-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

En Güzel Türk Filmleri Listesi 2013


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Son Yılların En Güzel Türk Filmleri Listesi 2012 – 2013

Bilgi Yuvası olarak sizlere Türk Sinemasının En Sevilen Filmleri Listesini sunmak istiyoruz. Sizlere konumuz içerisinden son 15 yılın en çok sevilen Türk Sineması Filmlerinin İsimleri ve kısa özetlerini sunacağız. Ayrıca Bugüne kadar Sinemalarda En Çok İzlenen Türk Filmi hangisi sorusunun yanıtını size vereceğiz.Son olarak ise Tüm Zamanların En Çok Sevilen 10 Türk Sineması Filmi Hangisidir bu konudaki bilgi notumuzu size ileteceğiz.

Son Yılların En Güzel Türk Filmleri Listesi

1-Sonbahar-(Özcan Alper):Son 10 yılın kesinlikle en iyi Türk filmi.Yönetmen Özcan Alper’i şimdiden Türk sinemasının usta yönetmenleri arasına sokabilecek nitelikte bir proje.Ölüm orucu ekseninde,cezaevlerindeki uygulamalara,hayata,doğaya ve tabii ki ölüme keskin,gerçekçi bir bakış…Son 10 yılın en iyisi.

2-Uzak-(Nuri Bilge Ceylan):Ne Üç Maymun’da ne de İklimler’de Uzak’ı izlediğimde hissettiklerimi hissedebildim.Filmin her karesi ayrı bir fotoğraf,her biri ayrı bir şey anlatıyor…Özellikle kar altındaki İstanbul sahneleri görülmeye değer.Karakterlerin bizzat hayatın içinden olması ve kameranın günlük yaşantılarına tanıklık etmesiyle de ayrıca ilgimi çekmişti.Kişilerin hayattan beklentiler,geleceğe dair duydukları endişe ve umutsuzluk…Hepsi Uzak’ta idi.

3-Yazgı-(Zeki Demirkubuz):Zeki Demirkubuz’un Camus uyarlaması Yazgı…Varoluşun sıradanlığında kaybolan,seçimleri arasında fark gözetmeyen belki de gözetemeyen bir karakter.Türk sinema tarihinin en ilginç yapımlarından biri.Serdar Orçin’in oyunculuğuyla erkenden zirve yapması ve büyük ihtimalle bir daha asla o performansa ulaşamayacağı gerçeği filmin en kötü yönü.

4-Beş Vakit-(Reha Erdem):Reha Erdem kurgusu ve olağan üstü dialoglarıyla aklımda yer etmiştir hep.Beş Vakit’te öyle bir kasaba sıcaklığı ve çocuk oyuncularla çekilen insana ait bir film.İlk 5’e girebilecek kadar iyi çekilmiş,iyi kurgulanmış.

5-Yumurta-(Semih Kaplanoğlu):Kasabalı Yusuf’un hayatındaki problemlere Reha Erdem’in bakışından daha kötümser daha gizemli bir bakış.Filmin başından itibaren rahatlıkla alabileceğiniz bir his veriyor Yumurta ama o hissi tam tarif edebilmek güç…

6-Kader-(Zeki Demirkubuz):Listemize iki filmle girebilen üç yönetmenden biri.Son on yılın listesini oluşturduğumuz için dışarıda kalan Masumiyet’in ve karakterlerinin ilk hali…Bekir’in aşk mı,kader mi bilemediği,bir türlü terkedemediği umutsuz alın yazısının hikayesi…

7-Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak-(Ahmet Uluçay):Üstüne söylenebilecek fazla bir söz yok.Allah rahmet eylesin.Tek uzun metrajlı filmi dahi Türk sinemasının köşe taşlarından biri olmaya hak kazanmıştır.

8-Takva-(Özer Kızıltan):Şahsen çok önemli bir film olarak görüyorum Takva’yı.Türkiye’deki din gerçeğini çok gerçekçi anlatıyor.Erkan Can’ın oyunculuğunu da filmle birlikte hatırlanması gerek…

9-Yazı Tura-(Uğur Yücel):Uğur Yücel’in oyunculuğu bitirdikten sonra yönetmenlikte de çığır açmaya başladığı ilk filmi.Gerçi aynı başarıyı Hayatımın Kadınısın’da sürdürdüğünü söyleyebilmek zor.Yazı-Tura’da listemizdeki çoğu film gibi gerçekçilikten ve taşradan besleniyor.Nevşehir,Olgun Şimşek ve Kenan İmirzalıoğlu da başarıyla bu filme eşlik ediyor.

