-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Esmer şeker mi Kullanalım? Beyaz şeker mi?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Esmer şeker mi  Beyaz şeker mi?

Bu yazıyı şeker tüketebilen siz arkadaşlar için yazıyorum. Şeker Hastası olduğum için ağız tadı ile şeker kullanamıyorum ve mecbur şekerden uzak duruyorum. Sizlere Esmer Şekermi Beyaz şekermi konusunu sunarken ricam şu kendiniz için olmasada sevdikleriniz için lütfen şeker tüketiminde aşırıya kaçmayın ve hayat biçiminizi daha hızlı ve hareketli yaşamaya göre ayarlayın.Konu İle ilgili iki farklı paylaşımı sizlere sunuyorum.

esmer şeker,esmer seker,şeker esmer

Şekersiz bir gün yaşabileceğimizi hiç düşünemiyorum bile…. Bir şekilde günlük hayatımızın büyük bir bölümünde istisnasız yer alır. Çayımızda, kahvemizde, pastamızda, kekimizde, sütlü tatlımızda, reçelimizde hatta bazen seçmiş olduğumuz yemeğimizde bile az da olsa vardır… Fakat miktarını şaşırınca, heme kilolarımız başını alıp, tırmanışa geçiyor…Ne yapabiliriz? Şeker tadından vazgeçemeden nasıl o büyük kalorileri azaltabilirz?
Marketlerdeki raflarda hep görüyoruz, beyaz şeker ve esmer şeker… Her ikiside biribirine yakın raflarda, hemen hemen aynı kategoride, ama aradaki fark nedir?
Esmer şeker, kendi tanımıyla, beyaz kristal şekerin ön işlemlerden geçirilmiş ve gıda saflığına ulaştırılmış bir miktar şeker kamışı melasıyla karıştırılarak elde edilmektedir. Kahve renginden dolayı da “Esmer veya Kahveri Şeker” adını da almıştır. Esmer şekerin üretim şekline ve renk koyuluğuna göre de alt grupları vardır. Eğer %3.5 oranında melas içeriyorsa “Açık esmer şeker”, fakat bu oran %6.52′e çıkınca “koyu esmer şeker” olarak adlandırılır.
Esmer şekerin kristalleri, beyaz şeker kristallerinden daha küçüktür ve nem tutma özelliklerinin daha fazla olmasıyla topaklanma riski artmaktadır. Üretim şekline göre ise; esmer şeker (şeker kamışı veya pancarının ikinci şurubundan elde edilir), esmer kırık şeker (sıcak şeker şurubu önceden karamelize edilerek üretilir) ve esmer şeker kamışı şekeri (şeker kamışı suyunun işlenmeden kristalize edilmesiyle yapılır) vardır.
Enerji değeri açısından değerlendirildiğinde, aslında çok büyük bir fark yoktur: 100 g beyaz şekerin kalorisi 400 iken, esmer şeker ise 380 kkal’dir. Protein değeri beyaz şekerde 0 (sıfır) iken, Esmer şekerde eser değerde olsa bile 0.3 g kadar mevcuttur. Esmer şekerde beyaz şekerden farklı olarak minerllarden Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Sodyum ve Demir’in yanında B12 Vitamini, Niasin, Pantoteink Asit ve Kolin bulunmaktadır. Ne yazık ki, bu mineral ve vitaminler beyaz şekerde kesinlikle yoktur.
Aslında düşündüğümüzde aldığımız herhangi bir porsiyon yiyecek ve içecekteki esmer şekerin içinden gelen bu vitamin ve mineralleden alınan miktar çok minimaldir. Fakat unutmamak gerekir ki, tüm gün boyunca alınan şeker miktarı toplamında (sadece saf veya boş enerji alacağımıza) beyaz şeker yerine esmer şekerinin tüketilmesiyle aldığımız vitamin ve mineral miktarı da artmaktadır. Böylece daha sağlıklı ve dengeli bir beslenme şansı yakalayabilmekteyiz.
Şekerden vazgeçemiyorsanız ve enerji tasarrufu sağlayamasanız bile; esmer şeker; içinde bulunan vitamin ve mineral değerleriyle beyaz şekere farklı bir alternatiftir ve daha sağlıklıdır.

Esmer Şeker ve Beyaz Şeker Hakkında Bilgiler

Şeker yerine konacak en iyi tatlandırıcı ne? Hangisinin kalori değeri daha düşük?

Şekerin zararları biliniyor ama ondan kurtulmak kolay olmuyor… Piyasaya sürekli şekere ‘sağlıklı alternatif’ iddiasıyla yeni tatlandırıcılar çıkıyor. Harper’s Bazaar dergisinden Candan Turhan, yeni nesil tatlandırıcıları araştırdı…

ESMER ŞEKER: Besin değeri beyaz şekere kıyasla daha zengin. Tadı hafif karamelize ve hoş; kalori olarak ise beyazıyla aynı. Esas farkı, fiyatı: Esmer şeker beyaz türevinin altı katına varan fiyatlara satılıyor!

SPLENDA: Sukraloz maddesinden yapılan Splenda “Şekerden yapılıyor ama şeker değil, şekerle aldığınızın onda biri kadar kalori alın” diye tanıtılıyor. Sukralozun uzun süreli kullanımı sonucu oluşabilecek yan etkileri henüz bilinmiyor.

KALORİ TASARRUFU SAĞLIYORLAR

STEVIA: Brezilya’da yüzyıllardır bilinen ve kullanılan stevia, Türkiye’deki sağlıklı beslenme eğilimine cevap vererek, piyasaya girdi. Tadı şekerden farklı olmasına rağmen tümüyle doğal, sıfır kalorili, lif içerikli, kan şekerini düzenleyici etkili olduğundan tercih ediliyor. Fiyatı da makul.

AGAVE:
Anavatanı Orta Amerika olan, kaktüsü andıran bir bitki türü… Agav diye okunuyor. Agave şurubu, kana yavaş karıştığından şeker hastaları için avantajlı. Beyaz şekerden daha tatlı olduğu için daha az kullanılıyor ve kalori tasarrufu sağlıyor. İşlenmiş olmasına karşın doğal bir ürün.

 


Etiketler: dengeli beslenme, esmer şeker, esmer şekerin faydaları, esmer şekerin yararları, esmer şekerin zararları, faydaları, güncel bilgiler,

Bir önceki Makalemiz olan Erkeklerin Hoşlandığı Sözler ve İltifatlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Nasıl Buldular: esmer sekerin faydalarikahverengi sekerin faydalariesmer şeker zararlı mıesmer şeker sağlıklı mıesmer şeker fiyatesmer şeker sağlıklımıesmer şeker faydalarıkahverengi şeker faydalarımelas şurubu nediresmer şeker faydalımı
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Esmer şeker mi Kullanalım? Beyaz şeker mi? SerdarHan tarafından 27 Şubat 2011 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Esmer şeker mi Kullanalım? Beyaz şeker mi? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.