKANIMIZIN BAŞINA GELSEYDİ NE YAPARDI ACABA ENPATİ YAPIN BEYLER BU İNSANLARI KÜSTÜRMEYİN YARIN OY İSTEYECEKSİNİZ ACABA NE YÜZLE ÇOK MERAK EDİYORUM BAĞA BAK ÜZÜM OLSUN YEMEYE YÜZÜN OLSUN TABİKİ VARSA SAYGILARRRR. ANLAYANA

 20. yılmaz diyor ki:

  sagolsun devletimiz secim öncesi bagkurlu,emekliyi,vergiborcu vs vs kıyagını yaptı ama sanırım biz ssk da yaşa takılanları unuttu asıl hakkı elimizden alınan biziz ne bagkurlu ne emekli asıl hak sahipleri biziz burda

 21. ali koska diyor ki:

  ben 1982de giriş yaptım ozaman 25 sene olarak devlet bana söz vermişti ben o düşünceyle o devletin verdiği garantiyle işe girdm ve 20 sene dolduğunda devlet bana kademeli geçiş tiyatrosunu çıkardı ve biz 10 sene beklemeye başladık bi de derlerki bu ülkede kazanılmış hak geri alınmaz bal gibide alındı elmzden hepsi devletin bana böyle yapacağını bilseydm ben 1982de hiç sigortaya girmezdm neden bizi düşünüp görmüyorlar işten çıkmışım sigorta primi ödemesem aileme ve bana bakılmıor nedir bu utanmazlık bizi ne zmn hatırlıcak bu devlet devlet büyüklerimiz kendi maaşlarını artırmak için gösterdikleri gayreti brazda vatandaş için gösterseler bizde sevineceğiz bizde bu ülkenin insanıyız bu vatan hepimizin bizde bayrağımız için askere gittik

 22. abdurahman atlı diyor ki:

  1987 tarihinde ssk lı oldum gerekli pirimi fazlasıyla ödedim ancak şuanda yaşımdan dolayı iş bulmakta zorluk çekiyorum işe girerken 5000 gün isteniyordu oda tamam kazanılış hakları bir bir geri veren sn başbakanımz recep tayip erdoğandan 1999 da elimiden alınan emeklilik hakkımızın geri verilmesini rica ediyorum.

 23. mustafa diyor ki:

  83 yılında siigorta oldum 8600 qünüm var yaşı bekliyorum 2008 yılında emekli olmam qerekiyordu emekli olamadım yeni yasa için düşünceleriniz neler emekli olabilirmiyiz devlet 4 yılımı aldı ne yapılabilir ??

 24. ayhan yaşar diyor ki:

  bakurlu hakını aldı odemeden calısmadan yaslı emekli oldu dogumlu kadın emekli oldu calısan işci niye yaş hadini doldurdu emeklilik yok neden ben calişim dogum yapan kadın eşi calısın yazık dilmi bize zaten astım hastasım calısamıyom iş yok işe alımıyorlar ya 7 yıl sora zate ben olürüm

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.