10-Gönül Yarası-(Yavuz Turgul):Bir Yavuz Turgul-Şener Şen işbirliği daha ve ucu -ne hikmetse- yine taşraa dayanan sıcak,naif ve içli bir öykü daha.Ayrıca,Timuçin Esen’in parladığı döneme denk gelmiştir…

11-Babam ve Oğlum-(Çağan Irmak):Yüne hüzün,yine kasaba…Diğerlerinden farkı Babam ve Oğlum’un hepsinden daha fazla duygusal öğelere sahip olması…

12-Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü?-(Ezel Akay):Bu film Türk sinema tarihinin en iyi tarihi filmlerinden biri…Hem tarihe farklı bir bakış açısıyla bakabilmesinden hem de filmin içindeki klasik Ezel Akay öğelerinden dolayı tüm övgüleri sonuna kadar hak ediyor…

13-Gölgesizler-(Ümit Ünal):Hasan Ali Toptaş’ın olağanüstü romanından uyarlanan Gölgesizler varoluşu ve belirsizliği taşrada işlemesi bakımından ilginç ve Ümit Ünal’ın romana sadık kalması sonucunda doğan Kafkaesk anlatım tarzıyla sinemamızda bir ilk…

14-Vavien-(Taylan Biraderler):Film bir ay kadar geç vizyona girmiş olsaydı şu an bu listede olamayacaktı şüphesiz.Veri 10 yılın son günlerinde görmüş olsakta kanımız çok ısındı ve listeye 14.sıradan girdi.Vavien’de bir kasaba hikayesi,kasabanın üzerinden insanların “hallerinin” anlatıldığı hoş,sıcak bir film.

15-Yaşamın Kıyısında-(Fatih Akın):Kesişen hayatlar,İstanbul,Karadeniz.Her biri için izlenebilir…

16-Korkuyorum Anne-(Reha Erdem):Klasik bir Reha Erdem filmi.Sadece filmde geçen diyalogların hatrına bile bu listeye girebilir ki çok daha fazlası var.

17-Pardon-(Mert Baykal):Ferhan Şensoy’un en başarılı sinema hamlesi.Çok özel bir film,en komik değil belki ama en fazla tebessüm ettiren film.

18-Issız Adam-(Çağan Irmak):Herhalde adı geçen filmler arasında en popüleri Issız Adam.Biraz da bu yüzden onu alt sıralara aldım.Hakkında yazılacak pek bir şey yok.Zira film hakkında hemen herkes fikir sahibi.Güzel bir aşk filmi diyoruz.Güzel güzel izleyin…

19-Vizontele-(Yılmaz Erdoğan):Listeyi tamamlamak adına girmiş olsa da ilginç çekim teknikleri,yoğun komedi unsurları ve yüksek bütçesiyle sinemamızda önemli bir yer tuttuğunu söylemeliyiz.

20-Fasulye-(Bora Tekay):Listemizin en yaşlı filmi.Fasulye çekileli tam 10 sene olmuş ve ben bu 10 senede Bora Tekay’ın adını bir kez olsun duymadım.Kendisi şu an ne yapıyor bilmiyorum ama Fasülye’nin bu “top 20″ listesindeki en sıradışı,en keyifli film olduğunu söyleyebilirim.Selim Erdoğan’ın da Fasulye’den sonra bir türlü dikiş tutturamaması Fasulye’nin hayırlı bir film olmadığına mı işaret etmektedir acaba?

Son olarak sizin önerileriniz,eklemek istedikleriniz hatta ayrı bir listeniz varsa lütfen buyurunuz…

Bugüne Kadar En Çok İzlenilen Türk Filmleri

Mart 2012 itibariyle en çok izlenen filmler
1- Fetih 1453 – 6.009.783
2- Recep İvedik 2 – 4.333.144
3- Recep İvedik – 4.301.693
4- Kurtlar Vadisi: Irak – 4.256.567
5- G.O.R.A. – 4.001.711
6- Eyyvah Eyvah 2 – 3.947.988
7- Babam ve Oğlum – 3.838.965
8- A.R.O.G. – 3.707.086
9- New York´ta Beş Minare – 3.474.495
10-Recep İvedik 3 – 3.225.913

Tüm Zamanların En Çok Sevilen 10 Türk Filmi

İlk 10 Film şu şekilde sıralandı. 

1. Eşkıya
2. Selvi boylum al yazmalım
3. Hababam Sınıfı
4. Babam ve Oğlum
5. Züğürt Ağa
6. Masumiyet
7. Ağır Roman
8. Muhsin Bey
9. Yol
10. Neşeli Günler

Bir çok farklı kaynaktan sizin için en iyiler listesini derlemeye çalıştık. Hatalarımız olarak sizlerde görüşlerinizle listelerimizi güzelleştirmeye ve hatalarımızı düzeltmeye yardımcı olursanız  seviniriz.

 

Alternatif Başlıklar : 2013 turk filmleri2013 türk sinema filmleritürk filmleri 2013türk sinemasi 2013en guzel turk filmleritürk sinema filmleri 20132012 2013 türk filmleri2013 türk sineması2013 türk filmler2013 türk filmleri listesi

En Güzel Türk Filmleri Listesi 2013 SerdarHan tarafından 14 Haziran 2012 tarihinde , Diziler - Kadın Proğramları - Magazin Haberleri kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
En Güzel Türk Filmleri Listesi 2013 isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

s