En İyi Kurt Adam Filmleri Listesi 2013 – 2014Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Kurt Adam Filmi

Sinema severlerin gerilim ve korku tarzı filmler içinde en çok sevdiklerinin başında gelen Kurt adam filmleri ile ilgili olarak 2013-2014 döneminde de en çok sevilenler arasında olacağını düşündüğümüz gelmiş geçmiş en iyi on kurt adam filmi listesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sizlerde bu listeye yeni çıkan yada izleyip beğendiniz filmin adını yorum kısmından bizlerle paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

 

10- The Curse of the Werewolf (1961)
Hammer Film örneği “The Curse of Werewolf / Kurtadam’ın Laneti” 1961 yapımı.. Kurtadamı Oliver Reed’in canlandırdığı bu film, o dönemde Dracula, Frankenstein ve Mumya motifleri kadar kalıcı olmamıştır. Bu, kurtadam mitinin belli bir romana bağlı olarak değil de kulaktan duyma bilgiler ve araştırmalarla karşımıza getirilmesine bağlanabilir. Yani vampirlerin arkasındaki bir Bram Stoker veya Frankenstein’ın temelini atan bir Mary Shelley yoktur kurtadam filmleri için.

Filmdeki genç adam babası annesine tecavüz ettiği için lanetlenerek kurtadama dönüşmüştür. Lanet, kendisinin hiçbir suçu olmamasına karşın bir kaderi yaşamaya mahkum edilme kurtadam inancının klasik unsurlarından birisidir. “The Curse of the Werewolf”da lanetin sebebi cinsel şiddettir ve babasının cezasını oğlu çekecektir.
9- The Company of Wolves (1984)
“The Company of Wolves” Kırmızı Başlıklı Kız hikayesini bozucu bir mantıkla kurtadam filmine çevirmiştir.

Efsaneleşmiş kısa öykülerden oluşan film, zihinlerde ormanda yarattığı atmosferle ve kullandığı kitsch efektlerle kalmıştır daha çok. Tabii en önemlisi de peri masalı filminin içine kurtadam motifini sokmasıdır. Yani alt türde kendine bir yol açmasa da alt türün kült bir filmi olarak konumlanmayı becermiştir.
8- Bad Moon (1996)
‘Near Dark’ ve ‘The Hitcher’ gibi klasiklere imza atmış olan Eric Red’den modern bir kurtadam hikayesi.

Başarılı efektleriyle dikkat çeken filmde kurtadam lanetiyle lanetlenen bir adamın, ziyarete gittiği kızkardeşi ve yeğenine hayatı zindan edişi anlatılıyor. Özellikle ormanın orta yerinde bulunan bir evin çevresinde geçen ve kapalı alanda kısılı kalmanın çaresizliğini anlatan film bu yönüyle gerilimi artırıyor.
7- The Wolf Man (1941)
Gotik korku edebiyatından sinemaya ‘kurtadam filmi’ olarak transfer olan mitin sinema tarihindeki ilk örneği 1935 tarihli “Werewolf of London” filmi olsa da, asıl öncüsü “The Wolf Man”dir (1941).

Bu yapıt, özündeki hikaye, motifler, mitik öğeler ve gidişatıyla bütün alt tür filmlerine öncülük etmiştir. Hatta kurtadam motifinin canavar kavramından sıyrılıp alt türe dönüşmesinde de ana etkenlerden biri olmuştur. Bir medyumun kendisini ısırmasıyla birlikte kurtadama dönüşen bir aristokratın öyküsünün anlatıldığı filmde Lon Channey Jr. unutulmaz bir performans sunuyor.
6- Wolfen (1981)
1981 yapımı “Wolfen”de bir grup Amerikan yerlisi New York’un fakir bölgesinde kurtadam olarak hayatlarını sürdürmekte ve insanları avlamaktadır.

İnsan formunda yüksek binalarda işçi olarak çalışan bu kurtadamlar kendilerini toplumlarının elit savaşçıları olarak görmektedirler. Modern büyük şehir yaşamına uyum sağlayan ve ava çıkan Kızılderili kurtlar, Kızılderili kurt savaşçı idealinin modern bir yorumu gibidir. Kısa süre önce yazarımız Murat Akçıl’ın da incelediği ilginç bir kurtadam filmi..
5- Wolf (1994)
Kurtadam filmleri 80’lerdeki yenilenme arayışında yüzde yüz anlamda başarılı olamamış ve yine ilgi görmeyen bir alan olarak kalmıştır. Ta ki 1994 tarihli Mike Nichols imzalı “Kurt” filmine kadar. Film, alt türü modern şehir hayatına uyarlarken, kapitalizm taşlaması depolayan dramatik yapısıyla dikkat çekiyor.

