Evde Peynir YapımıTemel gıda maddelerini evinizde üretmek ister misiniz?  Serdar Yıldırım Web Sitesi olarak sizlere elimizden geldikçe bu konuda faydalı olmaya çalışacağız. Bir kaç ay önce Dondurma Nasıl Yapılır konusunda sizinle bir konu paylaşmıştım. İlerleyen günlerde sizin merak ettiğiniz ve bu nasıl yapılır diye sormak
Şimdi size evde nasıl peynir üretebileceğinize dair tarafımızdan denenmiş ve sonuç alınmış bir tarif sunuyoruz:

Evde Peynir Yapımı için Adım Adım tarif

1. TARİF

MALZEMELER

* 5 litre tam yağlı veya yarım yağlı süt (tercihen tam yağlı)
* 1/2 kg süzme veya normal yoğurt
* 2 yemek kaşığı tuz
* Peyniri koyup suyunu süzmek için yeteri büyüklükte, tüy bırakmayan bez torba

HAZIRLANIŞI

Süt, kaynama sıcaklığına ulaşıncaya kadar ocakta ısıtılır.

Kaynama olayının ilk başlangıcında iken, yoğurt içine ilave edilir. Yoğurt sütün içinde eriyinceye, süt ile homojenize oluncaya kadar karıştırılır. Bu esnada ısıtılmaya devam edilecektir. Bu işlem yaklaşık 5-7 dakika sürmektedir.

Sütün yavaş yavaş pııhtılaşmaya başladığı görülecektir. Pıhtılaşma olayının başladığı esnada, tuz ilave edilir. Isıtmaya ve karıştırmaya devam ederken, pııhtılaşma yavaş yavaş topaklaşmaya başlayacaktır. Bu süreç de yaklaşık 5 dakika sürmektedir.

Bu sürecin sonunda, sütün tamamının peynire dönüştüğü, peynir topakları ile suyun ayrıştığı görülür. Bu ayrışma, su ve peynir fazlarının tamamen ayrışmasına kadar devam edecektir. Su hafif yeşilimsi bir renk alacaktır.

Bu gözlemi tamamlayıp tencere ocaktan indirilir. Suyu süzülüp peynir topakları torbaya doldurulur. Torbanın ağzı sıkıca bağlanıp üzerine de temiz bir ağırlık konularak bekletilir. En az 12 saat, en iyisi de 24 saat baskı altında kalan peynir bu süre sonunda torbadan çıkarılıp isteğe göre dilimler halinde kesilir.

Afiyet olsun!

Tarifi Gönderen: Hüseyin BİLİR

2. TARİF

MALZEMELER

* 4 litre süt
* 1/2 fincan hakiki sirke
* 1 çay kaşığı tuz

HAZIRLANIŞI

Süt 88 dereceye kadar ısıtılır. Diğer peynirler için bir termometre gerekebilir. Fakat burada kaynamaya başlayacak bir sıcaklığa kadar ısıtmak yeterlidir.

Ateşten indirilip sirke ilave edilir ve soğuyuncaya kadar karıştırılır. Soğuyunca, kesik(çökelti) ile peynir altı suyunu ayırmak için kevgirden geçirilir.

Kesik bir kap içerisine aktarılır. Üzerine tuz serpilip ve iyice karıştırılır. Az veya çok tuz kullanmak, zevkinize göre denemeyle ayarlanabilir. Daha ipeksi bir peynir yapısı istenirse, küçük bir miktar kaymak ilave edibilir.

Afiyet olsun!

Bugün Evde peynir nasıl yapılır, Yapılan peynir salamura olarak nasıl saklanır diye araştırma yaparken Cahide Hanımın tarifine nazar ettim. Bunun üstüne daha güzel evde peynir yapımı bulamadığımdan bu öz verili çalışmayı sizinle paylaşm istedim.

Cahide Hanım diyorki ;

Evde peynir yapmanın mutluluğunu tattığım günden beri,hep daha iyi ve daha değişik peynirleride araştırır oldum.İlk peynir deneyimimi daha önce paylaşmıştım.Bu kez Antep peynirini anlatacağım inşaallah.Antep peynirini diğer peynirden ayıran özellikkaynatılması ve koyun veya keçi sütünden yapılması.Koyun veya keçi sütü bulma imkanım olmadığı için inek sütüyle yaptım.

Kaynatılan peynir küçülüp azalmış gibi gözüksede daha bereketlidir.Salamura yapma esnasında çok az su bırakır.
Antep’in Oğuzeli ilçesine bağlı Karataş köyünde yaşadığım altı aylık zaman zarfında neden peynir yapımını öğrenmedim diye çok hayıflanıyorum doğrusu.Gerçi bir çok şeyi öğrenme fırsatım oldu ama Antep peynirini de ayrıntılı öğrenmek,görmek isterdim doğrusu.
Neyse ki annem var☺sağolsun bana bildiği kadarıyla anlattı.Telefon aracılığıyla da olsa takıldığınız bir çok şeyi sorabileceğiniz bir anneninizin olması mutluluk verici. Allah annelerimizden razı olsun.

Sağlığımızı tehdit eden bir çok peynir markasının yanında Muratbey,Kaanlar gibi markaların olması rahatlatıcı ama evde yaptığımız peynirin tadı da bir başka oluyor.Gözünüzde büyüttüğünüz kadar da zor değil.Herkes peynir yapabilir,yeter ki isteyin
Bu tarifimi gurbet ellerde helal peynir bulma konusunda sıkıntı çeken sevgili ortağım Jibek‘ciğime ithaf ediyorum. İnşaallah faydalı olur canım.

