-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Evde Yoğurt Nasıl Üretiliyor? Yapılıyor


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Nasıl Yoğurt Yapabilirim

Yoğurt Nasıl Yapılır,Nasıl Yoğurt Yapabilirim,Yoğurt Nasıl Üretilir bunları merakmı ediyorsunuz. Aslında bunları merak ediyorsanız ve bayansınız buraya bakmadan ya ben bugüne kadar neden öğrenmedim demeniz lazım bence. Neyse hanımlar tamam kızmayın ben hemen size bu konu ile ilgili hazırladığım paylaşımı sunuyorum. E artık sizlerde bir zahmet bana bir ayran yapıp yollarsınız :)

Yoğurt,haymana yoğurdu,dereköy yoğurdu,ev yoğurdu,

Yoğurt Nasıl Yapılır


Öncelikle yoğurda işlenecek çiğ sütün; taze, sağlıklı bir hayvandan sağılmış olması, yabancı bir tat ve koku içermemesi, yoğurt bakterileri için engelleyici madde bulundurmaması gerekir. Evde yoğurt üretilirken, süt süzüldükten sonra geniş bir kaba alınmakta, iyice karıştırılarak kaynama sıcaklığına kadar ısıtıldıktan sonra 15-20 dk bu sıcaklıkta bekletilmekte ve el yakmayacak sıcaklığa 43-45 dereceye kadar soğutulmaktadır. Daha sonra 4 lt. süte 1 tatlı kaşığı hesabı ile sulandırılmış taze yoğurttan ilave edilerek mayalama yapılır. Mayalanan süt oda sıcaklığında 4-6 saat bekletildikten sonra buzdolabına alınmalıdır ve bu şekilde elde edilen yoğurtlar mümkünse 10 gün içinde tüketilmelidir. Şayet yoğurdun koyu olması istenirse süt kaynatılıp üzerindeki suyun buharlaşması sağlanır (uzun süre kaynamaktan dolayı vitamin ve mineral kaybı olabilir) veya 1 kg soğuk süte 1 çorba kaşığı kadar süt tozu ilave edilerek de koyu yoğurt elde edilebilir.

Mayalama sıcaklığı da yoğurt üretiminde son derece önemlidir ve yaklaşık 43-45 derece olmalıdır. Yani yoğurt yapılacak süt kabı eli yakmayacak sıcaklıkta olmalıdır. Mayalanma süresi tam olmadan soğutulan yoğurtlarda pıhtı çok gevşek olmakta, mayalanma süresi geçince soğutulan yoğurtlarda asitliğin yükselmesi nedeniyle su salma meydana gelmektedir. Bu nedenle oda sıcaklığında 4-6 saat kadar mayalama süresi tamamlandığı anda yoğurt hemen buzdolabına alınmalıdır. Taze yoğurdun pıhtısı yumuşak olduğundan yapısının bozulmaması için buzdolabına nakledilirken mümkün olduğunca sarsılmaması gerekmektedir. Buzdolabında 1 gece bekletilen yoğurt tüketime hazır hale gelir ve mümkünse 10-15 gün içerisinde tüketilmelidir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir hususta süt ısıtmada paslanmaz çelik kapların, soğutma ve buzdolabında bekletme sırasında da paslanmaz çelik, cam kavanoz veya gıdalar için kullanımına izin verilen plastik materyallerin kullanılması gerekliliğidir. Ayrıca, süt ve yoğurdun temas ettiği kapların da temiz ve kuru olması, çevreden yabancı madde bulaşmaması gerekmektedir.

Milli bir yiyeceğimiz olan yoğurdun dayanımı 15 gün gibi kısa bir süre olmaktadır. Hijyenik şartlarda üretilen yoğurtların bile buzdolabında en fazla üç hafta muhafaza edilebileceği belirtilmektedir. Ülkemiz şartları göz önüne alındığında, yoğurt üretiminin çoğunlukla teknolojik ve mikrobiyolojik yönlerden olumsuz ortamlarda yapıldığı bir gerçektir. Bu tür işletmelerde üretilen yoğurtların fizikokimyasal ve özellikle mikrobiyolojik özelliklerinde belirgin bir kaliteden söz etmek de imkansızdır. Mikrobiyolojik kalite ve özellikle de küf bulaşması, yoğurdun raf ömrünü etkileyen önemli faktörlerdendir. Bu nedenle, ürünün hijyenik kalitesi önem kazanmıştır. Ayrıca, depolama süresince yoğurdun fizikokimyasal özelliklerinde meydana gelen değişimler (içinde canlı halde bulunan laktik asit bakterilerinin faaliyetleri devam ettiği için) ürünün dayanım süresini sınırlandırmaktadır.

Bilginot:Yoğurt Yapmak her kadının yapacağı bir iş değildir. Kızmayın ama bu böyledir ve her kadının yaptığı yoğurt yenilmez. Geçmişinden kopmayan bir millet ve dününü unutmayan bir milletin evladı dünya kadarda zengin olsa arada bazı işleri kendisi yapmayı bilmeli bence.

Bir önceki makalemiz olan Rakı İçmenin İncelikleri başlıklı makalemizde gurme, rakı içmenin incelikleri ve rakı içmenin püf noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : yoğurt nasıl üretiliryoğurt nasıl yapılıryoğurt nasıl üretiliyoryoğurtnasılüretiliyor

------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Evde Yoğurt Nasıl Üretiliyor? Yapılıyor SerdarHan tarafından 18 Şubat 2011 tarihinde , Yemek Tarifleri kategorisine eklenmiştir.

Etiketler:
    yeni 10
Benzer Konular
Evde Yoğurt Nasıl Üretiliyor? Yapılıyor isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.