Jack Nicholson’ın başrolünde oynadığı yapım, kurtadama dönüşen ana karakterin patronunun kızına aşık olması gibi hikayenin özündeki birçok şeyi değiştiriyor. Yani merkezdeki karakterin kendisi bir burjuva değil de tam tersine bir orta sınıf mensubu olarak konumlandırılıyor. Böylece ana olay örgüsünün özündeki ‘sevgili’ mantığı tam tersine çevrilmiş oluyor. Jack Nicholson performansı gerçekten görkemli..
4- Dog Soldiers (2002)
Kurtadam ve savaş korku filmlerinde hep birarada gitmiştir. 2002 yapımı “Dog Soldiers’da İskoçya’da bir dağda tatbikat yapan İngiliz askerler özel bir askeri birim komutanına rastlarlar. Ekibini kaybeden asker, çevrede gezinen korkunç varlıklardan söz etmektedir.

Bir süre sonra özel birim komutanının bahsettiği gizemli varlıklar kendini göstermeye başlar ve askerler kurtadamların saldırısına uğrar. Müthiş özel efektleri ile öne çıkan İngiltere yapımı ‘Dog Soldiers’ 2000′lerin en başarılı kurt adam filmlerinden biri olmayı başarıyor ve listeye dördüncü sıradan giriyor.
3- Ginger Snaps (2000)
2000 tarihli psikolojik gel-gitleri ilk reglini yaşayan bir karakterin gözünden özetleyen “Ginger Snaps” bir çizgi roman uyarlaması. İki devam filmi çekilen yapımın, bastırılmış aile içi iletişimsizliğin, seks arzusunun ve daha nice şeyin açığa çıktığı belki de en ‘gore’ kurtadam (daha doğrusu kurt kadın) filmi olduğunu söyleyebiliriz.

Bir çift sevgili yerine iki kız kardeşi merkeze yerleştiren yapıt, kurtadama dönüşmeyen karakterin dış sesiyle akıyor. Yani aslında Ginger Snaps karakterinin psikolojisini dışarıdan bir bakışla gözlemliyoruz. Filmin, bu sayede alt türün yönünü değiştirdiği söylenebilir. Çünkü kurtadam kavramı, toplumun içindeki her türlü bastırılmış psikolojik sorunu dışavurmak için kullanılan bir motife dönüştü artık. Bknz; Twilight..
2- An American Werewolf in London (1981)
“An American Werewolf in London”, Londra’ya geldikten sonra kurtadama dönüşen bir Amerikalının, o dönemden sonra hayatındaki psikolojik değişimini ve gençlik aşısı almış gibi hareket etmesini ele alıyor. Kısacası film, aristokratların var olduğu 19. yüzyıl coğrafyasını günümüze taşıması açısından önem arz ediyor. Zira kurtadamı modern şehir hayatına transfer eden ilk sinema eseri ‘An American Werewolf in London”dır.

Film, alt türün temelinde yatan ‘ana karakterin kurtadama dönüşmesi’ mantığına dokunmamıştır. Ancak efektler ve tempo açısından daha doyurucu olmayı becermesinin yanında, ABD karşıtı bir politikayla da fark yaratmıştır. Hiç şüphesiz ki kurtadam dönüşüm sekansı hafızalara kazınmıştır.
1- The Howling (1981)
Dürüst ve popüler TV spikeri Karen White, ekran karşısında çok fazla göründüğü için bazılarının nefretini de çekmiştir. Bu sebeple de peşine bir seri katil düşmüştür. Onun ölümüne tanıklık eden Karen, bu sefer de psikolojik rehabilitasyon için ormandaki evinin yolunu tutar. Ancak orada da kurtadamlar peşini bırakmayacaktır…

Joe Dante imzalı yapıt, kurtadam filmlerinde devrim niteliğinde bir eser. Zira alt türe kurt kadın motifini ilk kez sokmasının yanında, kurtadam imgesini dünyayı tehdit edecek hale getirerek de fark yaratıyor. Aynı zamanda film kurtadam konusuna kara mizahla da yaklaşıyor. Yukarıda ‘Silver Bullet’ da bahsedilen kurtadamların patolojik, seri katiller olarak tasvir edilmesinin en güzel örneğini bu film oluşturuyor. Bazı tarihçiler geçmişte mahkemelere çıkarılmış kurtadamların olası seri katiller olduklarını iddia eder, ancak buna dair elde kesin kanıtlar yoktur.

Bir önceki makalemiz olan Sarı Gelin başlıklı makalemizde Türkü Hikayeleri ve Türküler ve Hikayeleri hakkında bilgiler verilmektedir.


En İyi Kurt Adam Filmleri Listesi 2013 – 2014 SerdarHan tarafından 20 Ekim 2012 tarihinde , Bilgi Dağarcığı kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
En İyi Kurt Adam Filmleri Listesi 2013 – 2014 isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.