EV YAPIMI ANTEP PEYNİRİ
Peynir Yapımı için Malzemeler :

5 litre çiğ süt
1.5 çay kaşığı mikrobiyel sıvı peynir mayası
salamura için kaya tuzu

ANTEP PEYNİRİNİN YAPILIŞI

Arkadaşlar daha önceki peynir deneyimimde yaptığım yanlışı bu kez Elhamdulillah düzelttim.İlk peynir deneyimimden önce hemen bütün peynir yapımlarını araştırmış ve sütün gayet ılık olacağına kanaât getirmiştim.Fakat bu konuda annemi dinlememekle hata etmişim.Meğer sütün bayağı sıcak olması gerekiyormuş.Daha iyi anlayabilmeniz için örneklersem yoğurt mayaladığınız sütün sıcaklığı kadar olmalı yada vücut sıcaklığında ki bu da 36-38 derece arası olmalıdır.Yoksa süt geç mayalanıyor.Isıttığım sütü tenceresiyle beraber kalın bir havlunun üzerine alın.Peynir mayasını süte katıp hızlıca karıştırın.Maya her yerine ulaşmalı.
Üzerini sıkıca kapatıp mayalanmaya bırakın.

Benim peynirim 2 saat sonunda mayalanmıştı.Ama ben yarım saat daha bekledim.Parmağınızı batırdığınız vakit,parmağınızda peynir kalıntısı olmamalıdır.Eğer parmağınız temiz çıkıyorsa peynir tam tutmuştur.Peynirinizi uzun bir bıçak yada spatula yardımıyla burada olduğu gibi tencerenin içinde dilimleyiniz.Kapağını kapatıp yarım saat daha bekleyiniz. Mayalanan peyniri bir kevgir yardımıyla delikli bir kabın üzerine serdiğiniz süzeğin içine alın. Ağzını sıkıca bağlayıp,ya yüksek bir yerden sarkıtın,ya da benim yaptığım gibi bir leğenin içine delikli bir süzgeç koyun.Peyniri o süzgecin içine yerleştirin ve üzerine içi su dolu bir tencereyi ağırlık olarak koyun. 2 saat bekleyin.

PEYNİRİ KAYNATMA İŞLEMİ

Arkadaşlar maalesef bu bölümde makinamın pili bittiği için fotoğraflayamadım ama bu kısım çok kolay. Suyunu süzdürdüğünüz peyniri bir tencerede kaynamakta olan tuzlu suyun içine süzeğiyle beraber daldırıp.kaynamaya bırakın.Kaynamaya başladıktan sonra 2 dakika kadar kaynatmaya devam edin ve sudan çıkarın. Ben sudan çıkardıktan sonra yine üzerine bir ağırlık koydum bir saatte böyle beklettim. Bu şekilde daha sıkı bir peynir elde ettim.Kaşar peyniri kıvamında bir peynirim oldu.aslında Antep’te peyniri süzeğinden çıkardıktan sonra dilimleyip o şekilde kaynatıyorlar,daha sonra soğuk suyun içine atıyorlarmış fakat ben inek sütü kullandığım için belki dağılır korkusuyla süzeğiyle beraber kaynattım.

PEYNİRİN SALAMURA YAPILMASI
Peyniri süzeğinden çıkarın.Dilimleyin ve her dilimi kaya tuzuna bulayın.Tuzlanmış peynirleri bir kaba yerleştirin.Bir gün bu şekilde bekleyin.Bir gün sonra bir kabın içerisine kafi miktarda kaynamış ve soğumuş suyu koyun.Yine yeterli miktarda tuz koyup iyice karıştırın ve peynirlerin üzerini kapatana kadar doldurun.Bir hafta sonra peynirinizi afiyetle yiyebilirsiniz.Antep peyniri kaynatılmış bir peynir olduğundan yemek için diğer peynirler gibi 3 ay beklemesine gerek yok.peynirin suyunu sakın dökmeyin,inşaallah daha sonra peynir suyuyla lor peynirinin yapılışını anlatacağım.

Kaynak : cahidejibek.wordpress.com

Kaynakça:Evde Peynir Yapabiliriz ve Gimdes.org web siteleri

Bir önceki makalemiz olan Mafya Babaları Dosyası başlıklı makalemizde kürt mafya babaları, mafya babaları ve mafya babalarının hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.


Evde Peynir Yapımı SerdarHan tarafından 20 Ağustos 2010 tarihinde , Genel,Pratik Bilgiler kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Evde Peynir Yapımı isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Evde Peynir Yapımı”
  1. Nuray Eravcı diyor ki:

    merhaba Cahide hanım ben bursadan yazıyorum peynir tarifinizi zevkle okudum tarifiniz anlatımınız kadar güzel olduğundan şüphem yok birde annelerimiz için güzel cümle kurmuşsunuz evet size katılıyorum duanızada tabi allah annelere ve babalara uzun ve sağlık hayırlı evlatlar elinde mücevher gibi bakılsın inşallah benim annem ve babam sizlere ömür aslen ben çanakkaleliyim köy hayatını iyi bilirim ve o saf taze temiz havasına suyuna insanlarına geleneklerine okadar uzak kaldımki aklım olsaydı gurbete gitmezdim malum kısmet demeli yani cahide hanımcım demem oki, sizin peynir tarifi okuduğumda bu güzellikleri yaşadım sayenizde allah razı olsun sizdende annenizdende babanızdanda iyiki sizi doğurmuş bizlerede buradan faydanız olmuş oldu teşekkür ederim güzelliklerle kalın sağlıcakla inşallah allahısmarladık anneciğiniz ve babacığınızın ellerinden öperim.

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.